Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Žiadny zákaz Bitcoinu sa nekoná, odkazuje Gary Gensler

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Šéf americkej komisie pre cenné papiere a burzu Gary Gensler sa napodobnil nedávne vyjadrenie predsedu FED, teda americkej centrálnej banky, Jeromeho Powella, keď uviedol,  že nemá v pláne zakázať Bitcoin a ani žiadne iné kryptomeny.

Predseda SEC Gary Gensler odpovedal na otázku, či chce zakázať Bitcoin, počas jeho utorňajšieho vypočutia pred Americkým výborom pre finančné služby. V odpovedi na ňu uviedol, že o nič také nemá záujem a aj keby, tak jeho agentúra pre také niečo nemá ani právomoc na rozdiel od Kongresu.

,,Ide o to, ako k tejto oblasti (kryptomenám) pristúpime v rámci ochrany spotrebiteľa. Priebežne na tom spolupracujem s bankovými regulátormi,“ uviedol popri tom, ako naznačil, že chce SEC chce pomáhať Ministerstvu financií v boji proti praniu špinavých peňazí a obchádzaniu daňových povinnosti v spojení s kryptomenami.

Zamerať sa chce na tokeny a stablecoiny

Gensler tiež zopakoval, že mnohé tokeny vníma ako cenné papiere a to je segment, na ktorý sa chce sústrediť. Je preto nutné, aby kryptomeny mali lepšiu definíciu a SEC mohla zakročiť v oblasti ochrany investorov. Ak by sa potvrdilo, že niektoré kryptomeny (Gensler nedávno uviedol, že na trhu sú ich tisíce) sú cennými papiermi, mohli by sa dostať do vážnych regulačných problémov.

Nový šéf SEC, ktorý v tejto pozícii nahradil Jaya Claytona, ktorý bol predtým pri mnohých zamietnutiach žiadosti o Bitcoin ETF (teraz kuriózne pomáha firme One River so schválením ich žiadosti o Bitcoin ETF pozn.red.) tiež zopakoval, že dôležitou úlohou pre SEC je zamerať sa na stablecoiny, ktoré podľa neho predstavujú riziko pre finančnú stabilitu USA.

Gensler počas vypočutia čelil aj silnej kritike Patricka MCHenryho, ktorý uviedol, že vyjadrenia Genslera z roku 2019, kedy ako profesor na MIT učil o blockchaine a Bitcoine, sú odlišné, než to, ako koná teraz. Gensler napríklad vtedy tvrdil, že Bitcoin a Ethereum nie sú komodity, čím kritizoval SEC, ktorá práve tieto dve kryptomeny za komodity dlhodobo považuje (na rozdiel od drvivej väčšiny iných kryptomien).

Gensler sa priamej odpovedi na túto kritiku vyhol, no k tomu čo považuje za cenný papier a čo nie uviedol: ,,Nebudem sa zaoberať žiadnym konkrétnym tokenom, ale myslím si, že zákony o cenných papieroch sú celkom jasné – ak získavate peniaze a investuje verejnosť (do vášho produktu) má popri tom primerané očakávanie zisku.. a to zapadá do zákona o cenných papieroch.”

Gensler jasne natlačil, že kryptomeny, ktoré vznikli v rámci ICO či obdobných úvodných kôl financovania, by naozaj mohli spadať do definície cenných papierov z pohľadu amerických zákonov. Bitcoin však žiadne takéto financovanie nemal, čo znamená,  že možné regulácie a potenciálne problémy s nimi spojené by ho mali obísť.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne