Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin padol o 10%. Mali na to vplyv tieto 2 dôležité fundamenty

Článok

pád
Zdroj: Pixabay.com

Cena Bitcoinu oslabila za posledný deň o zhruba 10%, pričom aktuálne sa obchoduje za menej než 43 000 USD. Ešte výraznejšie straty vidieť u altcoinov, ktoré tradične na oslabenie Bitcoinu reagujú ešte dramatickejšie. Dôvody poklesu cien kryptomien možno hľadať najmä v súvislosti s dvomi dôležitými fundamentmi predošlého dňa.

Hneď na úvod by sme radi pripomenuli náš článok k úvodu roka 2022, v ktorom sme zhrnuli veci, ktoré budú vplývať na Bitcoin v nasledujúcich 12 mesiacoch. Dva fundamenty sa ukázali ako významné hneď v jeho úvode – téma úrokových sadzieb a ďalších krokov centrálnych bánk a čiastočne aj bitcoinový hashrate.

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

1: FED vystrašil trhy, nepadal len Bitcoin

Kryptotrh oslabil, no zďaleka nebol jediný. Podľa dát portálu investing.com v stredu klesol americký Dow Jones index 1%, S&P500 index o takmer 2 percentá a najmä index NASDAQ, ktorý je špecializovaný na technologické akcie, až o 3,34%. Bol to jeden z jeho najvýraznejších denných prepadov za niekoľko posledných rokov a najväčší od februára 2021.

NASDAQ je častokrát spomínaný aj v súvislosti s Bitcoinom, pretože sleduje cenu technologických akcii, ktoré sú obľúbenejšie, podobne ako Bitcoin, u investorov, ktorí sú ochotní podstúpiť väčšie investičné riziko. Oslabovanie NASDAQ naznačuje, že ich najnovšie správy vystrašili a sťahovali kapitál z obehu. Niečo podobné sa zrejme deje aj u Bitcoinu.

Aký však pre túto paniku dôvod? Najmä správy z FEDu, teda americkej centrálnej banky, ktorý v stredu naznačil, že k očakávanému zvyšovaniu úrokových sadzieb by mohlo dôjsť skôr, než sa pôvodne predpokladalo. Mohlo by sa tak stať už v najbližších mesiacoch.

,,Takmer všetci účastníci sa zhodli na tom, že by bolo pravdepodobne vhodné začať odpis v súvahe v určitom bode po prvom zvýšení cieľového rozpätia sadzby federálnych fondov,” uvádza sa v zhrnutí z decembrového stretnutia FED, ktorý bol zverejnený včera a akcie naň zjavne reagovali.

Trhy podľa CNBC očakávajú, že FED začne zvyšovať svoju referenčnú úrokovú sadzbu v marci, čo by znamenalo, že znižovanie súvahy by mohlo začať ešte pred letom. V zápisnici z decembrových rokovaní sa tiež píše, že “primerané tempo odtoku súvahy bude pravdepodobne rýchlejšie ako počas predchádzajúcej normalizačnej epizódy v októbri 2017.”

V zápisnici bolo taktiež viackrát uvedené, že mimoriadne pumpovanie nových peňazí do ekonomiky (kvantitatívne uvoľňovanie, resp. ľudovo povedané tlačenie peňazí) už nie je potrebné. Aj to naznačuje, že FED plánuje pre rok 2022 omnoho prísnejšiu “politiku”. Nepochybne ho k tomu núti aj rastúca inflácia, ktorá ide podľa kritikov predošlých rozhodnutí FED práve na jeho vrub.

Podľa nástroja FedWatch od CME obchodníci v pomere 2:1 očakávajú, že prvé zvyšovanie úrokových sadzieb by mohlo nastať už v marci. Zároveň odhadujú, že ďalšie zvýšenie príde v júni alebo júli.

2: Situácia v Kazachstane

Kazachstan sa po minuloročnom májovom zákaze ťažby kryptomien v Číne stal od druhej polovice roka dôležitým bitcoinovým regiónom. Podľa odhadov Cambridge University generuje zhruba 18%, teda takmer jednu pätinu celosvetového bitcoinového hashrate (výpočtovej sily vynaloženej na ťažbu BTC). Stalo sa tak z dôvodu, že z geografického aj ekonomického hľadiska (lacné ceny energii) bol vhodnou alternatívou pre čínskych ťažiarov, ktorí presunuli svoju infraštruktúru práve do tejto krajiny.

V prospech Bitcoinu však nehrá aktuálna nepriaznivá politická situácia v tomto štáte. Najväčšia vnútrozemská krajina sveta, ktorá bola dlhé roky pod kontrolou autoritárskeho prezidenta Nursultana Nazarbajeva (od roku 2019 je “len” na čele bezpečnostnej rady Kazachstanu), totiž práve možno zažíva počiatok “stredoázijského majdánu”. Súčasný prezident Kasym-Žomart Tokajev už vyhlásil výnimočný stav v hlavnom meste Nur-Sultan a odvolal vládu.

Nepokoje v krajine začali masívnymi protestami kvôli vysokým cenám zemného plynu, lacnejšej alternatívy benzínu, ktoré však eskalovali aj do krvavých konfliktov a podľa politológov sa môžu premeniť až v revolúciu proti autoritárskemu režimu. To môže z geopolitického hľadiska predstavovať problem aj pre Rusko, ktoré má v tejto krajine silný vplyv a je možné, že ho začne uplatňovať (zatiaľ tvrdí, že Kazachstan si vyrieši svoje problémy sám pozn.red.).

Ako to však celé súvisí s Bitcoinom? V reakcii na nepokoje bol v Kazachstane vypnutý národný internet a od neho sú pochopiteľne ťažiari BTC závislí. Podľa dát YCharts.com sa hashrate BTC v reakcii na to prepadol až o zhruba 13%. Stalo sa tak len pár dní od momentu, ako vytvoril nové historické maximá.

V súvislosti s touto témou je v tomto momente nutné poznamenať, že ďalší vývoj politickej situácie v Kazachstane sa dá predvídať len veľmi ťažko. Pre bitcoinových ťažiarov je však podstatné len to, aby mali prístup k internetu a k elektrine. Ak tieto dve podmienky budú splnené, teoreticky ani zmena režimu nemusí ovplyvniť ich ďalšie podnikanie (viď príklad Bieloruska).

Kazachstan mal pred vypnutím internetu pod kontrolou významnú časť hashrate BTC, no zmieňovaných 18% zďaleka nebolo takých významných, ako odhadovaných 65% v prípade Číny pred tým ako čínska vláda v máji zakázala ťažbu kryptomien. Aj vtedy Bitcoin negatívne správy časom zvládol a zhruba o pol roka neskôr dorovnal svoje straty v hasharate. Ak by sa teda situácia v Kazachstane vyvíjala v neprospech ťažiarov BTC sadiacich v tejto krajine, tí jednoducho budú musieť opäť hľadať nove pôsobisko. Na Bitcoin to však pravdepodobne z dlhodobého hľadiska nebude mať žiadny zásadný vplyv. Z krátkodobého hľadiska by sa to však mohlo odzrkadliť v tom, že by museli opäť financovať presun inam, čo by mohlo mať vplyv aj na ich investičnú stratégiu spojenú s BTC (po májovom exoduse z Číny museli mnohí čínski ťažiari predávať časť držaných BTC, aby financovali presun inam).

Zdroje: cnbc.com, cnbc.com, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.