Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Čína zakázala Bitcoin už mnohokrát. Kryptomeny to vždy zvládli

Článok

Ban
Zdroj: Pexels.com

V piatok sme informovali o ďalších negatívnych správach pre kryptomeny, ktoré ako to už býva vo zvyku opäť prichádzajú z Číny. Tá opäť zdôraznila (v tomto prípade zrejme najdôraznejšie) svoj boj proti digitálnym aktívam na čele s Bitcoinom.

Podrobnejšie sme najnovší „čínsky ban” zhrnuli v tomto článku, no v skratke stačí skonštatovať:

  • Čínska vláda zakazuje ťažbu kryptomien
  • Čínska centrálna banka zakazuje obchodovanie kryptomien
  • Mimo zákon majú byť aj samotné kryptomenové transakcie

Z pohľadu ostatných krajín však zákaz kryptomien v Číne vlastne už nie je žiadnou novinkou. Najľudnatejšia krajina prekvapila zvyšok sveta obdobnými krokmi už niekoľkokrát. Portál Cointelegraph zmienil takýchto prípadov dokonca až 19. Len tak pre zaujímavosť prvé správy o zákaze kryptomien v Číne prišli ešte v čase, kedy sa Bitcoin obchodoval za niečo vyše 1000 dolárov.

2009

Prvý náznak nepriateľského vzťahu Číny k decentralizovaným menám na seba naozaj nedal dlho čakať. Bitcoineri ho zaznamenali už v roku 2009, kedy bol BTC len v plienkach, čo sa týka jeho adopcie a aj ceny. Už vtedy Čínske ministerstvo obchodu preventívne “zakázalo“ používanie “virtuálnych mien” na obchodovanie s tovarom.

2013 & 2014

V roku 2013 Čínska centrálna banka (PBoC) zakázala čínskym finančným inštitúciám spracovávať bitcoinové transakcie a kryptomeny označila za meny bez skutočného významu. Táto správa sa objavila v čase, kedy Bitcoin rástol na hodnote a prvýkrát ho tým pádom aj výraznejšie ovplyvnila. BTC sa v dôsledku toho prepadol pod cenu 1000 dolárov. Najväčšou burzou podľa objemov bola v tom čase BTCC.

V priebehu roku 2014 sa objavilo niekoľko “zákazov kryptomien” – mnohé z nich boli skôr spravodajskými hrami a bolo z nich ťažké vyčítať, čo je oficiálnym “verdiktom” a čo len špekuláciou. Viaceré poplašné správy o zákaze všetkých kryptomenových transakcií striedali správy o tom, že Čína zatvorí vtedy veľkú čínsku kryptoburzu FXBTC. Ako uvádza Cointelegraph mohlo to viesť k pádu ceny BTC zo 709 USD na 346 USD.

2016

S Čínou mala spojitosť aj jedna z najväčších kryptokrádeží vôbec – v roku 2016 hackli burzu hongkonskú burzu Bitfinex, z ktorej zmizlo viac než 119 756 BTC (preto vám stále zdôrazňujeme, aby ste kryptomeny ktoré nepoužívate zbytočne nedržali na burzách). Bitcoin v reakcii na tieto správy padol o vyše 10%.

2017

Aj v roku 2017, kedy vrcholil predchádzajúci býčí cyklus, prichádzali z Číny správy, ktoré mohli rast ceny ukončiť alebo výrazne spomaliť. V septembri čínska vláda oficiálne zakázala zmenárne a PBoC oznámila, že Číňania nesmú investovať do ICO (počiatočná ponuka mincí). Napriek tomu, že išlo o výrazne obmedzenia, Bitcoin ich zvládol bez väčších problémov. Od oného momentu mu trvalo 3 mesiace, kým posilnil z 4 000 USD na 20 000 USD a vytvoril tým historické maximum, ktoré následne prekonal až v roku 2021.

V tom istom roku Čína zatvorila aj jednu z najväčších vtedajších kryptobúrz BTCC (mimochodom v skutočnosti stále funguje).

2018

Rok 2018 začal pre altcoiny obrovským rastom cien, no následne prišiel drvivý pád, po ktorom sa dostal Bitcoin s ostatnými kryptomenami do viacročného obdobia medvedieho trhu. Celý trh oslabil o vyše 80% od vtedajších maxim.

Čiastočne tomu mohli opäť prispieť aj poplašné správy z Číny. Napríklad v januári sa špekulovalo, že pád Bitcoinu mohol byť manipulovaný práve z tejto krajiny a to dokonca manipuláciou ľudí blízkych vláde.

Už v roku 2018 sa zároveň objavovali prvé správy o zákaze ťažby kryptomien. Bitcoin v polovici februára 2018 klesol o viac než 65% od svojho maxima, ktoré dosiahol 17. decembra 2017.

2019

V roku 2019 síce nebol Bitcoin terčom veľkého mediálneho záujmu, no raz za čas sa  opäť objavil z Číny nejaký ten FUD. Opäť sa napríklad hovorilo zákaze ťažby. PbOC v tento rok taktiež varovala, že obchodovanie s kryptomenami bude okamžite zakázané. Nič také sa však nestalo. Aspoň nie v praxi, pretože v Číne sa s kryptomenami naďalej obchodovalo v rámci akejsi šedej zóny.

2020

Po vypuknutí pandémie koronavírusu v západnom svete sa prepad Bitcoinu v marci 2020 pripisoval opäť aj Číne. Špekulovalo sa, že bitcoiny vo veľkom predávajú čínski ťažiari, ktorí v tom čase generovali suverénne najväčšiu porciu celosvetového hashrate Bitcoinu.

Následne vláda v Hongkongu oznámila plán na zákaz maloobchodného obchodovania s kryptomenami v rámci jej úsilia bojovať proti praniu špinavých peňazí. Dopad na cenu BTC? Z nadhľadu žiadny výrazný. Bitcoin prekonal svoje ATH  a pred koncom roka presiahol cenu 30 000 USD.

2021

Udalosti z roku 2021 si určite dobre pamätáte. Začalo to tým, že Čínska národná internetová finančná asociácia, Čínska banková asociácia a Čínska asociácia platieb a zúčtovania v máji 2021 vydali koordinované vyhlásenie varujúce  pred investovaním do kryptomien.

Následne PBOC nariadila čínskym bankám a poskytovateľom mobilných platobných služieb, aby neposkytovali svoje služby klientom, ktorí robia transakcie spojené s obchodovaním kryptomien.

Následne prišiel najtvrdší zásah v podobe zákazu ťažieb kryptomien. Tieto nariadenia začali presadzovať v značnej miere autonómne čínske regióny. Konkrétne tie, v ktorých sa nachádzalo najviac ťažiarov Bitcoinu. Viedlo to k tomu, že hashrate Bitcoinu (celková výpočtová sila vynaložená na jeho ťažbu) klesla o viac než 50%. Veľmi negatívne reagovala aj cena Bitcoinu, ktorá od historických maxím nad 64 000 USD v priebehu krátkej doby padla až pod cenu 30 000 USD.

Spätne sa však zákaz ťažby kryptomien v Číne vníma ako pozitívna vec. Dominancia čínskych ťažiarov nebola zdravá (nad 65% celkového hashrate) a vďaka tomu, že teraz sa sťahujú do iných regiónov od Kazachstanu až po Kanadu či USA, stáva sa Bitcoin decentralizovanejší aj v tomto smere.

Ako vidíte z uvedených príkladov správy z tohto piatka zďaleka nie sú prvými a určite ani poslednými negatívnymi správami z Číny, ktoré aa budú týkať Bitcoinu.  Zároveň to ale vyzerá tak, že Číne sa postupne míňa munícia. Trh totiž začína byť voči takýmto správam imúnnejší.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.