Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Čo je to Litecoin (LTC)? Kde sa dá kryptomena LTC kúpiť?

Článok

Profil Litecoin LTC
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Dozaista sa už postrehli, že Bitcoin ľudia radi porovnávajú so zlatom. Nuž a ak je Bitcoin niečo ako digitálne zlato, tak potom je naozaj blízko ku konštatovaniu, že digitálnym striebrom je zas Litecoin (LTC). Ide totiž o kryptomenu, ktorá je akoby mladším bratom skúsenejšieho Bitcoinu, no s mnohými extrémne podobnými vlastnosťami.

Čo je to Litecoin?

Litecoin (LTC) je jedna z najpopulárnejších a zároveň najstarších kryptomien. Vznikla už v roku 2011 a jej zakladateľ je na rodzdiel od Bitcoinu známy – volá sa Charlie Lee a čo-to sa o ňom dozviete aj v ďalších riadkoch tohto článku. Ako bolo uvedené už vyššie, Litecoin je aktuálne veľmi podobný Bitcoinu, no v budocnosti sa to môže zmeniť.

Graf Litecoin

[mcrypto id=“35046″]

Litecoin podrobne

Podobnosti s Bitcoinom

Podobne ako Bitcoin má aj Litecoin vopred stanovené konečné množstvo. Kým bitcoinov však bude maximálne 21 miliónov, tak litecoinov bude maximálne 84 miliónov, čiže štyrikrát viac. Litecoin sa zároveň ťaží štyrikrát rýchlejšie, inak povedané kým vyťaženie jedného bloku Bitcoinu (čo aktuálne predstavuje vyťaženie 6.25 BTC) trvá 10 minút, tak v prípade Litecoinu trvá vyťaženie jedného bloku v podobe 12.5 LTC len 2,5 minúty.

Litecoin podobne ako Bitcoin máva halvingy, čo je vopred stanovený proces, v rámci ktorého sa odmena za ťažbu zníži každé štyri roky o polovicu. To znamená, že po auguste 2023 už nebudú ťažiari litecoinu dostávať odmenu 12.5 LTC, ale len 6.25 LTC.

Litecoin je v niektorých ohľadoch naozaj nazvime to šikovnejší než Bitcoin. Jeho transakcie sú totiž zhruba 8-krát rýchlejšie než u Bitcoinu a zároveň sa môže popýšiť nižšími transakčnými nákladmi. Kým Bitcoin zvládne len 7 transakcií za sekundu, Litecoin ich vie realizovať 56.

Keďže slovo ťažba bolo zmienené už niekoľkokrát, je vám určite jasné, že Litecoin sa podobne ako Bitcoin ťaží, čiže ide o Proof of Work kryptomenu. Inak povedané jeho transakcie a bezpečnosť zabezpečujú takzvaní mineri. Na rozdiel od bitcoinu sa však pri ťažbe používa algoritmus s názvom scrypt, kým u Bitcoinu ide hashovací algoritmus SHA-256.

Je to testnet Bitcoinu?

Vďaka veľkej podobnosti s Bitcoinom je Litecoin častokrát označovaný aj za akýsi testnet Bitcoinu. Skôr než sa tak udialo u Bitcoinu sa na tejto sieti napríklad testovala technológia Segwit či Lightning Network. Nebolo by teda prekvapením, ak by tento trend pokračoval aj smerom do budúcnosti pri ďalších vylepšeniach, ktoré sa chystajú najprv pre Litecoin a možno potom aj pre Bitcoin.

Zakladateľa poznáme

Na rozdiel od Bitcoinu, u ktorého nie je totožnosť zakladateľa známa a vieme len to, že mal prezývku Satoshi Nakamoto, v prípade Litecoinu to neplatí. Tvorcom tejto siete je bývalý vývojár spoločnosti Google Charlie Lee. Litecoin vytvoril už v roku 2011 na základoch Bitcoinu, avšak na rozdiel od kryptomien Bitcoin Cash či Bitcoin SV nevznikla táto kryptomena hardforkom od Bitcoinovej siete (resp. od siete Bitcoin Cash). To znamená, že nemá rovnakú históriu transakcií.

K Charliemu Leeovi sa oplatí doplniť, že v roku 2017 údajne predal všetky svoje LTC. Obhajoval to tým, že nechcel byť obviňovaný z manipulácie ceny tejto kryptomeny. Kým časť komunity to zobrala pozitívne, druhá nadobudla dojem, že necháva túto kryptomenu napospas osudu. V roku 2021 môžeme skonštatovať, že to nespravil a stále patrí medzi najdôležitejších ľudí v súvislosti s jej vývojom.

Je Litecoin lepší než Bitcoin?

Z doposiaľ uvedeného možno niektorí čitatelia nadobudli dojem, že Litecoin je akousi vylepšenou verziou bitcoinu, avšak takýto záver by v tomto momente zrejme nebol vôbec správny. V skutočnosti totiž nemá v porovnaní s Bitcoinom zďaleka takú veľkú adopciu a to či už zo strany komunity alebo ťažiarov, ktorí zabezpečujú jeho bezpečnosť. Nutné je taktiež dodať, že hoci Litecoin je rýchlejší než Bitcoin a má lacnejšie transakcie, tak aj tak je v porovnaní s inými kryptomenami výrazne pomalý. Inak povedané núka sa otázka, či naozaj potrebujeme kryptomenu, ktorá je síce v niektorých veciach o čosi „lepšia” než Bitcoin, no je vo svojej podstate je Bitcoinu extrémne podobná.

Kritika Litecoinu tkvie najmä v tom že sa oproti Bitcoinu naozaj v ničom zásadnom neodlišuje a kryptomenu s oveľa väčšou adopciou, ktorá má slúžiť ako hedge voči inflácii tu predsa už máme práve vďaka Bitcoinu. Aj z tohto dôvodu sa možno začali objavovať lastovičky, ktoré naznačujú, že Litecoin by sa mohol začať od Bitcoinu predsa len v niektorých ohľadoch odlišovať.

Zaujímavá budúcnosť Litecoinu?

Veľké očakávania sú vkladané do protokolu Mimble Wimble, na ktorom bežia kryptomeny Grin a Beam a má sa implementovať aj do LTC siete. Prinieslo by jej to novú úroveň anonymity transakcií a dôležitú fungibilitu. To je prvok, ktorý nemá ani Bitcoin a je veľmi dôležitý.

Fungbilita

Fungibilita hovorí o zameniteľnosti daného aktíva. Skúsme si to vysvetliť na príklade zlata. Uňho je vám prakticky jedno, ktorú zlatú tehličku vlastníte. Ak by vám ich niekto v banke zamenil, ale stále by ste boli vlastníkom tehličky zlata s absolútne rovnakými vlastnosťami, nič sa nemení. U Bitcoinu je to však problém, pretože bitcoiny prvok fungibility nemajú. Inak povedané, dajú sa označiť. Nuž a bitcoiny, o ktorých sa zistí, že boli v minulosti použité pri nelegálnej činnosti, napríklad na financovanie terorizmu, môžu byť cenné menej než tie „čisté“. A taktiež hrozí riziko, že smerom do budúcnosti by vám takéto bitcoiny nemuseli burzy vyplatiť.

Litecoin má s fungibilitou rovnaký problém ako Bitcoin, lenže skrz Mimble Wimlbe dokáže tento problém vyriešiť. Ak sa však proces implementácie tohto protokolu zdarí. Hovorilo sa totiž už o roku 2020, no zatiaľ Mimble Wimble na Litecoine nevidíme. Vraj sa toho dočkáme v roku 2021.

Mosty s inými blockchainami?

Mimble Wimlbe nie je jediná implementácia respektíve zmena, ktorej sa môže Litecoin dočkať. Hovorí sa aj o budovaní takzvaných mostov s inými blockchainami. Konkrétne tými, ktoré riešia problematiku smart kontraktov. Špekuluje sa predovšetkým o Cardano či Flare Network. Takéto mosty by v konečnom dôsledku mohli umožniť používať litecoiny aj v rámci inteligentných zmlúv. Núka sa však otázka, čo z toho budú mať smart chainy, nakoľko Litecoin im podľa všetkého žiadnu novú výhodu neprinesie.

Patálie s financiami

V roku 2019 počas bearmarketu šokovala informácia, že na vývoji Litecoinu aktívne pracuje len jeden full-time programátor a pokiaľ ide o financovanie, v medveďom trhu sa uvažovalo, že nadácia Litecoin Foundation požiada ťažiarov LTC o finančné príspevky pre ďalší rozvoj. Litecoin Foundation okrem iného zastrešuje aj marketing okolo tejto kryptomeny. Napríklad v minulosti dohodla partnerstvo s najslávnejšou organizáciou zmiešaných bojových umení UFC.

Zhrnutie

Litecoin má naďalej potenciál dobre slúžiť v úlohe akéhosi veľkého testnetu Bitcoin. Určite sa však popri tom oplatí sledovať, čo sa udeje ak sa zdarí implementácia protokolu Mimble Wimble. Vyriešenie problematiky fungiblity by totiž mohlo byť veľkou vecou. Otázne však je, ako by túto zmenu vnímali regulátori a vlády. Nebudú tlačiť na burzy, aby Litecoin delistovali zo svojej ponuky, ak bude mať príliš vysokú mieru anonymity z obáv, že ak nezakročia, niečo podobne sa implementuje aj do Bitcoinu? Na anonymitu zameraná kryptomena Monero s tým už má očividné problémy.

Ako kúpiť Litecoin

Na kúpu Litecoinu vám odporúčame kryptoburzu Binance a to takým spôsobom, že po registrácii spravíte na Binance SEPA prevod z vášho bankového účtu a následne si na nej kúpite LTC, respektíve nejakú jeho časť (môžete si kúpiť napr. aj 0.001 LTC).

O burze Binance sme pre vás pripravili veľkú recenziu, čiže pokojne si ju pokojne prečítajte, ak váhate, či ide o naozaj najlepšiu vstupnú bránu do sveta kryptomien.

Ak sa pre Binance rozhodnete, zároveň vás upozorňujeme, aby ste použili tento registračný link. Ak ho využijete, získate automaticky 20% zľavu na poplatky za obchodovanie na tejto platforme. To je zľava, ktorú vám väčšina iných médií neposkytne.

LTC si pošlite na vlastnú peňaženku

Ďalším dôležitým krokom by mal byť výber týchto litecoinov z burzy na vašu vlastnú peňaženku, ku ktorej mate privátne kľúče, teda seed. Iba v takom prípade totiž budete mať Litecoin naozaj pod kontrolou a nebudete musieť veriť tretej strane. Najvyššiu mieru zabezpečenia vám podľa nášho názoru prinesie kombinácia hardvérovej peňaženky Trezor Model T a  jej implementovaného riešenia Shamir Backup. Ak sa s týmto našim názorom stotožňujete, budeme radi, ak pri prípadnej objednávke hardvérovej peňaženky Trezor použijete náš link.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.