Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Solana vyletela na nové ATH popri špekuláciách o pálení mincí SOL

Článok

Raketa
Pixabay.com

Kým kryptotrh mierne oslabuje, cena kryptomeny Solana (SOL) naďalej raketovo mieri nahor. Projekt, za ktorým stojí rešpektovaný vývojár Anatoly Yakovenko a má silný finančný background posilnil za posledný deň o takmer 20% a pri cene 117 USD za 1 SOL je už ôsmou najväčšou kryptomenou na trhu.

Rast poháňajú špekulácie o pálení mincí

Hoci Solana je v oblasti smartchainov mimoriadne ambiciózny projekt vďaka svojim výnimočným vlastnostiam rýchlych transakcií v kombinácii nízkymi transakčnými poplatkami (a na rozdiel od Cardano či Polkadot už má rozbehnuté smart kontrakty), zdá sa, že posledný prudký rast ceny je spojený najmä so špekuláciami “o budúcom oznámení“. To by malo prísť už dnes, čo ladí aj s tempom rastu ceny mincí SOL v posledných hodinách.

Fámy o blížiacom sa dôležitom oznámení rozpútal “tweet“ na Twitter účte Solana z 27. augusta, ktorý predstavil novú webovú sekciu na oficiálnych stránkach s názvom ”Igniton”. Súčasťou tweetu je aj animácia horiaceho zapaľovača, čo mnohí spájajú s možnosťou, že môže dôjsť k úprave inflačnej stratégie tejto kryptomeny za pomoci takzvaných coin burnov (pálení mincí).

Pálenie mincí v skratke

Pálenie mincí (coin burn) je proces, pri ktorom sa ničia tokeny, vďaka čomu sa znižuje celkový počet mincí danej kryptomeny v obehu. Napríklad u Ethereum sa vďaka implementácii EIP 1559 ničia ETH pri každom vyťaženom bloku v hodnote zaplatených transakčných poplatkov. Kryptomena Binance Coin (BNB) zas zažíva pálenie mincí každý štvrťrok v hodnotách desiatok až stoviek miliónov dolárov, ktoré sú za týmto účelom použité z kvartálnych ziskov burzy Binance.

K páleniu mincí však zjednodušenie stačí uviesť, že tento proces znižuje celkovú ponuku mincí danej kryptomeny v obehu, vďaka čomu sa vytvára potenciálny tlak na rast jej ceny.

Kryptomena Solana (SOL) – skutočný Ethereum killer?

Inflácia Solana

Pri vzniku kryptomeny Solana sa vytvorilo 500 000 000 mincí SOL, no v obehu je zatiaľ len okolo 290 000 000 SOL (zvyšné SOL z pôvodne vytvoreného počtu sa ešte budú prerozdeľovať medzi prvotných investorov, nadácie, komunitu či vývojársky tím) Treba ale zdôrazniť, že 500 000 000 SOL teda nie je konečný počet mincí tejto kryptomeny.

Miera inflácie Solana je nastavená na úroveň okolo 8%, no s deziflačnou mierou nastavenou na -14% až -16% ročne s tým, že z dlhodobého hľadiska (horizont 15 rokov a ďalej, niekedy okolo roku 2036-2037) sa počíta s infláciou niekde na úrovni pod dvoma percentami. Inak povedané okolo roku 2037 bude v obehu okolo 780 000 000 SOL a inflácia bude okolo 1,5% ročne. Tak vyzerajú súčasné nastavenia.

Viac o kryptomene Solana vrátane ďalších informácii o jej inflácii si prečítajte v našom profilovom článku tu.

Otázne teraz je, či záhadný projekt Igniton, ktorý podlá webových stránok bude predstavený už dnes 31. augusta a bude trvať až do 8. Septembra, so sebou neprinesie nový deflačný prvok inflácie v podobe coin burnov, ako to naznačuje animácia horiaceho zapaľovača. Špekulácia a zrejme aj súčasný rast ceny je teda postavený na možnosti, že Solana pristúpi k drastickejšiemu spomaleniu inflácie.

Môže ísť aj o niečo úplne iné

Z doposiaľ dostupných informácii je projekt Ingition zahalený rúškom tajomstva. Z webových stránok sa toho veľa nedočítate, no nadpis webu “Ignition / Build crypto apps that scale“ (budujte kryptoaplikácie, ktoré škálujú) môže naznačovať, že napokon môže ísť o niečo úplne iné. To by bolo logické aj vzhľadom na uvedené dátumy, nakoľko Ignition nemá byť jednorazová záležitosť, ale má trvať od 31. augusta až do 8. septembra. Viac sa teda dozvieme už dnes.

Solana poháňajú aj fundamenty

Hoci sa zdá, že posledný rast ceny je spojený viac so šikovným marketingom, než konkrétnou novinkou, Solana má aj iné silné fundamenty, ktoré poháňajú rast jej ceny.

Medzi tie najnovšie možno zaradiť informáciu, že firma Pyth Network zameraná na real-time prenos dát potvrdila, že už beží live na Solana Proof of Stake blockchaine vďaka riešeniu od Solana s názvom Wormhole, ktoré umožňuje ľahkú obojsmernú komunikáciu medzi blocchainami Solana, Ethereum, Binance Chain, Terra a ich DeFi projektami. Spustenie tohto protokolu bolo oznámené taktiež len nedávno a malo silný vplyv na rast ceny SOL.

Solana (SOL) to the Moon? Dopyt po DeFi, most s blockchainami a úspech NFT

Solana sa darí aj v NFT sektore, čoho dôkazom je úspech Degenerate Apes, NFT trhoviska, na ktorom sa predalo 10 000 NFT obrázkov opíc za rekordných 8 minút. Objemy obchodovania boli vyše 5,9 milióna dolárov (96 000 SOL) a pre blockchain Solana bolo skvelou reklamou, že celý predaj prebiehal extrémne rýchlo bez náznakov preťaženia alebo spomalenia transakcií.

Ďalšie odporúčané články

Gigant špecializujúci sa na zlato investoval do Bitcoinu skrz GBTC

Reconciliation bill je ďalší veľký zákon, ktorý bude pútať pozornosť kryptokomunity

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.