Sme aj na sociálnych sieťach

DeFi

Stablecoiny sú opäť na nových maximách, s popularitou však rastú aj riziká

Článok

Stablecoiny
Zdroj: Pixabay.com

Stablecoiny sa stali pevnou súčasťou trhu s kryptomenami. Predstavujú jednoduchú vstupnú bránu pre nákup kryptomien. Takisto vďaka vzniku DeFi sektoru je ich využitie možné aj na pasívny príjem, nie len na nákupy kryptomien. Avšak rastúca popularita čoraz viac láka aj regulátorov, ktorí často nemajú kladný vzťah k ideológii stablecoinov.

Lámu rekordy

Ako môžete vidieť na grafe nižšie, kapitalizácia stablecoinov rastie v podstate neustále. Rastúce množstvo stablecoinov v obehu často značí rast kryptomien, keďže hlavne veľkí investori nakupujú najskôr stablecoiny, za ktoré následne nakupujú kryptomeny. Na Twitter účte Whale Alert sa často objavujú tweety, ktoré oznamujú vytvorenie niekedy až stoviek miliónov USD nových stablecoinov. Takéto oznámenia sa však stali predmetom rôznych špekulácií, pričom aj samotný Tether bol niekoľko krát obvinený z manipulácie trhu.

Možné regulačné problémy

Stablecoiny a ich rastúca popularita však ležia v žalúdku veľkým štátnym finančným inštitúciám ako aj regulátorom. Je to z dôvodu, že štáty a banky nemajú žiadny dozor ani moc nad danými stablecoinami. Predstavitelia ECB dokonca vyhlásili, že stablecoiny predstavujú otvorené riziko pre suverenitu štátnych mien.

Problém stablecoinov totiž spočíva v tom, že prekĺzajú regulačnými trhlinami. Nie sú klasifikované ako bankové vklady, takže Fed a Úrad kontrolóra mien majú obmedzenú schopnosť dohliadať na ne. SEC má určitú právomoc, ak sú definované ako cenné papiere, ale to je vecou aktívnej diskusie. Regulačné orgány teraz skúmajú svoje možnosti, ktorých je hneď niekoľko. Najpravdepodobnejšími sú:

Považovať ich za cenné papiere: Vlády by mohli označiť stablecoiny za cenné papiere, čo by prinieslo vyššie požiadavky na ich zavedenie. Predseda SEC, Gary Gensler počas nedávneho zasadnutia zákonodarcom povedal, že stablecoiny môžu byť tiež cennými papiermi, čo by jeho inštitúcii poskytlo širšiu moc. Čo sa týka SEC, nedávno sme vás informovali o tom, že SEC hrozí krypto zmenárni Coinbase žalobou, ak spustia ich nový lending produkt založený na USDC. Viac o tejto téme si môžete pozrieť v tomto článku.

Považovať ich za banky: Vzhľadom na nedostatky v dohľade nad peňažnými fondmi by mnoho nadšencov finančnej regulácie uprednostnilo, keby boli stablecoiny považované za bankové vklady. Ak by sa tak stalo, tokeny by mohli byť predmetom dohľadu bankového regulátora, akým je napríklad Úrad kontrolóra mien.

Snažiť sa ich vytlačiť pomocou CBDC: Ak by ste mali digitálny dolár, nepotrebovali by ste stablecoiny, nepotrebovali by ste kryptomeny. Toto sú tvrdenia finančných inštitúcií, ktoré do popredia tlačia digitálne meny centrálnych bánk. To by však pre bežného používateľa znamenalo, že každý nákup žuvačiek, každá splátka za byt, všetko by mohli banky sledovať a vďaka digitálnemu svetu aj rôzne obmedzovať a regulovať. Toto je z pohľadu krypto komunity najneprijateľnejšia možnosť. Ľudia by stratili aj posledný kúsok súkromia a nezávislosti, ktorý im ostal.

Regulácia založená na spoločnej dohode: Z pohľadu komunity je to najprijateľnejšia možnosť. V prípade, že poskytovatelia stablecoinov nájdu spoločnú reč so štátnymi a regulačnými orgánmi a dohodnú sa, môžu z toho profitovať obidve strany.

DeFi a CeFi lending

Rozmach decentralizovaných financií otvoril doširoka brány stablecoinom. Vznik lending platforiem, ktoré ponúkajú služby podobné bankám totiž ponúka široké využitie aj pre stablecoiny. Zatiaľ čo v banke získate ročný úrok okolo 0,01%, v lending sektore viete na stablecoinoch získať bez problémov aj 10%. Samozrejme celý lending priestor nestojí len na stablecoinoch a viete úročiť aj iné kryptomeny, teraz sa však konkrétne zameriavame na túto oblasť. Ako už sme vyššie písali, SECu sa nepáči lending, pretože plne obchádza tradičné bankovníctvo a banky tak prichádzajú o nemalé zisky.

Na výber máte decentralizovaný lending – DeFi, alebo centralizovaný lending CeFi. Rozdiel je, ako už názov napovedá, v tom, že pri centralizovanom lendingu máte nejakú správcovskú platformu, ktorá sa správa ako banka a spravuje pôžičky, úroky, odmeny a podobne narozdiel od tých decentralizovaných.

Najväčšou decentralizovanou lending platformou je aktuálne Aave s celkovou hodnotou zamknutých prostriedkov vo výške 14 miliárd USD. Na druhej strane, najväčšou centralizovanou lending platformou je Celsius s prostriedkami vo výške cez 24 miliárd USD. Na Celsiuse môžete úročiť rôzne kryptomeny ako BTC, ETH, stablecoiny a mnoho ďalších za úrok až cez 10%. Noví používatelia môžu aktuálne získať bonus až 110 dolárov zadarmo. Viac detailov ako aj návod na túto platformu nájdete v odkaze nižšie.

Celsius Wallet – Úročte svoje kryptomeny bez starosti až do 10% ročne (+BONUS 110 USD)

Prečítajte si zaujímavé novinky

Transakčné poplatky na sieti ETH sú obrovské – Ako fungujú a kedy sú najnižšie

Binance má ďalšie problémy – Je vyšetrovaná kvôli možnej manipulácii cien

Používate Telegram? Dávajte si pozor na podvodníkov – Spoznáte ich jednoducho

Zdroj: Medium

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.