Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Zákaz kryptomien a vývoj digitálneho Yuanu – Čína má svoje vlastné plány

Článok

Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Dnes, 24.9. prišla z Číny opäť ďalšia správa týkajúca sa zákazu kryptomien v tejto krajine (zas a znova). Tentokrát sa nový zákaz týka akýchkoľvek krypto transakcií, ktoré sú tak nelegálne. V pozadí týchto častých zákazov kryptomien si však Čína pripravuje pôdu pre vlastný digitálny Yuan.

Digitálny Yuan má voľnú cestu

V dnešnom článku sme vás bližšie informovali o zákaze, ktorý dnes vydala Čína, a ktorý spôsobil okamžitý pád celého trhu s kryptomenami. Táto ázijská krajina zakázala akékoľvek transakcie týkajúce sa krypto transakcií. Tým pridala zrejme už posledný klinec do krypto rakvy. Miestny novinár o týchto udalostiach informoval na svojom Twitteri.

Zákazy v týchto dokumentoch je detailne spracovaný. Čína si tak v podstate pripravuje pôdu pre svoj digitálny Yuan, ktorý by mohol uzrieť svetlo sveta už čoskoro. Ten bude samozrejme plne centralizovaný a monitorovaný čínskou vládou, takže o akejkoľvek decentralizácii alebo súkromí absolútne nemožno hovoriť.

Konkurencia pre USD?

Expert z Export-Import Bank Bank of China (Exim) hovorí, že e-CNY, nadchádzajúca digitálna mena Číny, môže byť používaná v zahraničí na rôzne platby a má silnú medzinárodnú konkurencieschopnosť. Odborníci však majú zmiešané pocity z toho, aký veľký vplyv môže mať digitálny Yuan na spochybnenie dominancie amerického dolára.

Na druhej strane, mnohí odborníci uviedli, že digitálny Yuan nie je určený na to, aby nahradil dolár ako rezervnú menu. Namiesto toho sa e-CNY zameriava na jeden cieľ a to uľahčenie obchodu s Čínou. V zásade však ide o to, ako lákavá je samotná čínska mena. Najväčšou výzvou, ktorej bude e-CNY čeliť, je zmeniť názor tých, ktorí nepovažujú čínsky Yuan ako spoľahlivý uchovávateľ hodnoty.

Strategický význam

Liu Yihua, zástupca riaditeľa divízie poradenstva pre marketingovú politiku v banke Exim a výskumný pracovník inštitútu Taihe, uviedol, že e-CNY je možné používať aj v zámorí. Liu konkretizoval, že z technického hľadiska neexistuje žiadny zásadný rozdiel medzi domácimi, cezhraničnými alebo offshore transakciami e-CNY. Dodal, že ak sa má e-CNY používať mimo Číny, budú potrebné povolenia od miestnych centrálnych bánk a cudzinci by si následne mohli zriadiť peňaženky e-CNY v miestnych bankových finančných inštitúciách autorizovaných Čínskou ľudovou bankou (PBOC). 

Najväčšie potenciálne využitie zahraničných e-CNY platieb bude pravdepodobne pre transakcie medzi podnikmi, povedal Stanley Chao, generálny riaditeľ obchodnej poradenskej spoločnosti All In Consulting:

„Spoločnosti znížia náklady, minimalizujú čas a doslova budú môcť vykonávať transakcie v reálnom čase prostredníctvom telefónu. Zákazníci tiež môžu okamžite poslať e-CNY do čínskej továrne a táto továreň potom môže dodávať výrobky doslova len za niekoľko hodín od prijatia finančných prostriedkov.“

Tieto jednoduché transakcie aktuálne môžu často trvať aj týždeň, ale vďaka e-CNY to bude výrazne rýchlejšie. Bude to platiť najmä pre malé a stredné podniky so sídlom v rozvíjajúcich sa krajinách Afriky a východnej Európy, ktoré majú zastaralé a nákladné bankové systémy.

„Tieto menšie spoločnosti, ktoré nakupujú a predávajú do Číny, majú vysoké bankové poplatky súvisiace s bezhotovostnými prevodmi, papierovaním, kolísaním meny a výmennými kurzami. Niekedy môže byť čakacia doba na prijatie a odoslanie finančných prostriedkov až týždeň, čo znižuje rýchlosť podnikania,“ dodal.

Ľahký prístup k peňaženkám e-CNY pre zahraničných používateľov mimo Číny by bol takisto veľkým plusom. Matteo Giovannini, finančný manažér v Industrial and Commercial Bank of China, jednej z najväčších komerčných bánk v krajine, povedal, že možnosť mať priamy prístup k digitálnemu Yuanu jednoduchým nastavením peňaženky e-CNY na lokálnom serveri zaručuje veľmi nízku bariéru vstupu a zároveň podporuje rýchlu adopciu.

Táto čínska CBDC poskytne užívateľom veľký aj malý prístup k digitálnemu ekosystému pre globálny obchod, čo uľahčí obchodovanie s Čínou ako nákup na Amazone alebo Alibabe, povedal Richard Turrin, konzultant fintechov so sídlom v Šanghaji.

Digitálny Yuan má nepochybne množstvo výhod oproti tradičným fiatovým menám. Avšak je tu nevýhoda, ktorú jednoducho nie je možné prehliadnuť ani akceptovať – úplná strata anonymity a súkromia a odovzdanie sa napospas štátnej inštitúcii, ktorá prevádzkuje danú CBDC. Bude však záujímave sledovať, ako sa bude tejto prvej štátnej digitálnej mene na svete dariť.

Yuan a Olympiáda

Jeden z vrchných predstaviteľov Čínskej ľudovej banky uviedol, že digitálny Yuan sa v súčasnej dobe stále používa predovšetkým pre domáci maloobchodný trh. Čína túto svoju digitálnu menu totiž aktívne testuje. Podľa údajov, ktoré získal web Forkast, krajina minulý týždeň v deviatich mestách rozdala najmenej 18 dávok e-CNY v celkovej hodnote viac ako 43 miliónov USD na podporu prijatia digitálneho Yuanu. Mnohí očakávajú, že čínsky e-CNY bude úplne zavedený a pripravený na februárové zimné olympijské hry v Pekingu. Fan Yifei, zástupca guvernéra PBOC, uviedol, že výstavba infraštruktúry na používanie e-CNY počas zimných olympijských hier vstúpila do záverečnej fázy.

Prečítajte si zaujímavé novinky

Transakčné poplatky na sieti ETH sú obrovské – Ako fungujú a kedy sú najnižšie

Binance má ďalšie problémy – Je vyšetrovaná kvôli možnej manipulácii cien

Stablecoiny sú opäť na nových maximách, s popularitou však rastú aj riziká

Pasívny príjem kryptomien s bonusom až 110 dolárov

Pokiaľ hľadáte možnosti ako pasívne úročiť vaše kryptomeny, jednou z možností je lending, čo funguje na podobnom princípe ako banka. Najväčšou lending spoločnosťou je Celsius, ktorá pravidelne okrem ročných úrokov okolo 10% ponúka aj rôzne promo kódy, z ktorých viete získať odmeny – najčastejšie okolo 50 dolárov zadarmo.

Noví používatelia môžu teraz získať až 110 dolárov zadarmo. Celý postup ako používať túto platformu ako aj návod ako získať bonus nájdete v článku nižšie.

Celsius Wallet – Úročte svoje kryptomeny bez starosti až do 10% ročne (+BONUS 110 USD)

Zdroj: Forkast

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.