Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Veľkí hráči majú nad Bitcoinom stále veľkú moc – Zaujímavé čísla zo správy NBER

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pexels.com

Štúdia amerického Národného úradu pre ekonomický výskum (NBER) naznačuje, že podľa onchain dát majú nad Bitcoinom stále obrovskú kontrolu niekoľkí veľkí ťažiari a veľké kryptomenové burzy, čo podkopáva jeho decentralizáciu.

NBER vo svojej správe skonštatoval:

 • 11 043 onchain subjektov (adries) realizuje zhruba 55% všetkých objemov bitcoinových transakcií
 • Odhaduje, že burzy realizujú zhruba tri štvrtiny všetkých transakcií
 • 1000 najväčších investorov ovláda zhruba 3 milióny BTC (15,9% BTC v obehu)
 • Ďalších 9000 najväčších investorov má pod kontrolu 2 milióny BTC (10,6% BTC v obehu)
 • Jednotliví držitelia Bitcoinu (menší hráči) držia 8,5 milióna BTC (45,1% ponuky)
 • 10% ťažiarov BTC kontroluje zhruba 90% celkového hashrate BTC
 • 50 najväčších ťažiarov, ktorí tvoria približne len 0,1% z celkového počtu aktívnych ťažiarov, majú pod kontrolou až 50% hashrate

Je Bitcoin centralizovaný?

NBER na základe týchto údajov skonštatoval, že Bitcoin zostáva čo sa týka jeho distribúcie do značnej miery silne centralizovaný: ,,Ekosystému Bitcoinu stále dominujú veľkí a koncentrovaní hráči, či už sú to veľkí ťažiari, veľkí držitelia bitcoinov alebo burzy“.

K miningu BTC zároveň dodáva, že centralizácia veľkých ťažiarov (menší počet ťažiarov, ktorí majú pod kontrolou značnú časť hashrate) zvyšuje teoretickú možnosť 51% útoku.

Naozaj je to také zlé?

Závery NBER je potrebné do určitej miery rešpektovať a akceptovať ich. V prvotných rokoch existencie Bitocinu vzniklo mnoho veľrýb (adries s veľkým počtom BTC), ktoré sa svojich BTC zbavujú len pomalým tempom alebo vôbec. Treba rátať s tým, že mnohé bitcoiny sa mohli stratiť (odhaduje sa, že môže ísť o 3-4 milióny), no z pohľadu štatistík sú vedené ako “veľrybie” BTC. Zároveň sa Bitcoin stále nepoužíva vo veľkom ako platidlo, čo znamená, že onchain transakcie sú naďalej vo významnej miere spojené najmä s jeho presunmi na burzy a z nich.

Pri hlbšej analýze záberov NBER je preto nutné sledovať samotné BTC trendy a tie sú pozitívne:

 • Celkový počet BTC veľrýb (tie ktoré vlastnia 1000 BTC a viac) klesá. Písali sme o tom v tomto článku.
 • Takmer nepretržite rastie počet adries, na ktorých je od 0.01 do 0.1 BTC alebo od 0.1 BTC do 1 BTC, čo znamená, že bitcoiny sú distribuované medzi čoraz väčší počet retailových, teda malých investorov
 • Ťažba Bitcoinu sa stala vďaka zákazu ťažby v Číne decentralizovanejšia. Kým pred májom 2021 sa odhadovalo, že čínski ťažiari majú pod kontrolou vyše 65% celosvetového hashrate, v súčasnosti je ich podiel na ťažbe diametrálne nižší. Najväčší kus z koláča aktuálne patrí USA, no so zhruba 30% podielom už zďaleka nemožno tvrdiť, že jedná krajina má v ťažbe BTC dominantné postavenie
 • K teórii NBER o možnom 51% útoku na BTC zo strany najväčších ťažiarov treba doplniť, že takýto typ útoku nedáva absolútne žiadnu logiku. Ak sú totiž aj údaje od NBER správne a 50% hashrate má pod kontrolou 50 najväčších ťažiarov, ťažko si predstaviť okolnosti, pri ktorých by mohli nájsť spoločnú zhodu na tom, aby na Bitcoin zaútočili. Pokus o 51% útok na Bitcoin by totiž zruinoval celý ich biznis, ktorý v ich prípade nie je spojený len s aktuálnou ťažbou (spotrebou energie) ale aj nákladnými investíciami do ich infraštruktúry, ktorú roky budovali.
 • Rastie adopcia Lightning Network, teda používania druhej bitcoinovej vrstvy pre rýchle a lacné BTC transakcie. Počet aktívnych nodov, celková kapacita siete a aj počet otvorených kanálov deň čo deň vytvára nové historické maximá. Lightning Network je síce stále len v plienkach, no je na dobrej ceste, a čím viac sa bude používať, tým bude aj Bitcoin decentralizovanejší, pretože bude pod kontrolou väčšieho počtu nezávislých entít.

Ďalšie zaujímavé novinky

Inštitúcie naliali do Bitcoinu minulý týždeň rekordné peniaze – Pozrite si si čísla!

Bitcoin dosiahol veľký míľnik. Schválenie prvého Bitcoin ETF sa zapíše do histórie

Binance Coin chce napodobniť Ethereum – odpáli ošiaľ nová aktualizácia?

Vlastní kryptomeny už 11% ľudí? Tušíte, kde sú najpopulárnejšie?

Zdroj: 1ml.com, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.