Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Solana (SOL) to the Moon? Dopyt po DeFi, most s blockchainami a úspech NFT

Článok

Solana
Pixabay.com

Kryptomena Solana (SOL) napriek nedávnemu výraznému prepadu ceny kryptomien vytvára v týchto dňoch svoje historické cenové maximá. Vďačí za to viacerými pozitívnym fundamentom, ktoré sú poháňané aj rastúcou obľubou DeFi projektov postavených na tomto blockchaine.

Solana (SOL), ktorá je označovaná medzi jej priaznivcami za “Ethereum killer”, pretože vďaka mechanizmu Proof of History zvládne údajne až 65 000 transakcií za sekundu (2000x rýchlejšie ako Ethereum a 40x rýchlejšie ako Visa), má v DeFi projektoch na nej budovaných uzamknutú hodnotu už viac než 2 miliard dolárov. Pre Solanu je to významný míľnik, hoci konkurencia je ešte výrazne popredu – na Ethereum len v rámci Aave, Compound a Uniswap sa je “locknutá“ hodnota vyše 110 miliárd dolárov a na Binance Smart Chain vyše 17 miliárd USD.

TIP: Prečítajte si náš profil kryptomeny Solana (SOL)

Protokoly DeFi na Solana umožňujú podobne ako tie na Ethereum či Binance Smart Chain uskutočňovať celý rad decentralizovaných finančných transakcií – od čerpania pôžičiek, získavania úrokov za požičiavanie kryptomien až po swapy digitálnych aktív. Solana je však na rozdiel od Ethereum omnoho rýchlejšia a má neporovnateľne nižšie transakčné náklady, čo jej poskytuje smerom do budúcnosti (minimálne kým Ethereum nedokončí presun na Ethereum 2.0 aj so shardingom) výraznú konkurenčnú výhodu.

Konkurenčný tlak na Ethereum dočasne zmierňuje projekt Polygon (MATIC) zameraný na riešenie problémov škálovania Ethereum, v rámci ktorého je uzamknutá hodnota vyše 5,2 miliardy dolárov. Pr lepšiu ilustráciu len projekt Aave, ktorý využíva riešenie od Polygon, má uzamknutú vyššiu hodnotu, než všetky DeFi projekty na Solana. To však na druhú stranu znamená, že Solana má výrazný priestor pre posilňovanie svojej pozície aj za nezmenených trhových podmienok ak presvedčí o svojich výhodach voči konkurencii. Že by sa tak mohlo stať naznačujú viacero správy.

Správy poháňajúce záujem o Solana

Medzi fundamenty, ktoré poháňajú tuto kryptomenu vpred, možno zaradiť niekoľko zaujímavých noviniek z prvej polovice augusuta.

Veľkú pozornosť upútala decentralizovaná burza na Solana Mango Markets, ktorá skrz prvé kolo predaja tokenov MNGO vyzbierala do Mango DAO (decentralizovaná autonómna organizácia) kapitál v hodnote 70 miliónov dolárov. Ako uviedol portal CoinDesk, bežne v prvom kole financovania takýchto DeFi projektov sa očakáva výber jedného až 15 miliónov dolárov, čím Mango Markets suverénne prekonalo očakávania a podčiarklo gradujúci záujem o DeFi na tomto ekosystéme.  Za projektom Mango Markets stojí tím Solana a projekt Serum, pričom podľa oficiálnych stránok sľubuje najrýchlejšie decentralizované obchodovanie tokenov za mimoriadne nízke  poplatky.

Druhou, nemenej zaujímavou správou, je spustenie mainnetu protokolu pre interoperabilitu blockchainov s názvom Wormhole 2.0, ktorý umožňuje ľahkú obojsmernú komunikáciu medzi blocjchainami Solana, Ethereum, Binance Chain a Terra a ich DeFi projektmi (postupne sa má pridávať podpora aj pre ďalšie blockchainy). Ide o produkt z dielne tímu Solana, ktorý bol prvýkrát predstavený 8. oiktóbra 2020. Jeho úlohou má byť jednoduché a bezproblémové presúvanie digitálnych aktívne naprieč rôznymi bloockchainami (obomam smermi) za pomoci rýchleho a nízko nákladového blockchainu Solana.  Inak povedané užívatelia pomalších blockchainov (Ethereum) a služieb na nich budovaných budú mať možnosť využiť rýchle riešenie od Solana.

No a do tretice rastu záujmu o Solana určite pomohli aj správy o úspešnom spustení NFT projektu “The Degenerate Ape Academy NFT”, u ktorého sa cez víkend vypredala kompletná zbierka 10 000 unikátnych opičích NFT za približne 8 minút! U toho je nutné zdôrazniť, že Solana to umožnila za minimálne transakčné poplatky – zhruba 0,01 USD a počas týchto 8 minút neboli na jej blockchaine zaznamenané žiadne náznaky spomalenia rýchlosti alebo preťaženia systému, čo výborne demonštrovalo budúci veľký potenciál tohto blockchainu v NFT segmente.

Zdroje: coindesk.com, forkast.news, mango.markets, decrypt.co

 

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.