Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Plánuje Rusko zákaz Bitcoinu? Vyzerá to tak, že pôjde americkou cestou

Článok

Rusko
Zdroj: Pixabay.com

Ruský námestník ministerstva financií Alexei Moiseev naznačil, že ruská federácia podľa všetkého pôjde v šľapajach USA a kryptomeny sa bude snažiť skôr prísne regulovať, než by ich mala zakazovať, ako to urobila Čína.

Alexei Moiseev sa vyjadril k téme kryptomien v tlačovej správe, ktorú v utorok uverejnila agentúra Interfax. Je v nej uvedené, že hoci Rusko na základe legislatívy uvedenej do platnosti v januári tohto roka naďalej zakazuje používať kryptomeny ako platidlo, nemá podľa všetkého v pláne výraznejšie obmedzovať možnosti obchodovania a vlastnenia kryptomien samotnými Rusmi.

,,Ruskí občania môžu mať otvorenú kryptomenovú peňaženku mimo Ruskej federácie, ale aktcoin budú pôsobiť v rámci Ruskej federácie, budú vzhľadom na našu finančnú suverenitu, podľa môjho názoru, v dohľadnej budúcnosti čeliť možným zákazom,” naznačil, že predsa len by v Rusku mohlo dôjsť aj k ďalším sprísneniam týkajúcim sa kryptomien, ak pôjde o ich aktívne používanie priamo v rámci federácie. Ak tak však budú robiť mimo túto jurisdikciu, nemali by byť zatiaľ v ohrození.

Námestník ministra financií k tomu dodal, že ruskí zákonodarcovia potrebujú ešte nejaký čas, aby správne definovali kryptomeny a technológiu blockchain v rámci ruského občianskeho zákonníka. Vláda medzitým tvrdí, že scenár možnej legalizácie Bitcoinu ako zákonného platidla, tak ako to urobil El Salvador, je v ich krajine vylúčený, pretože by to mohlo negatívne ovplyvniť finančný aj ekonomický systém krajiny. Zároveň sa však podobne ako väčšina iných štátov sveta intenzívne venuje téme CBDC, čiže digitálnej meny centrálnej banky.

Z uvedeného je zrejmé, že Rusi zatiaľ neplánujú napodobniť svojho geopolitického partnera Čínu a razantne zakázať kryptomeny a ich ťažbu. Zároveň je však evidentné, že chcú mať kryptomeny pod azda ešte väčším dohľadom než USA, kde šéf FED Jerome Powell a aj šéf SEC Gary Gensler nedávno uistili investorov, že zakazovať Bitcoin či iné kryptomeny nemajú v pláne.

Pokiaľ ide o USA, počas konferencie v Texase sa senátorka štátu Wyoming Cynthia Lummisová vyjadrila, že najväčším rizikom pre kryptomeny v USA sú možné zásahy zo strany Ministerstva financií, ktoré môžu narobiť pre  kryptopriemysel viac škody, než SEC či CFTC. Zo strany týchto regulátorov sa očakáva najmä to, že začnú prísnejšie regulovať stablecoiny a DeFi, pričom stablecoiny podľa niektorých politikov predstavujú najväčšie riziko pre americkú ekonomiku.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne