Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Čo je to kryptomena Dogecoin? Ako vznikla a je to naozaj len vtip?

Článok

Dogecoin
Canva.com

Vznikla ako vtip, no dnes mnohí ľudia dúfajú, že sa vďaka nej stanú zo dňa na deň milionármi. Pripravili sme článok o azda najkontroverznejšej kryptomene roka 2021 s názvom DogeCoin (DOGE). Čiže minci, ktorá má vo svojom logu stvárnené krásne psie poľovnícke plemeno Shiba Inu pochádzajúceho z Japonska.

História Dogecoin

Možno to mnohých prekvapí, ale DogeCoin nie je žiadnou novinkou. Vznikol pred vyše siedmimi rokmi, 6. decembra 2013, vďaka dvojici softvérových inžinierov Billovi Markusovi z IBM a Jacksonovi Palmerovi z Adobe. Nuž a záujem o Dogecoin bol už spočiatku prekvapujúci. Kryptomena, ktorá podľa opisu jej zakladateľov bola založená za účelom priniesť “zábavné a instantné platidlo bez bankových poplatkov” za prvých 30 dní od vzniku prekonala na svojej oficiálnej stránke dogecoin.com míľnik 1 milióna návštev. Mimochodom v onom čase používal tento web zábavný font “Comic Sans”, po ktorom zväčša siahli naozaj len tí najmenej zdatní dizajnéri. V prípade DogeCoin však zjavne išlo od začiatku o úmysel.

Akýsi rodinný pátos okolo DogeCoinu začal vznikať prakticky okamžite. ,,Doge je pre zábavu, je to priateľský maskot,” opisuje oficiálna stránka zvečnenie vtipne tváriaceho sa psa v logu  popri tom, ako komunitu vykresľuje ako „vibrujúcu skupinu priateľsky nastavených ľudí, presne ako ste vy!” Pri návšteve stránky Dogecoin určite nebudete mať pocit,  že ste vstúpili do sveta komplikovanej technológie. Skôr nadobudnete pocit, že sa práve chystáte nakupovať nové granule pre vášho psa.

Viac ako Litecoin, než Bitcoin

Dogecoin sa podobne ako ostatné Proof of Work (PoW) kryptomeny „ťaží“. Nie však na rovnakých štandardoch, ako sa ťaží Bitcoin. Zakladatelia Dogecoin na rozdiel od kryptografickej hashovacej funkcie SHA-256, ktorá sa využíva u Bitcoinu, siahli po ťažobnom algoritme Scrypt, ktorý  využíva Litecoin (základy Dogecoinu sú postavené práve na Litecoine a už neexistujúcej kryptomene Luckycoin).

Využitie algoritmu Scrypt zároveň znamená, že ťažba tejto kryptomeny je z časti rezistentná voči ASIC minerom a motivuje k ťažbe cez počítačové procesory a grafické karty.

Aj v porovnaní s ťažbou Litecoinu má však odlišnosti. Kým nový blok LTC sa vyťaží v priemere za 2,5 minúty, nové DOGE prichádzajú na svet v minútových intervaloch.

V Dogecoin hedge voči inflácii nehľadajte

Podobnosti s Bitcoinom či Litecoinom v spôsobe ťažby môžu vyvolávať dojem, že Dogecoin má podobne ako tieto kryptomeny obmedzený počet, teda môže byť teoreticky vnímaný ako uschovateľ hodnoty. Kým počet Bitcoinov sa raz zastaví na čísle 21 miliónov a LTC na 84 miliónoch, v prípade Dogecoinu sa konečného čísla nedopátrate.

Keď táto kryptomena vznikla, odštartoval sa proces, v rámci ktorého sa do roku 2015 vyťažilo prvých 100 miliárd mincí. Pôvodne sa pritom počítalo s tým, že toto číslo bude aj konečné. Avšak už vo februári 2014, teda ešte pred naplnením tohto cieľa,  Jackson Palmer oznámil, že horný limit bude odstránený. Od oného okamihu  každý rok pribúda do obehu zhruba 5 miliárd nových DOGE, čiže okolo 13,69 milióna DOGE každý jeden deň.

Je Dogecoin bezpečný?

Pre kryptomeny, ktoré sa ťažia (Proof of Work), predstavuje najväčšie bezpečnostné riziko takzvaný 51% útok, pri ktorom získa kontrolu nad sieťou jeden účastník. V prípade Bitcoinu je toto riziko len teoretické, nakoľko pri ťažbe BTC sa spotrebúva také nesmierne množstvo energie, že by nedávalo žiadny ekonomický zmysel pokúsiť sa zhostiť čo i len na krátku chvíľu kontroly nad celou sieťou. Mnohé menšie kryptomeny však 51% útok zažili. Svoje by vedeli rozprávať napríklad fanúšikovia Ethereum Classic či Verge.

Je teda DogeCoin bezpečný? S rastúcou popularitou tejto kryptomeny najmä v roku 2021 sa začalo o tejto téme intenzívne špekulovať. Portál Coindesk.com sa jej venoval vo februári 2021, kedy vypočítal, že pri použití ASIC minerov typu Antminter L3+ od firmy Bitmain, ktorý je špecializovaný na kryptomeny s algoritmom Scrypt, a zohľadnení vtedajšieho hashrate siete (okolo 300 terahashov), úspešný 51% útok trvajúci celý týždeň by stal okolo 8 miliónov dolárov.

Oficiálny Twitter kanál DogeCoin, ktorý má viac než 870 tisíc followerov, však k článku Coindesk poznamenal, že tieto výpočty sú mimoriadne nepresné. Redakciu Coindesk preto požiadali, aby článok opravili, na čo nedostali žiadnu odpoveď.

Pri hľadaní odpovede na bezpečnosť Dogecoinu sme natrafili aj na sériu tweetov od Lucasa Nuzziho z portálu CoinMetrics, ktorý vlial do tejto problematiky nové svetlo. Nuzzi totiž upozornil, že na rozdiel od Bitcoinu či Ethereum, Dogecoin má takmer minimum vlastných ťažiarov. Bezpečnosť siete totiž zabezpečuje kooperácia s inou sieťou – ťažiarmi Litecoinu v rámci združených mining poolov.

Platí to už od roku 2014, kedy si Dogecoin prechádzal zlými časmi. Neexistovalo totiž dostatok ťažiarov, ktorí by sa sústredili výhradne na ťažbu tejto kryptomeny a tak existovalo naozaj veľké riziko, že dôjde k fatálnemu útoku. Došlo teda k rozhodnutiu, že sa realizuje riešenie s názvom “Auxiliary Proof of Work” (AuxPoW), ktoré zlúčilo Dogecoin ťažiarov s inými podobnými sieťami. Zjednodušene povedané AuxPoW umožnilo ťažiarom ťažiť viac rôznych kryptomien pri rovnakej úrovni ťažby. Táto zmena viedla k tomu, že 95% Dogecoinov bolo zrazu ťažených minermi Litecoinu.

Kým bol Dogecoin len okrajovou kryptomenou s výrazne nižšou kapitalizáciou než mal Litecoin, mohla táto úprava trápiť maximálne tak zanietených fanúšikov Dogecoinu. V súčasnosti však Lucas Nuzzi upozorňuje, že takáto spolupráca môže byť aj potenciálnym rizikom. Ak by mal totiž niekto záujem realizovať 51% útok, môže tým teoreticky ohroziť nielen Dogecoin, ale aj Litecoin. Celkový hashrate (výpočtová sila vynaložená pri ťažbe) stúpol týmto kryptomenám za posledný rok len nepatrne, kým ich spoločná hodnota za posledné obdobie (a to najmä vďaka rastu ceny Dogecoin) omnoho výraznejšie, čo môže byť motívom o niečo také sa pokúsiť.

Preskupenie bohatstva

Je nutné priznať, že pokiaľ ide o decentralizáciu bohatstva držiteľov mincí DOGE, v tomto smere má táto kryptomena slabinu. Až 36 miliárd mincí, čo je vyše 28% všetkých existujúcich mincí v obehu, sa nachádza na jednej jedinej adrese, pričom ďalších 11 adries má pod kontrolou ďalších takmer 20% dogecoinov. Dá sa teda skonštatovať, že takmer polovicu všetkých mincí v obehu, čiže celkovej kapitalizácie Dogecoin, má pod kontrolou 12 adries, čiže pravdepodobne maximálne 12 ľudí (za predpokladu, že viac adries nepatrí rovnakej osobe).

Ani ďalšie čísla ale nevyzerajú o moc lepšie – ďalších takmer 19% mincí DOGE pripadá na 88 adries a 11,5% na 587 adries. Na investorov Dogecoin, ktorých neradíme do kategórie “boháčov”, teda pripadá len 22,5% všetkých mincí.

Dogecoin na olympiáde či závodoch NASCAR

Už sme naznačili, že kryptomena Dogecoin je projektom, ktorý si získal srdcia investorom najmä svojim sympatickým imidžom. Dokonca si dovolíme tvoriť, že mnohí si kúpili nejaké tie DOGE mince len tak z recesie ako prejav sympatií voči niečomu, čo sa príliš na nič nehrá a nič prehnané ani nesľubuje.

Popularite Dogecoin v rokoch minulých však prispel napríklad aj komunitný dar pre jamajský bobový tím počas zimnej olympiády v roku 2014. Viac než 26 miliónov DOGE venovaným bobistom bolo zamenených za 25 tisíc dolárov, ktoré im umožnili zúčastniť sa hier v ruskom Soči v čase kedy hrozilo, že účasť pre nedostatok financií už odmietnu. Úsmevne na tom bolo aj to, že nakoľko zbierka sa robila cez tuto kryptomenu, mnohí ktorí chceli podporiť jamajských bobistov, si ju museli najprv kúpiť. V toho dôsledku stúpla hodnota mincí DOGE po spustení kampane za 12 hodín voči Bitcoinu o viac ako 50%.

Po úspechu s bobistami sa Dogcecoin Foundation rozhodla podporiť aj charitatívnu organizáciu “Water”, pre ktorú vyzbierali pri príležitosti dňa vody (22. Marec) 40 miliónov DOGE mincí vo vtedajšej hodnote 30 tisíc dolárov. Kampaň podporilo celkovo 4000 rôznych darcov, pričom jeden z nich venoval 14 000 000 DOGE (vtedy okolo 11 tisíc USD).

Nadácia bola taktiež aktívna u v USA mimoriadne populárnych závodov NASCAR. Dogecoin najprv podporoval pretekára Josha Wiseho, nuž a 2. marca 2021 bolo oznámené, že logo Dogecoin bude sponzorom automobilu so symbolickým číslom 99, ktoré šoféroval Stefan Parsons. Zhodou okolností jeho otec Phil bol majiteľom tímu, ktorému v roku 2014 patrilo prvé Dogecoinom sponzorované auto na NASCAR.

Elon Musk, Cuban a tí ďalší

Rastu popularity tejto kryptomeny nesmierne pomohol najmä vizionár a podnikateľ Elon Musk, tkorý stojí za úspešnými firmami ako sú Tesla, Boring Company, Neuralink či SpaceX. Musk si všímal Dogecoin už dávnejšie, dokonca kedysi svietilo v jeho popise na Twitteri, že je jeho bývalý CEO, teda generálny riaditeľ (čo bol vtip). V roku 2021 však začal na túto kryptomenu sústrediť ešte výraznejšiu pozornosť a „tweetmi“ o nej sa neraz postaral o jej prudký rast hodnoty. Vznikol dokonca trading bot, ktorý sleduje tweety Muska a ak v nich spomenie slovo Doge, tak bot automaticky prikupuje nové mince.

Musk okrem toho naznačil, že by mohol Dogecoin zobrať so sebou na mesiac a keďže SpaceX vyhrala v apríli zákazku od NASA, aby na mesiaci pristala so svojou loďou Starship (možno už v roku 2024 podľa najoptimistickejších scenárov), možno to nie je úplne nereálne.

,,Pointa je, že Dogecoin vznikol ak vtip. V skutočnosti, aby si robil srandu z kryptomien…. A myslím si, že osud miluje iróniu. Aký by bol toho totiž najironickejší záver? Že kryptomena, ktorá bola vytvorená ako vtip, by sa v skutočnosti stala reálnou menou,” povedal Elon Musk v úvode tohto roka počas podpisovania kariet svojim fanúšikom, keď sa ho pýtali na Bitcoin a Dogecoin.

K Elonovi Muskovi je však potrebne uviesť, že si rád z ľudí uťahuje. Uvedomiť si treba aj to, že kým Bitcoin jeho Tesla naozaj kupovala (za 1,5 miliardy dolárov), Dogecoin zostáva naďalej len akýmsi memecoinom, ktorý sa nenachádza na súvahe žiadnej firmy.

Kým Musk teda o Dogecoine zatiaľ len tweetuje (hoci nejaké mince DOGE môže mať v osobnej držbe), tak ďalší americký miliardár Mark Cuban zašiel ešte o čosi ďalej. Oznámil totiž, že klub NBA Dallls Mavericks, ktorý vlastní, bude akceptovať Dogecoin ak platidlo za vstupenky či klubové suveníry a že bude tieto mince držať v pokladnici. Nuž a podporu Dogecoinu naznačili aj celebrity ako rapper Snoop Dogg či hudobník Gene Simmons.

Komunita na sociálnych sieťach

Dogecoin má mimoriadne aktívnu komunitu, ktorá sa vďaka prudkému rastu ceny mincí DOGE v roku 2021 expresne rýchlo rozrastá o nových členov. Na Reddite má viac než 1,5 milióna fanúšikov a na Twitteri takmer 900 tisíc. Zároveň treba upozorniť, že mimoriadne silné zastúpenie má aj na novej sociálnej sieti TikTok, pričom práve z jej prostredia, kde sa nachádzajú najmä mladí ľudia, prichádzajú mnohé iniciatívy vedúce k masovému investovaniu do tejto kryptomeny. Práve na nej už v júli 2020 zaznela prvýkrát komunitná výzva vypumpovať DOGE až na hodnotu 1 dolára. Nuž a hype okolo kryptomeny je poháňaný aj na subreddite r/SatoshiStreetBets (kryptomenová obdoba r/wallstreetbets), ktorý má vyše 400 tisíc subscriberov, medzi ktorými sa nachádza množstvo takýchh, ktorí sa snažia práve skrz túto komunitu pumpovať cenu Dogecoin.

Kde Dogecoin kúpiť?

Ak zvažujete kúpu Dogecoinu, hoci vopred upozorňujeme, že spomedzi vysoko kapitalizovaných kryptomien ide o možno najnebezpečnejšiu stávku v hre, odporúčame vám na to použiť burzu Binance (recenzia tu). Ak sa na nej zaregistrujte cez tento náš link, získate 20% zľavu na obchodné poplatky na tejto platforme.

Zhrnutie

Dogecoin je sympatická kryptomena, ktorá má však silnú centralizáciu pokiaľ ide o prerozdelenie mincí DOGE. Zároveň je otázne, do akej miery je bezpečná voči potenciálnemu 51% útoku. Popri tom ide o inflačnú kryptomenu nenaplňujúcu predpoklad, že by mohla byť aj v prípade ďalšieho výrazného rastu kapitalizácie považovaná ako hedge voči inflácii. Inak povedané porovnávať Dogecoin s Bitcoinom či Litecoinom nemá zmysel. Cesta zároveň nevedie ani smerom k porovnávaniu s Ethereum či smartchainami, nakoľko Dogecoin nikdy nebol budovaný s cieľom riešiť smart kontrakty. Stačí to teda na úspech? Môže sa stať Dogecoin akýmsi virtuálnym inflačným platidlom s potenciálom konkurovať národným fiatovým menám, alebo ide naďalej len o „vtip“, ktorý vyvrcholí rastom k cene 1 dolára a následným fatálnym crashom? Nuž na to si  už musíte odpovedať sami.

Ďalšie profily kryptomien

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne