Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin padol o 12%. Nepomohli mu správy z Ruska a nervozita na akciových trhoch

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Cena Bitcoinu (BTC) začala vo štvrtkových poobedňajších hodinách posilňovať, až atakovala úrovne takmer 44 tisíc dolárov. Následne však BTC prudko oslabil, pričom v tomto čase sa obchoduje len za necelých 39 000 USD. Medzi jeho včerajším maximom zhruba $43 500 a následným dnom okolo $38 200 išlo o rozdiel až 12%.

Medzi hlavné dôvody, ktoré mohli prispieť prudkému oslabeniu ceny Bitcoinu možno zaradiť všeobecnú neistotu na akciových trhoch a oficiálne komuniké ruskej centrálnej banky, ktorá chce úplne zakázať kryptomeny v krajine, ktorá má aktuálne tretí najväčší podiel na bitcoinom hashrate (vyše 11% podiel podľa Cambridge University).

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Napätie na akciových trhoch

Pokiaľ ide o americké akciové trhy, CNBC aj v kontexte s Bitcoinom upozornila, že NASDAQ, technologický index, ktorý má s Bitcoinom do značnej miery spoločných investorov (technologické akcie sú považované za rizikovejšie rovnako ako BTC), je po včerajšku v tomto týždni už v takmer v 5% mínuse. S&P500 index, ktorý sleduje výkonnosť 500 najhodnotnejších akciových spoločnosti na amerických burzách zas oslabuje už tretí týždeň v rade. Na takúto zlú výkonnosť tieto trhy pritom nie sú vôbec zvyknuté.

Pokiaľ ide o čísla za včerajší obchodný deň, NASDAQ stratil 1,3% a S&P500 index 1,1%. Ďalší ostrosledovaný index Dow Jones taktiež oslabil o takmer celé jedno percento. Zaujímavé je, že akciový trh otvoril deň pozitívne, no ku koncu obchodných hodín začal výrazne oslabovať. Podobne sa choval aj Bitcoin, ktorý sa vo štvrtok najprv šplhal k $44 000, no po prepade akciových trhov v USA začal prudko oslabovať.

Kroky FED a vplyv na trhy

Akciové trhy sú v súčasnosti vystrašené najmä z očakávaných krokov FED – americkej centrálnej banky, ktorá plánuje tento rok niekoľkokrát postupne zvyšovať úrokové sadzby a tiež začať so sužovaním súvahy (QT – quantitative tightening). Ekonóm a trader Alex Kruger už pred necelými dvoma týždňami upozornil, že to výrazne zmení podmienky na trhoch.

Kým FED po vypuknutí pandémie koronavírusu pumpoval do ekonomiky 120 miliárd dolárov mesačne v rámci QE (kupoval štátne dlhopisy a cenné papiere zaistené hypotékami), teraz kohútiky už v marci úplne utiahne a môže naopak peniaze z obehu sťahovať. Kruger odhaduje, že by mohlo ísť až o 80 miliárd dolárov mesačne (toto číslo odhadol na základe tvrdení FED, že QT môže byť výraznejšie než v roku 2018, kedy k nemu pristúpil naposledy). Ak by sa jeho predpoklad stal realitou, rozdiel by činil 200 miliárd dolárov mesačne, s čím by sa museli trhy vyrovnať. Viac sa dočítate v tomto článku.

Téma inflácie ovplyvňuje aj cenu Bitcoinu. Čaká ho medvedí trh?

Ruská centrálna banka chce kompletný zákaz kryptomien vrátane ich ťažby

Je otázne do akej miery ovplyvnila náladu na trhu s kryptomenami aj nová správa z dielne Ruskej centrálnej banky. Tá viacmennej potvrdila svoje predošlé stanovisko, že chce, aby boli v Rusku zakázane decentralizované kryptomeny. Popri tom však chce presadiť aj zákaz ich ťažby. Rusko má pritom v súčasnosti tretí najväčší podiel na ťažbe Bitcoinu hneď za USA a Kazachstanom.

Ruská centrálna banka sa k téme vyjadrila vo svojej správe s názvom “Kryptomeny: Trendy, rizika a opatrenia v ktorej porovnáva kryptomeny s ponzi schémou a požaduje ich plošný zákaz v celom Rusku.

Autori správy tvrdia, že kryptomeny sú veľmi volatilné a využívajú sa na nelegálne aktivity. Tiež varujú, že predstavujú riziko pre finančnú suverenitu a ľudom môžu pomôcť pri odstraňovaní peňazí z národného hospodárstva.

,,Potenciálne riziká finančnej stability spojené s kryptomenami sú oveľa vyššie pre rozvíjajúce sa trhy vrátane Ruska,” tvrdí centrálna banka, ktorá v správe žiada, aby boli úplne zakázane aj OTC trhy, teda mimoburzové obchodovanie s kryptomenami a taktiež aby sa obmedzil prístup ku akýmkoľvek peer-to-peer burzám.

Ruská centrálna banka zároveň žiada, aby akokoľvek porušenie týchto nariadení bolo prísne trestané.

Nepáči sa jej ani ťažba

Pokiaľ ide o ťažbu kryptomien, tvrdí, že tento proces podkopáva existujúcu ruskú agendu spojenú s prechodom na zelenú energiu a narúša dodávky energie do Ruska. ,,Ťažby kryptomien vytvára neproduktívne výdavky na elektrickú energiu, čo podkopáva zásobovanie obytných budov, sociálnej infraštruktúry a priemyselných objektov, ako aj environmentálnu agendu ruskej federácie,“ tvrdí centrálna banka.

FSB s centrálnou bankou súhlasí

Podľa Bloombergu má centrálna banka v tejto veci podporu aj od ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), ktorá sama lobovala  u guvernérky centrálnej banky Elviry Nabiullnovej, aby pokračovala v snahe zakázať kryptomeny. FSB sa údajne obáva narastajúceho počtu nevystopovateľného financovania skrz digitálne meny.

Samotná centrálna banka ani v spolupráci s FSB nedokáže tieto požiadavky zaviesť do praxe bez politickej podpory. Tá je otázna, pričom v predošlých mesiacoch sa zdalo, že poslanci v ruskej dume skôr inklinujú k prísnej regulácii kryptomien, než k ich zákazu.

,Vždy sme vedeli, že centrálna banka je proti kryptomenám a chce, aby boli zakázane. Stále si však nemyslím, že to bude cesta, ktorou sa Rusko vydá, pretože centrála banka je v menšine. Osobne poznám mnoho vysokopostavených predstaviteľov v Rusku, ktorí chápu dôležitosť kryptomien,” uviedla k tejto téme v úvode mesiaca členka ruského výboru pre technológie a blockchain Maria Stankevich.

O možných rizikách v súvislosti s Ruskom sme písali aj v našom novoročnom článku v rámci témy o faktoroch, ktoré budú vplývať na Bitcoin v roku 2022.

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Ďalšie zaujímavé články

Sólo ťažiar Ethereum trafil jackpot – vyťažil Ethery za 540 000 dolárov!

Fidelity Digital Assets: Súčasný cyklus Bitcoinu sa zďaleka neskončil

Bank of America: Solana môže predbehnúť Ethereum a stať sa “VISA kryptomien“

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Zdroj: www.cnbc.com , cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.