Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Binance Coin chce napodobniť Ethereum – odpáli ošiaľ nová aktualizácia?

Článok

Graf
Zdroj: Pexels.com

Implementácia EIP 1559 do Ethereum v rámci augustového hardforku London zjavne inšpirovala aj developerov konkurenčného Binance Smart Chainu (BSC). Tí by radi implementovali aktualizáciu, ktorá by podobne ako u Ethereum pálila mince Binance Coinu (BNB) v reálnom čase.

Kryptomena Binance Coin (BNB) má od svojho vzniku vlastný mechanizmus coin burnu, teda pálenia mincí BNB. Realizuje sa raz štvrťročne s cieľom, aby sa znížila konečná ponuka mincí BNB v obehu z prvotných 200 miliónov BNB na konečných 100 miliónov BNB, čiže o 50%. Naposledy v rámci 17. coinburnu sa spálili BNB v rekordnej hodnote vyše 640 miliónov dolárov (spálilo sa celkovo 1 335 888 BNB). Išlo o časť zo štvrťročného zisku burzy Binance, ktorá takto podporuje coinburn BNB, k čomu sa zaviazala v rámci whitepaperu pri svojom vzniku.

Súčasné nastavenie zrejme nestačí

Tento proces, vďaka ktorému je Binance Coin ozajstnou deflačnou kryptomenou (na rozdiel od Ethereum či Bitcoin), však zjavne komunite ešte nestačí. Vznikol preto návrh na zavedenie protokolu s označením BEP-95, ktorý by zaviedol do blockchainu Binance Smart Chain automatické spaľovanie mincí BNB v reálnom čase.

BEP-95 by podobne ako EIP 1559 u Ethereum pálil mince za financie, ktoré boli predtým určené na platenie transakčných poplatkov. Kým v prípade Ethereum sa však páli 100% poplatkov (ktoré pred príchodom EIP 1559 patrili ťažiarom), u Binance Smart Chainu ešte nie je rozhodnuté o tom, koľko % z poplatku pôjde validátorom a koľko % sa spáli.

Ak by tento návrh prešiel v akejkoľvek forme, Binance Coin by mohol výraznejším spôsobom urýchliť proces pálenia svojich mincí. Z tohto úmyslu je zrejmé, že komunita okolo kryptomeny, ktorá je silne viazaná na burzu Binance, chce aby vzácnosť mincí BNB v období, kedy sa očakáva blížiaci sa vrchol bullrunu, takpovediac “ešte viac bila do očí”.

TIP: Chcete vedieť viac o kryptomene Binance Coin? Prečítajte si náš profilový článok.

Aký úspech má pálenie u Ethereum?

Od implementácie EIP 1559 do Ethereum (5. augusta 2021) sa až do času písania tohto článku spálilo už 614 964 ETH, čo je okolo 2,5 miliardy dolárov (pri súčasnej cene ETH). Inflácia Ethereum sa vďaka tomu znížila od 5. augusta o 56,63%, pričom toto percento priebežne stále rastie.

Ethereum sa vďaka EIP 1559 stalo z pohľadu počtu mincí v obehu vzácnejšie, pretože ho vzniká menej, než pred touto aktualizáciou. Komunita Ethereum zároveň verí, že percento pomeru spálených mincí k tým, ktoré medzitým vznikajú, bude ešte vyššie a čoraz častejšie sa budú opakovať momenty, kedy bude počet vznikajúcich ETH nižší, než počet ETH, ktorý sa v rovnakom čase zničí.

V budúcnosti nemožno vylúčiť ani možnosť, že Ethereum sa vďaka EIP 1559 stane deflačné, tj. celkový počet mincí v obehu bude postupne klesať. Fanúšikovia ETH v kontexte s tým, hovoria o tejto kryptomene ako o „ultra sound money“. To sa však môže stať len pri kombinácii určitých okolností, ktoré súvisia s transakčnými poplatkami, počtom mincí, ktoré budú zapojené do stakingu a samotným počtom transakcií na Ethereum sieti.

Dôležité je taktiež poznamenať, že súčasný efekt spomalenia inflácie Ethereum je do značnej miery poháňaný najmä vysokým transakčnými poplatkami za každú jednu transakciu, čo síce prispieva k spomaleniu inflácie a môže to pomôcť k vnímaniu ETH ako cenného aktíva, no spomaľuje to potenciál siete ako takej, pretože vysoké poplatky určite nie sú to, čo by si bežný užívateľ smartchain siete želal.

Otázniky

Binance Coin na rozdiel od Ethereum deflačné už je a pridaním pálenia BNB z transakčných poplatkov sa jeho tempo deflácie len urýchli. Otázne však je, či by v prípade implementácie BEP-95 nezmenila svoju politiku aj burza Binance, ktorá by mohla naopak tempo pálenia spomaliť tým, že by kvartálne vyčlenila zo svojich ziskov na pálenie menšiu časť zisku.

Ako v prípade Ethereum aj v prípade Binance Coin (resp. Binance Smart Chain) sa ukazuje, že tokenomika danej kryptomeny môže byť meniteľná, ak sa tak rozhodnú jej tvorcovia, ktorí majú veľmi silné slovo. Ťažko si predstaviť, že by sa niečo podobné udialo u Bitcoinu.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.