Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Zabudnite na Čínu. Lídrom v ťažbe Bitcoinu sú USA

Článok

USA
Zdroj: Pixabay.com

Keď Čína v máji tohto roku zakázala ťažbu Bitcoinu a iných kryptomien, najznámejšia kryptomena na to reagovala strmým prepadom hashrate, teda celkovej výpočtovej sily vynaloženej na jej ťažbu a následne aj prudkým pádom ceny. Niekoľko mesiacov od tohto okamihu je však možné definitívne skonštatoval, že Bitcoin túto krízu prežil bez väčšej ujmy a vyšiel z nej ešte silnejší, než kedykoľvek predtým.

Podľa čerstvých dát, s ktorými prišla Cambridge University, ktorá ešte pred niekoľkými mesiacmi referovala, že Čína má pod kontrolou vyše 65% bitcoinového hashrate, sú aktuálne najdominantnejšou krajinou na svete z pohľadu ťažby Bitcoinu Spojené štáty americké. Tie podľa jej dát generujú približne 35,4% celosvetového hashrate BTC. Nasledujú Kazachstan a Rusko s 18,1% resp. 11% podielom. Na štvrtej priečke je Kanada (10%), piate Írsko (4,48%) a šiesty Irán (3,11%).

Pokiaľ ide o čínskych ťažiarov, tí z pevninskej Číny už Bitcoin podľa štúdie Cambridge neťažia, hoc tento údaj určite nie je úplne správny. Ťažiť ho totiž môžu anonymne, čo pravdepodobne nejaká časť ťažiarov v Číne naďalej aj robí, hoc tým výrazne riskujú. Zároveň je pravdou, že určitá časť čínskych ťažiarov sa začala prakticky okamžite sťahovať do iných regiónov – a teda práve do Ruska, Kazachstanu, Iránu alebo aj USA. Logistiku tohto presunu pritom musela financovať aj predajom svojich bitcoinov, čo mohlo mať v máji a júni negatívny vplyv na cenu BTC, ktorá vtedy klesla oproti ATH o vyše 50%.

,,Okamžitým dôsledkom vládou nariadeného zákazu ťažby kryptomien bol 38% pokles celkového hashrate v júni 2021, čo korešpondovalo s čínskym podielom hashrate pred týmto zákazom. To naznačuje, že čínski ťažiari koordinovane obmedzili svoju ťažbu,” uviedol Michel Rauchs z cambridgeského centra pre alternatívne financie.

Podľa dát Cambridge University mali USA pred májovým zákazom ťažby v Číne ešte v januári 2021 podiel „len” na 16,8% celosvetového hashrate BTC. To znamená, že výkon v USA stúpol od oného okamihu o viac než 105%. Svoje podiely na ťažbe navýšili výrazne aj Kazachstan (+120%) a Rusko (+61%).

Vizualizácia: USA sa stali jednotkou v ťažbe BTC už po 2 mesiacoch od momentu, ako Peking zakázal ťažbu BTC v Číne

Bitcoin je decentralizovanejší

Ak bolo niečo Bitcoinu pred májom z pohľadu decentralizácie vyčítané, tak to bola práve skutočnosť, že Čína mala ohromný podiel na celkovom hashrate – častokrát výrazne prevyšujúci 50%. Hoci tento hashrate nebol generovaný vládou, ale rôznymi nezávislými poolmi, na ktoré bol tento výkon delegovaný, podľa skeptikov to aj tak predstavovalo pre Bitcoin teoretickú hrozbu 51% útoku pri pokuse Číny o koordinovaný útok na celú sieť (čo však aj v danom čase bolo extrémne nepravdepodobné). Dobrou správou je, že aj tento vysoko nepravdepodobný scenár je dnens už absolútne vylúčený. Čína sa prakticky sama zbavila akejkoľvek moci nad bitcoinovu sieťou tým, že ťažiarov vyhnala zo svojej krajiny. Súčasná ťažba BTC je vďaka tomu decentralizovanejšia a prebieha v krajinách, ktoré sú voči kryptomenám omnoho menej skeptické než Čína.

USA viacerí regulátori na čele s Powellom (FED) a Genslerom (SEC) dali jasne najavo, že nemajú v pláne zákaz kryptomien, pričom v podobnom duchu sa najnovšie vyjadril aj námestník ruskej federácie. Irán má pre ťažbu Bitcoinu vlastnú legislatívu, ale vo všeobecnosti ju podporuje. Skeptické voči ťažbe nie sú ani severské krajiny Európy či Kazachstan. Scenár podobný tomu, čo sa udialo v máji 2021 v Číne je teda smerom do budúcnosti omnoho menej pravdepodobný. Bitcoin sa tak zbavil jedného veľkého problému, ktorý dlhodobo visel vo vzduchu a trh si uvedomoval jeho riziká.

Ekológia bude stále horúcou témou

V súvislosti s ťažbou Bitcoinu sa naďalej bude riešiť otázka jeho ekologického dopadu na prírodu. Miera hashrate je v súčasnosti taká vysoká, že celkový ročný podiel spotrebovanej energie pri ťažbe BTC je rovný spotrebe energie niektorých väčších krajín – alebo napríklad spotrebe elektriny 7,7 milióna domácnosti respektíve 47 miliardám libier spáleného uhlia.

Že ťažba Bitcoinu spotrebováva rovnako veľa energie, ako niektoré krajiny, ale nemusí byť až taký vážny problém, ak bude na ťažbu používaná zelená energia, s ktorou nie sú spojené emisie CO2 (čiže Bitcoin sa nebude ťažiť vďaka energii z uhoľných baní, ale napríklad vďaka solárnej, veternej alebo vodnej energii). Podľa štúdie Cambridge zo septembra 2020 tvorila takáto ťažba len 39% celkovej ťažby BTC. V priebehu roka 2021 iné štúdie tvrdili, že už medzitým presiahla 50%. Smerom do budúcnosti bude dôležité, aby toto percento neustále narastalo a blížilo sa čo najbližšie 100%.

Tažiari Bitcoinu logicky inklinujú k hľadaniu lacnej energie. Ich prirodzenými partnermi preto môžu byť vodné, veterné či solárne elektrárne, ktoré v niektorých obdobiach generujú viac energie, než dokážu spotrebovať. Tú vedia lacno predať ťažiarom Bitcoinu, vďaka čomu sú ziskovejšie aj samotné elektrárne. Tieto peniaze následne môžu investovať do ďalšieho rozvoja – inak povedané v konečnom dôsledku ťažiari môžu prispieť k väčším ziskom z produkcie zelenej energie na úkor produkcie z elektrárni, ktoré majú na prírodu negatívny vplyv.

Zdroj: decrypt.co, názor Kryptonovinky

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne