Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

McDonald’s a Starbucks akceptovali v El Salvador prvé platby Bitcoinom

Článok

mcdonald's
Zdroj: Pexels.com

Od 7. septembra majú v El Salvador podnikateľské subjekty povinnosť umožniť svojim zákazníkom platiť za tovary alebo služby okrem amerického dolára aj kryptomenou Bitcoin (BTC). Hoci toto vynucovacie pravidlo čelí kritike aj z radov bitocinovej komunity, niektoré podniky zjavne s dodržaním tohto nariadenia nemali väčšie problémy. Patria medzi ne aj siete McDonald’s či Starbucks.

Len málokto by pred niekoľkými mesiacmi predpokladal, že McDonald’s či Starbucks budú jedného dňa akceptovať bitcoiny najprv z vynútenia a až potom dobrovoľne. Zákon v El Salvador však možno aj týmto populárnym sieťam ukážu, že s prijímaním BTC ako platidla to nie je po technickej stránke žiadny väčší problém. A dokonca za využitia technológie Lightning network, ktorá umožňuje instantné, lacné a expresne rýchle platby.

O azda prvej úspešnej platbe Bitcoinom v McDonalde napísal včera novinár Aaron van Wirdum, ktorý navštívil jednu z miestnych Salvádorských pobočiek slávneho fastfoodu. Keď si vyžiadal možnosť platby bitcoinom, bol mu predložený QR kód nasmerovaný na stránku faktúry v Lightning Network. Platbu následne úspešne vykonal. Lacno a rýchlo.

O niečo neskôr sa začalo sociálnymi sieťami šíriť video ďalšej úspešnej platby, tentokrát zo Starbucks. Ako môžete vidieť zaplatiť bitcoinom cez mobil a technológiou Lightning Network nebol vôbec žiadny problém.

https://twitter.com/BitcoinMagazine/status/1435316230307688454

Cesta vedie cez Lightning Network

Technológia Lightning Network (LN) je pre adopciu Bitcoinu ako platidla prakticky nevyhnutná. Rieši totiž pomalé a drahé transakcie na prvej vrstve BTC.  Zjednodušene povedané ak by ľudia chceli používať Bitcoin ako platidlo na jeho prvej vrstve vôbec by sa im to neoplatilo a transakcie by mohli trvať aj hodiny. Skrz Lightning Network by to však nemal byť problém ani v prípade, že by BTC používali ako dennodenné platidlo miliardy ľudí. V súčasnosti stoja transakcie LN centy a sú realizované prakticky okamžite a to je táto technológia stále len v plienkach.

El Salvador prijatím Bitcoinu ako zákonného platidla vyžaduje od podnikateľských subjektov, aby prijímali platby BTC práve za využitia tejto technológie. To znamená, že majú možnosť prijímať Bitcoin rýchlo a prakticky bez poplatkov. 6-miliónová krajina môže tak pomôcť samotnej adopcii Lightning Network výraznejšie, než všetky doposiaľ realizované iniciatívy.

Z týchto príkladov je zároveň zrejmé, že McDonald’s či Starbucks nemali väčší problém prispôsobiť sa novým nariadeniam a tieto svetové siete predajní vedia pochopiteľne z know-how svojich salvadorských pobočiek v budúcnosti ľahko čerpať. Úspešné príklady používania platieb bitcoinami, hoc žiaľ v tomto prípade vynútene, tak môžu byť akousi štartovacou čiarou pre omnoho výraznejší rozmach možnosti používať Bitcoin ako bežné dennodenné platidlo.

Ďalšie články z našej dielne

Panama predstavila progresívny návrh zákona týkajúci sa kryptomien

El Salvador čelí kritike za vynucovanie Bitcoinu ako platidla. Nepáči sa to ani Bitcoinerom 

Bitcoin padol pod $45 000. El Salvador využil dip na dokúp ďalších BTC

Zdroj: cointelegraph.com, Autor

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.