Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Cena kryptomeny Solana stúpla od úvodu roka o takmer 6000%

Článok

Raketa
Zdroj: Pixabay.com

Kryptomenu Solana (SOL) ste si mohli v prvý deň tohto roka kúpiť za približne 1,5 amerického dolára. Dnes však už stojí vyše 145 dolárov, čiže o takmer 6000% viac, než 1. januára 2021. Projekt, na čele ktorého stojí rešpektovaný vývojár Anatoly Yakovenko zažíva obdobie svojej doposiaľ najväčšej slávy.

Solana (SOL) dnes vytvorila pod cenovkou 150 dolárov nové historické cenové maximum, po tom ako sa v predošlých dňoch otriasla po menšej korekcii spôsobenej vyvrátením špekulácii o možnom pálení jej minci (písali sme o tom v tomto článku). Jej kapitalizácia prekonala úroveň 40 miliárd dolárov, vďaka čomu predbehla v kapitalizácii aj obľúbenú kryptomenu celebrít Dogecoin, ktorú v predošlých mesiacoch usilovne propagovali osobnosti ako sú Elon Musk či Mark Cuban. Dokonca aj tenisová hviezda Naomi Osaka nedávno priznala, že práve Dogecoin vzbudil jej prvotný záujem o kryptomeny.

Solana graf

Zdroj: Coinmarketcap.com

Solana je smartchain novej generácie, ktorý sa stáva domovom mnohých projektov decentralizovaného financovania (DeFi) a čoraz populárnejších NFT tokenov. Na rozdiel od  najpopulárnejšieho smartchainu Ethereum však výrazne lepšie škáluje – podľa jej tvorcov zvládne aj 50 tisíc transakcií za sekundu a za minimálne náklady v centoch. U Ethereum ide naopak len o desiatky transakcií za sekundu s vysokými poplatkami od dolárov až po desiatky USD.

Odporúčame vám, aby ste si prečítali náš profilový článok o Solana (SOL) >>>

Zastaví sa na siedmom mieste?

V aktuálnoum rebríčku kryptomien je Solana (SOL) aktuálne siedmou najhodnotnejšou kryptomenou podľa celkovej trhovej hodnoty jej mincí. Vyššiu kapitalizáciu majú už len ťažko dobehnuteľný Bitcoin (927 miliárd dolárov), Ethereum (446 miliárd dolárov), Cardano (94 miliárd dolárov), Binance Coin (81 miliárd dolárov), stablecoin Tether (65 miliárd dolárov) a kryptomena XRP (58 miliárd dolárov).

Solana je zo zmieňovaných projektov konkurenciou najmä pre Ethereum, Cardano a kryptomenu Binance Coin, ktorá čerpá z úspechu Binance Smart Chainu. Oproti Ethereum má výhodu v zmieňovaných nízkych transakčných poplatkoch a expresnej rýchlosti realizácie transakcií. Oproti tretiemu Cardano má zas náskok vďaka skutočnosti, že na nej už bežia smart kontrakty a funkčné projekty, kým u Cardano sa tak stane až po 12. septembri. Nuž a v porovnaní s Biance Smart Chainom je výhodou Solana väčšia decentralizácia projektu.

Popri tom je však nutné upozorniť, že cena tejto kryptomeny rastie mimoriadne prudkým tempom, čo znamená, že vo vzduchu visí jasné riziko výraznejšej cenovej korekcie. Ak chcete vedieť o tejto kryptomene viac, prečítajte si náš podrobný profilový článok, alebo sledujte video o Solana z dielne YouTube kanálu Zaujalo ma.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne