Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Deflačné Ethereum? Za deň sa spálilo viac ETH, než sa ich vyťažilo

Článok

Ethereum
Pixabay.com

Zo štvrtka na piatok zaniklo na blockchaine kryptomeny Ethereum (ETH) viac Etherov, než sa ich za 24 hodín stihlo vyťažiť. Prispela k tomu aktualizácia siete z 5. augusta s názvom EIP 1559, ktorá bola súčasťou hardforku London.

Aktualizácia EIP 1559 zmenila pravidlá Ethereum týkajúce sa inflácie nových mincí. Po jej úspešnej implementácii sa totiž transakčné poplatky (fees) už nepripisujú na účet ťažiarov, ale namiesto toho sa pália (burn). Ťažiarom tak po novom zostávajú už len vyťažené Ethery.

Od oného momentu sa teda automaticky znížil počet nových ETH, ktorý mieri do obehu. S tým sa samozrejme počítalo, no viacmenej nikto nedokázal vopred odhadnúť, do akej miery inflácia reálne klesne. To totiž závisí od výšky transakčných poplatkov a tie sú zas závislé od dopytu po nich a preťaženia siete Ethereum.

Aktuálne čísla

Podľa aktuálnych dát portálu watchtheburn.com sa od 5. augusta spálilo už 192 106 ETH, čo pri súčasnej cene predstavuje 755 miliónov dolárov. Rovnaký portál taktiež uvádza, že od implementácie EIP 1559 sa inflácia Ethereum znížila o 47,73%. Ak by sa daný ukazovateľ dostal nad 100%, znamenalo by to, že Ethereum je deflačné, pretože sa ničí viac Etherov, než sa ich stíha vyťažiť.

Zdroj: watchtheburn.com

Takýto jav nastal prvýkrát tento týždeň, kedy sa v priebehu 24 hodín vyťažilo okolo 13 000 ETH, no podľa dát DeFi Pulse sa za rovnaký časový úsek spálilo 13224.21 ETH. Upozornil na to Scott Lewis.

Podobný jav si všimol aj Evan Van Ness, ktorý upozornil, že v sledovanom období sa vyťažilo za minútu 4.5 bloku, čo predstavovalo 9.45 ETH, no spálilo sa až 9.6 ETH.

Aktualizácia mohla pomôcť aj cene

Implementácia EIP 1559 bola dlhodobo očakávanou udalosťou a podľa všetkého posilnila pozitívny sentiment investorov. Ethereum stálo 5. augusta 2516 dolárov, no dnes sa už obchoduje za takmer 4000 USD. Nemožno tvrdiť, že tento rast má na svedomí len táto aktualizácia, no mohla ho podporiť. Spoločnosť Grayscale Investments už v úvode roka upozornila, že EIP 1559 môže byť veľmi dôležitým fundamentom podporujúcim inštitucionálny záujem o túto kryptomenu.

Bude Ethereum raz deflačné?

Kryptomena Ethereum nemá na rozdiel od Bitcoinu (21 miliónov) alebo Cardano (45 miliárd) vopred určený konečný počet. To znamená, že počet ETH v obehu môže rásť teoreticky aj donekonečna. Vďaka aktualizácii EIP 1559 je však možné aj to, že inflácia sa extrémne spomalí alebo celkový počet ETH bude klesať, tak ako sa to stalo aj tento týždeň zo štvrtku na piatok. Muselo by však ísť o kombináciu viacerých faktorov od počtu transakcií, poplatkov za ne, až po percento Etherov, ktoré budú v budúcnosti zapojené do stakingu po prechode kryptomeny na konsenus Proof of Stake. Odhadovať mieru budúcej inflácie Ethereum je preto veľmi ťažké.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.