Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Téma inflácie ovplyvňuje aj cenu Bitcoinu. Čaká ho medvedí trh?

Článok

medveď
Zdroj: Pixabay.com

Čoraz viac trhových analytikov sa zhoduje na tom, že ako sa Bitcoin postupne stáva veľkým investičným aktívom je výraznejšie závislý aj od diania na ostatných trhoch. Horúcou témou posledných mesiacov je rastúca inflácia a spôsob, akým sa s ňou snaží bojovať FED (ktorý sám o sebe za ňu do určitej miery môže). Nuž a vplýva to aj na Bitcoin.

Kým ešte pred niekoľkými mesiacmi FED, teda americká centrálna banka, tvrdil, že rast inflácie je len dočasný, ku koncu roka už upustil od dovtedy obľúbeného pojmu “transitory” a priznal, že inflácia môže byť dlhodobejším problémom amerického dolára.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

FED zároveň v posledných týždňoch výrazne sprísnil svoje vyhliadky k monetárnej politike pre rok 2022. Pred niekoľkými mesiacmi sa o možnosti zvyšovania úrokových sadzieb v tomto roku len špekulovalo, pričom ako reálnejší dátum sa spomínal až rok 2023. V súčasnosti sa zvyšovanie úrokových sadzieb, čo je jedna z najsilnejších zbraní FED proti zvyšovaniu inflácie, spája už s marcom 2022.

,,Je to omnoho dramatickejšie, než sme predpokladali. Otočenie FED k jarabičiemu postoju bolo pre nás prekvapením,“ priznal v rozhovore pre CNBC Leo Grohowski, investičný riaditeľ BNY Mellon Wealth Management. ,,Väčšina účastníkov trhu očakávala vyššie sadzby, menej akomodatívnu menovú politiku, ale keď sa pozriete na fondy Fed, je tu 90%  šanca na zvyšovanie sadzieb už v marci. Na nový rok to bolo len 63%.“

Situáciu podrobne zhrnul Alex Kruger

Téme inflácie a monetárnej politiky FED sa na Twitteri detailne venoval rešpektovaný analytik a investor Alex Kruger, zakladateľ newyorskej správcovskej spoločnosti Aike Capital. Kruger na úvod upozornil: ,,U FED došlo k zásadnému posunu. Jeho hlavnou starosťou teraz nie je zamestnanosť, ale inflácia. A v boji proti inflácii musí zvýšiť úrokové sadzby.

,,Všetko začalo tým ako Powell (šéf FED) 30. novembra povedal, že inflácia nie je prechodná a vyvrcholilo to tým, ako bol v stredu zverejnený zápis z FOMC, z ktorého bolo zrejmé, že predstavitelia FED hovorili o rýchlejšej normalizácii bilancie. To druhé je dostatočne znepokojivé na to, aby to spôsobilo medvedí trh. Vzhľadom na to, ako rýchlo FED obrátil bol to mimoriadne negatívny  signál (medvedí scenár). Zvyšovanie sadzieb alebo znižovanie QE by nemalo byť až také medvedie, aby zmenilo vzostupný trend aktív (býči trh). Ale toto zašlo ešte omnoho ďalej. Ide o to, ako rýchlo FED otočil a otvoril tému možnej zrýchlenej normalizácie súvahy.”

Pripomenul chronológiu udalosti

Kruger následne pripomenul postupnosť krokov FED:

  • v júni 2021 neočakával žiadne zvyšovanie sadzieb pre rok 2022
  • v septembri naznačil, že očakáva mierne zvýšenie sadzieb a oznámi postupné spomaľovanie QE (ľudovo povedané tlačenie peňazí pozn.red.).
  • V novembri oznámil spomaľovanie QE
  • V decembri už oznámil, že dôjde k trom zvýšeniam úrokových sadzieb a zrýchli spomaľovanie QE.
  • Diskusia o zrýchlenej normalizácii súvahy pre rok 2022 sa otvorila v decembri počas poslednej schôdze FED (minulý týždeň v stredu bola medializovaná a trhy na ňu reagovali veľmi negatívne, padali kryptomeny a výrazne napríklad aj NASDAQ).

,,Takže za menej než 6 mesiacov FED prešiel z toho, že neočakáva žiadne zvyšovanie sadzieb pre rok 2022 k tomu, že očakáva tri zvýšenia sadzieb, zrýchlene spomaľovanie QE a ide diskutovať o zrýchlenej normalizácii súvahy,” zhrnul situáciu.

Otvorili tému quantitative tightening (QT). O čo ide?

Alex Kruger následne upozornil, že téma normalizácie súvahy (skratka “QT –tzv. „quantitative tightening“, ide o opak QT – kvantitatívneho uvoľňovania pozn.red.) bola ešte nedávno “tabu”. Inak povedané vôbec sa o tejto možnosti v dohľadnej dobe nediskutovalo. ,,Nielen že teraz je tú v blízkej budúcnosti taká možnosť, ale FED dokonca hovorí, že by QT mohlo prebiehať rýchlejšie než v roku 2018. To je dôvod, prečo kryptomeny minulý týždeň klesli za dva dni o 15 až 30%”.

,,Urýchlená normalizácia by bola desivo medvedia,” zhodnotil. Čo ale vlastne znamená normalizácia rozvahy? ,,Znamená to opačný efekt ako poznáme u nákupu aktív realizovaných v rámci QE. Je to taktiež pojem známy ako kvantitatívne uťahovanie.”

FED od vypuknutia pandémie v marci 2020 v rámci QE míňal 120 miliárd dolárov mesačne, aby podporil ekonomiku. Zrýchlené kvantitatívne uťahovanie by znamenalo, že by robil presný opak. Keďže FED naznačil, že môže byť prísnejší, než v rámci QT, ktoré robil v roku 2018 (vtedy to bolo 50 miliárd dolárov mesačne), Krudger túto sumu odhadol na 80 miliárd USD.

,,Pri takomto scenári prejde FED od pumpovania ďalších 120 miliárd dolárov do ekonomiky k otočeniu a uberaniu 80 miliárd dolárov z ekonomiky. To je rozdiel 200 miliárd dolárov mesačne,” zhrnul.

Možný dopad na kryptomeny

Vo zvyšných odsekoch sa venoval priamej súvislosti tejto témy s kryptomenami.

,,Je to jednoduché. Kryptomenové aktíva sú na najvzdialenejšom konci rizikovej krivky. Rovnako ako ťažia z laxnej menovej politiky tak trpia prísnou menovou politikou. Peniaze sa totiž presúvajú do bezpečnejších tried aktív.

Okrem toho je Bitcoin teraz makroaktívum, ktoré sa obchoduje ako proxy pre podmienky likvidity. Ako sa likvidita znižuje, makro hráči teraz v strachu predávajú bitcoiny a nasledujú to všetky ostatné kryptomeny.”

Kruger uviedol možný scenár z krátkodobého hľadiska, pričom si pomohol porovnaním shitcoinov s politikou FED:

,,Pozrime sa na to v terminológii shitcoinov. Čo sa stane, keď DeFi projekty zvýšia yelds (výnosy) skrz navýšenie ponuky? Ceny idú dole. Čo sa stane, keď svoju ponuku pália? Ceny idú hore. FED je v tomto prípade vašim hlavným shitcoinovým šéfkuchárom. A dolár je hlavným shitcoinom. Ako FED prechádza od rastúcej ponuky (navyšoval svoju bilanciu) k horiacej ponuke (bude ju znižovať), cena amerického dolára začne stúpať. A všetko ostatné pôjde voči doláru dole.”

Kruger následne zhrnul jeho očakávania od najbližších týždňov:

  • Ceny kryptomien sa v najbližších dňoch podľa jeho názoru odrazia od aktuálneho dna
  • Ceny následne ovplyvnia dáta o vývoji inflácie v USA – dozvieme sa ich v stredu, bude to ostro sledovaná informácia pre všetky trhy
  • Kryptomeny zostanú v defenzívnej pozícii do konca kvartálu
  • Na záver sa spýtal: ,,Kúpiť kryptomeny v máji a čakať?“ a odpovedal: ,,Je nemožné predpovedať, kedy nastane čas, aby sa stal plne býčími. Treba byť trpezlivý.“

Dáta o inflácii budú známe v stredu

Kruger na záver ešte raz pripomenul dôležitosť stredy, kedy bude zverejnený report o vývoji inflácie v USA. Ten posledný z novembra 2021 bol hrozivý a bol dôvodom, prečo FED začal meniť svoj prístup. Vtedajšie čísla o medziročnom náraste spotrebiteľských cien o 6,8% boli totiž najhoršie od roku 1982, teda za takmer posledných 40 rokov.

Ďalšie zaujímavé články

Bitcoin padol o 10%. Mali na to vplyv tieto 2 dôležité fundamenty

Spustenie Sundaeswap na Cardano sa blíži. Môžu sa však objaviť problémy

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Ako sa bude dariť kryptomenám v roku 2022? Arcane Research zverejnila predikciu

Zdroj: Twitter Alex Kruger, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.