Z najnovších prieskumov vyplýva, že obyvatelia El Salvador nemajú od 7. septembra, kedy sa v tejto zemi stane kryptomena Bitcoin (BTC) ako vo vôbec prvej krajine na svete zákonným platidlom, žiadne prehnané očakávania. Skôr to vyzerá tak, že väčšina miestnych ľudí je skeptická a so zákonom o Bitcoine nesúhlasí.
Prieskum, ktorý realizoval miestny Inštitút verejnej mienky Stredoamerickej univerzity (UCA) zistil, že 70% Salvádorčanov je presvedčených, že “Zákon o Bitcoine” by mal byť zrušený. Okrem toho až 90% obyvateľov priznalo, že kryptomenám prakticky vôbec nerozumejú. Verejný súhlas s iniciatívou prezidenta Nayiba Bukeleho urobiť z Bitcoinu zákonne platidlo vyjadrilo len 7,64% opýtaných respondentov.
45% obyvateľov El Salvador sa medzitým domnieva, že najväčším problémom krajiny je chudoba a nezamestnanosť a sú to naliehavejšie problémy, než adopcia kryptomien. 43% zas uviedlo, že národné hospodárstvo sa po prijatí Bitcoinu ako platidla dostane do horšieho stavu, než je teraz. To dokonca vyústilo aj do menších protestov voči zmieňovanému zákonu, hoci z fotografii sa zdá, že neboli veľkého rozsahu.
Sindicatos y organizaciones sociales se pronuncian en contra del Bitcóin, en las afueras del Centro Cultural Cívico Legislativo. pic.twitter.com/C9ftS6OfCD
— LPGPolitica (@LPGPolitica) September 1, 2021
Bukeleho čaká náročný boj
Z uvedených výsledkov je zrejmé, že prezidenta Nayiba Bukeleho a jeho vládu čaká náročné obdobie, počas ktorého budú musieť presvedčiť občanov svojej krajiny, medzi ktorými je obrovské zastúpenie finančne nevzdelaných ľudí, že iniciatíva podporiť Bitcoin môže byť pre krajinu prospešná a výhodná.
Že to bude beh na dlhú trať však naznačujú ďalšie čísla, z ktorých vyplýva, že značná časť najmä starších občanov tejto krajiny nemá k pochopeniu Bitcoinu ani len blízko. Mnohí totiž uviedli, že Bitcoin je druh cenného kovu – inak povedané určité percento Salvádorčanov ani nevie, že ide o digitálny statok.
Podľa prieskumu UCA 20% ľudí naozaj otvorene priznalo, že nemajú absolútne žiadnu predstavu o tom, čo to Bitcoin je. Ďalších 70% priznalo, že kryptomeny nechápu na dostatočnej úrovni. ,,Inými slovami 9 z 10 Salvádorčanov nemá jasnú znalosť o tom, o aké finančné aktívum ide,” zhodnotili prieskum jeho autori z miestnej univerzity.
Krajinu sužuje chudoba
Svetová banka, ktorá odmietla pomôcť krajine s integráciou Bitcoinu uvádza, že v El Salvador aktuálne žije pod hranicou chudoby až 22,8% obyvateľov. Priemerný ročný príjem je iba 3 800 dolárov. Napriek tomu prezident Bukele použil 150 miliónov dolárov z 500 miliónovej pôžičky od Stredoamerickej banky pre ekonomickú integráciu (CABEI) na podporu adopcie Bitcoinu. Pôvodne boli tieto peniaze určené na rozvoj malých a stredných podnikov.
El Salvador schválil Bitcoin Trust v hodnote 150 miliónov dolárov
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Vláda sa snaží ľudom Bitcoin vysvetliť
Zmieňované peniaze majú byť určené na podporu vzdelania a adopcie Bitcoinu v krajine. Každý dospelý Salvádorčan, ktorý si po 7.septembri nainštaluje štátnu kryptopeňaženku Chivo na ňu dostane bitcoiny v hodnote 30 dolárov. V krajine sa taktiež buduje 200 bitcoinových automatov a tiež 50 zmenárni s vyškolenou obsluhou, ktorá by mala miestnym obyvateľom vysvetliť, ako Bitcoin používať.
Estamos construyendo 50 puntos Chivo distribuidos por todo nuestro país 🇸🇻
En ellos se podrá depositar y retirar dinero (sin comisiones) y habrá personas listas para asesorar en cómo descargar y utilizar la billetera electrónica y los cajeros.@chivowallet #Bitcoin #PuntosChivo pic.twitter.com/unT8rOTR7f
— Nayib Bukele (@nayibbukele) August 31, 2021
Zasvätení veria, že Bitcoin by mohol časom Salvádorčanom ušetriť nemalé peniaze z remitencii. Do krajiny podľa odhadov ročne mieri zo zahraničia vyše 400 miliónov dolárov, no nemalé percento z týchto peňazí ide “do vačku“ sprostredkovateľským službám skrz poplatky. Ak by namiesto nich použili obyvatelia tejto chudobnej krajiny na prevod peňazí cez hranice Bitcoin, mohli by ušetriť nemalé financie.
Záver
Výsledky prieskumu vzhľadom na nevzdelanosť miestnych obyvateľov nie sú vôbec prekvapujúce. Ak niekto nerozumie tomu, čo je to Bitcoin, ťažko bude súhlasiť s tým, aby sa štátne peniaze míňali na jeho podporu. El Salvador sa pustil do experimentu, ktorý nemá vo svete obdoby. Ostatné krajiny na čele s menej rozvinutými budú v nasledujúcich mesiacoch pozorne sledovať, čo z toho vzíde.
Ďalšie zaujímavé články
Pred rokmi nepredstaviteľné. Bitcoin sa prediera do amerických bánk
Twitter vám umožní pridať si k účtu adresu kryptomenovej peňaženky
Zdroj: cointelegraph.com