Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Zničilo sa už milión mincí kryptomeny Ethereum (ETH) – ide o 4,3 miliardy dolárov

Článok

Ethereum
Pixabay.com

Cena kryptomeny Ethereum od hardforku London, ktorý 5. augusta 2021 so sebou priniesol aj dôležitú aktualizáciu EIP 1559 meniacu inflačný model tejto kryptomeny, stúpla o zhruba 50% a to aj napriek tomu, že sa medzitým spálilo (zničilo) už milión mincí ETH.

EIP 1559 so sebou priniesol viaceré inflačné prvky. V skratke však stačí povedať, že od jeho príchodu sa transakčné poplatky na tejto sieti nepoužívajú ako odmena ťažiarom Ethereum, ale automaticky sa pália (ničia). Čiže veľmi zjednodušene povedané ak zaplatíte za transakciu na ETH sieti 10 dolárov, zničia sa Ethery za 10 dolárov. Od 5. augusta sa vďaka tomu zničilo už 1 000 000 ETH, čo je ekvivalent zhruba 4,3 miliardy dolárov pri súčasnej cene ETH.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Cieľom aktualizácie EIP 1559 bolo predovšetkým spomalenie inflácie tejto kryptomeny, čo sa naozaj aj podarilo. Predtým totiž Ethery z obehu popri ich neustálom ťažení neubúdali. Dnes platí, že popri ťažení nových Etherov sa nejaké ETH neustále aj ničia, čím sa inflácia znižuje, alebo dokonca v niektorých obdobiach je Ethereum deflačné.

V úvode septembra sme dokonca evidovali týždeň, počas ktorého sa viac Etherov spálilo, než sa stihlo vyťažiť. V súčasnosti tomu tak nie je, hoci Ethereum je tomu stále relatívne blízko.

Aktuálne dáta

Podľa dát watchtheburn.com sa za posledný týždeň spálilo 79 190 ETH, kým medzitým sa vytvorilo 92 610 nových ETH. EIP 1559 tak zničil 85,5% všetkych vyťažených ETH v danom období (inak povedané o 85,5% spomalil infláciu).

Od 5. Augusta, kedy sa EIP 1559 implementovalo, sa inflácia spomalila o 67,27%. K dnešnému dňu sa od oného momentu vytvorilo zhruba 1,5 milióna nových ETH, z ktorých sa už vyše milión spálil.

Kto sú najväčší „páliči“?

Podľa štúdie CrpyotRank Platform má najväčší podiel na pálení mincí ETH protokol OpenSea – decentralizované trhovisko s NFT  tokenmi. Transakcie realizované cez túto platformu totiž spálili Ethery v celkovej hodnote 467 miliónov dolárov.

Na druhom mieste sú samotné tradičné onchain transakcie ETH na prvej vrstve, ktoré prispeli skrz zaplatené poplatky k spáleniu Etherov v hodnote 414 miliónov USD. Nasleduje decentralizovaná burza Uniswap V2, na štvrtom mieste je Tether a na piatom novšia verzia Uniswapu (V3).

Z týchto dát je zrejmé, že NFT mánia má na súčasnú nižšiu infláciu Ethereum zásadný vplyv a bez nej by bolo Etherov v obehu viac. S vytvorením NFT a ich obchodovaním sú totiž spojené na tejto sieti nemalé náklady na transakcie.

Prispieva inštitucionálnej adopcii?

Podľa analytikov aktualizácia EIP 1559 pomohla zlepšiť vyhliadky investorov. Pomalšia inflácia totiž robí túto kryptomenu vzácnejšiu a ťažšie dostupnú. Spoločnosť Grayscale Investments, ktorá sprostredkováva skrz produkt Ethereum Trust nepriamu expozíciu voči ETH inštitúciám, vo svojej jarnej štúdii poznamenala, že EIP 1559 bude dôležitým katalyzátorom inštitucionálnej adopcie. Rast ceny ETH od oného momentu tomuto predpokladu nahráva, hoci je otázne, do akej miery je ovplyvnený práve touto aktualizáciou, keďže od jesene prudko posilnili ceny väčšiny kryptomien.

Poplatky pomáhajú, ale aj škodia

EIP 1559 žiaľ (alebo našťastie?) nezbavilo Ethereum vysokých transakčných poplatkov. Tie sú stále extrémne vysoké, čo robí túto kryptomenu na jej prvej vrstve menším retailovým investorom prakticky nepoužiteľnú. Bežné totiž je, že poplatky sa pohybujú nad 50 USD za 1 transakciu (platené v ETH). Veľký investor do Ethereum Zhu Shu z Three Arrows Capital sa dokonca nedávno kvôli vysokým poplatkom na ETH natoľko rozhorčil, že obvinil tvorcov Ethereum z toho, že sa “vykašlali na bežných malých používateľov ETH”. Zároveň uviedol, že on sám s Ethereum “končí”, hoci neskôr svoje vyjadrenia korigoval a priznal, že sa nechal uniesť emóciami.

Vysoké poplatky sú zároveň aj “zdrojom” potrebným k páleniu mincí. Ak by totiž boli nižšie, inflácia Ethereum by bola vyššia (pálilo by sa menej ETH). Ide teda do určitej miery o začarovaný kruh, pri ktorom negatívny fundament (vysoké poplatky) pomáha pozitívnemu fundamentu (menšia inflácia alebo deflácia).

Pokiaľ ide o poplatky, tie by sa mohli v budúcnosti znížiť po prechode Ethereum na Proof of Stake konsenzus (pravdepodobne v priebehu roka 2022) a doriešení tzv. shardingu.

Ďalšie zaujímavé články

Klienti Mt. Gox dostanú 145 000 BTC. Zastaví to rast ceny Bitcoinu?

Nováčik sa nechal nachytať na známy podvod s kryptomenami. Prišiel o 3 bitcoiny, približne 178 tisíc dolárov

Od pádu trhov nás delí jeden zlý report o inflácii, varuje rešpektovaný investor

El Salvador oznámil založenie Bitcoin City – bude malým daňovým rajom

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.