Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

FED nemá v pláne zakázať Bitcoin. Čínsky scenár USA nehrozí

Článok

zelená
Zdroj: Pexels.com

Zákaz kryptomien v Číne vynára medzi fanúšikmi kryptomien otázky týkajúce sa toho, či môžu obdobné kroky spraviť voči digitálnym aktívam aj iné štáty. Vyzerá to však tak, že minimálne v USA nič také v pláne nie je.

Počas včerajšej debaty v americkom kongrese na túto otázku odpovedal samotný šéf FED, teda americkej centrálnej banky, Jerome Powell.

Keď mu bola položená otázka ,,máte v úmysle zakázať alebo obmedziť používanie kryptomien, ako to vidíme v Číne?,” Powell reagoval jednoznačne: ,,Nie. Nemáme v úmysle ich zakázať.”

Stablecoiny čakajú prísne regulácie

Powellovi položil túto otázku republikán Ted Budd, ktorý predtým citoval Powellove vyjadrenie z júla tohto roku, kedy šéf FED skonštatoval, že CBDC, teda národná kryptomena v réžii FEDu, by urobila ostatne stablecoiny irelevantnými.

,,Stablecoiny sú ako peniaze peňažného trhu, ako bankové vklady, ale do istej miery sú mimo regulačného obvodu. A je vhodné, aby boli regulované. Rovnaká činnosť, rovnako regulácia,” naznačil Powell možnú budúcnosť pre stablecoiny, na ktoré si nechce posvietiť FED, ale aj SEC, teda americká komisia pre cenné papiere a burzu. Jej šéf Gary Gensler už viackrát uviedol, že stablecoiny a DeFi sú oblasti, na ktoré sa chce primárne sústrediť.

Powell má v prípade stablecoinov obavy týkajúce sa ich likvidity a otázneho krytia. Najmä v súvislosti so stablecoinom USDT, teda tým vôbec najväčším na trhu, sú dlhodobé pochybnosti, či je dostatočne krytý americkými dolármi. Podľa Powella by to mohol byť problém, ak by nastali na trhu turbulencie a ľudia by chceli zamieňať svoje USDT naspäť do dolárov.

Prečítajte si tiež: Prieskum: 65% Američanov by súhlasilo, aby dostali časť výplaty v bitcoinoch

Súhlasí aj senátorka Lummisová

Proti výraznejšej regulácii stablecoinov nemá nič ani senátorka Cynthia Lummisová, ktorá je v kongrese známa ako veľká podporovateľka Bitcoinu. ,,Môže sa stať, že stablecoiny budú môcť vydávať len depozitné inštitúcie alebo budú vznikať prostredníctvom fondov peňažného trhu, resp. skrz podobné nástroje. Stablecoiny musia byť stopercentné kryté hotovosťou a peňažnými ekvivalentmi a toto by malo byť pravidelne kontrolované.”

Cointelegraph doplnil, že FED už pripravuje v spolupráci s Ministerkou financií USA Janet Yellenovou nové predpisy týkajúce sa tohto druhu kryptomien. Táto legislatíva by sa však nemala nijako dotknúť iných kryptomien, teda Bitcoinu, Ethereum či iných volatilných decentralizovaných digitálnych mien.

FED sám Bitcoin zakázať (zrejme) nemôže

Skutočnosť, že Powell vylúčil záujem zakázať Bitcoin, je podľa amerického profesora práva Rohana Graya pre kryptomeny dobrým signálom, ale v skutočnosti keby mal aj FED záujem Bitcoin zakázať, tak by na to nemal dostatočnú právomoc. Práva FED na rozdiel od centrálnej banky v Číne (PBoC) sú v tomto smere oklieštenejšie. Gray však dodal: ,,Samozrejme by to však stanovilo jasný ukazovateľ a smer pre  širšiu regulačnú a kongresovú diskusiu.“

Inak povedané, skutočnosť že FED neplánuje zakázať Biticoin je pozitívna správa, pretože toto vyjadrenie minimálne pre tento moment uzatvára diskusiu, či sú kryptomeny v najväčšej ekonomike sveta v ohrození.

Príprava na Bitcoin ETF?

Naopak vyzerá to skôr tak, že USA pôjdu po jasnej regulácii digitálnych mien a orientovať sa budú najmä na snahu získať nad BTC čo najvyššiu možnú kontrolu skrz jeho inštitucionalizíciu v kombinácii s jasnou legislatívou a presadzovaním striktnej daňovej politiky. V USA by už čoskoro mohlo byť schválené prvé Bitcoin ETF, ktoré by k tomu mohlo prispieť. Šéf SEC Gary Gensler sa nedávno opäť v pozitívnom duchu vyjadril k Bitcoin futures, čo naznačuje, že najväčšiu šancu na schválenie majú práve žiadosti o Bitcoin futures ETF.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.