Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Počet Bitcoinových veľrýb na absolútnom minime – Dobrá správa pre BTC?

Článok

Veľryby
zdroj: Pexels.com

Bitcoinové veľryby sa rozdeľujú do niekoľkých kategórii. Pokiaľ ide o tie najväčšie, tak ich počet je najnižší v histórii. Zostalo ich “len” 82.

Na zaujímavú skutočnosť o vývoji počtu BTC veľrýb upozornil na Twitteri Wu Blockchain, čínsky novinár, ktorý je známy tým, že sa snaží prinášať objektívne informácie o prístupe Číny k digitálnym aktívam.

Najväčšie veľryby

Wu Blockchain uviedol, že aktuálne existuje už len 82 bitcoinových veľrýb, ktoré vlastiam viac než 10 000 BTC. Naposledy ich tak málo bolo v decembri 2012. Vtedy však stál jeden Bitcoin len 13,51 USD, kým aktuálne je jeho cena približne 62 000 USD. Inak povedané v roku 2012 ste boli veľrybou tejto kategórie, ak ste mali v bitcoinoch okolo 135 tisíc dolárov. Dnes to musí byť aspoň 620 miliónov dolárov.

Najznámejšie veľryby

Do kategórie veľrýb však najčastejšie radíme adresy, na ktorých je vyše 1 000 BTC, čo je pri súčasnej cene aspoň 62 miliónov dolárov. Takýchto adries bolo najviac vo februári 2021 – 2488. Dnes je ich 2145, čo je zhruba rovnaký počet ako v marci 2020, kedy sa cena BTC prudko prepadla po vypuknutí pandémie koronavírusu, no následne začala rásť k historickým maximám.

Menšie veľryby

Poslednou sledovanou kategóriou veľrýb sú tie, ktoré majú aspoň 100 BTC – teda majú v BTC k dnešnému dátumu aspoň 6,2 milióna dolárov. Takýchto adries je okolo 16 tisíc a zaujímavé na nich je najmä to, že za posledných 5 týždňov sa ich počet výrazne zvýšil (pozri graf nižšie).

Niektorí analytici to pripisujú možnosti, že na pozadí pravdepodobne dochádza k novým veľkým inštitucionálnym investíciám do BTC. Na druhú stranu je však nutné upozorniť, že ich počet je zhruba o 200ks nižší, než bol vo februári tohto roku. Najviac veľrýb tejto kategórie ubudlo počas májového prepadu ceny po zákaze ťažby kryptomien v Číne.

A čo malí hráči?

Pokiaľ ide o retail, tak pozitívnou skutočnosťou je jasný dlhoročný trend rastu počtu adries na ktorých je aspoň 0.01 BTC (620 USD a viac) alebo aspoň 0.1 BTC (6200 USD a viac). To naznačuje, že retail, teda bežní ľudia, si postupne ukrajujú z celého bitcoinového koláča čoraz väčší kus, čo prispieva k férovejšej distribúcii BTC naprieč celým svetom.

Záver

Rastúci počet bitcoinových veľrýb je zväčša spojený s fázou akumulácie, kým ich klesajúci počet naznačuje, že postupne dochádza k distribúcii bitcoinov v neskoršej fáze býčích cyklov. Z dlhodobého hľadiska je však dobré, ak sa bitcoiny postupne rozdelia medzi čoraz viac hráčov, aby veľryby nemali nad trhom až takú výraznú kontrolu. Inak povedané viac menších veľrýb v trhu (čo sa deje teraz), teda tých, ktoré majú 100 a viac BTC, je pre  Bitcoin zrejme lepšie, než viac veľrýb so 1000 alebo 10 000 BTC.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne