Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Vitalik Buterin naznačil obavy z cross-chain aplikácii. Sú podľa neho rizikové

Článok

chain
Zdroj: Pixabay.com

Zakladateľ kryptomeny Ethereum (ETH) Vitalik Buterin uviedol dôvody, prečo nepovažuje cross-chainy, ktoré sa snažia tokenizáciou prenášať hodnotu rôznych kryptoaktív na iné reťazce (blockchainy iných kryptomien), za bezpečné riešenie.

Vitalik Biterin sa tejto téme venoval vo svojom piatkovom príspevku na Reddite, kde uviedol, že v cross-chain riešeniach vidí vážne bezpečnostné riziká.

Buterin najprv uviedol, že ukladanie natívnych aktív na ich primárnom chaine poskytuje vždy určitý stupeň imunity voči tzv. 51% útokom. Ak sa totiž aj hackerom podarí cenzurovať alebo zvrátiť transakcie nemôžu navrhovať bloky, aby tieto kryptomeny zobrali. Toto pravidlo platí aj pre Ethereum. Ak by hackeri teoreticky na nejaký čas získali kontrolu nad 51% siete a investor by medzi tým vymenil 100 ETH za 320 000 DAI (stablecoin na Ethereum), konečný stav by bol nemenný tj. investor by stále mal buď 100 ETH alebo 320 000 DAI.

U crosschainov je to však iné a v tomto smere menej bezpečné. Buterin uviedol príklad, pri ktorom by útočník vložil svoje vlastné ETH mince na most Solana (SOL), aby získal tokenizované Ethereum na Solana (WETH) a potom túto transakciu okamžite zvrátil v čase ako ich Solana akceptuje. Pri úspešnej forme útoku by došlo k tomu, že by sa reálne znehodnotili tokeny užívateľov, ktoré sú uzamknuté v smart kontrakte SOL-WETH a nie sú zálohované v originálnom pomere 1:1.

Buterin doplnil, že v ekosystéme, v ktorom by fungovalo mnoho takýchto crosschainov, by sa závislosť medzi týmito blockchainami ešte viac zvyšovala. ,,V teoretickej sieti, ktorá by obsahovala 100 reťazcov s vysokou úrovňou vzájomnej závislosti a prekrývajúcich sa derivátov, by 51% útok na jeden reťazec, obzvlášť s malou kapitalizáciou, mohol znamenať nákazu pre cely ekosystém.”

Podľa dát Crypto51 stojí hackerov teoretický 51% útok na Ethereum okolo 1,78 miliónov dolárov za hodinu. Avšak napríklad u Bitcoin Cash, kde je hashatate neporovnateľne menší, je to len 13 846 USD za hodinu.

Ďalšie zaujímavé články

Bitcoin padol o 10%. Mali na to vplyv tieto 2 dôležité fundamenty

Spustenie Sundaeswap na Cardano sa blíži. Môžu sa však objaviť problémy

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Ako sa bude dariť kryptomenám v roku 2022? Arcane Research zverejnila predikciu

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.