Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Počet Bitcoinových veľrýb na absolútnom minime – Dobrá správa pre BTC?

Článok

Veľryby
zdroj: Pexels.com

Bitcoinové veľryby sa rozdeľujú do niekoľkých kategórii. Pokiaľ ide o tie najväčšie, tak ich počet je najnižší v histórii. Zostalo ich “len” 82.

Na zaujímavú skutočnosť o vývoji počtu BTC veľrýb upozornil na Twitteri Wu Blockchain, čínsky novinár, ktorý je známy tým, že sa snaží prinášať objektívne informácie o prístupe Číny k digitálnym aktívam.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Najväčšie veľryby

Wu Blockchain uviedol, že aktuálne existuje už len 82 bitcoinových veľrýb, ktoré vlastiam viac než 10 000 BTC. Naposledy ich tak málo bolo v decembri 2012. Vtedy však stál jeden Bitcoin len 13,51 USD, kým aktuálne je jeho cena približne 62 000 USD. Inak povedané v roku 2012 ste boli veľrybou tejto kategórie, ak ste mali v bitcoinoch okolo 135 tisíc dolárov. Dnes to musí byť aspoň 620 miliónov dolárov.

Najznámejšie veľryby

Do kategórie veľrýb však najčastejšie radíme adresy, na ktorých je vyše 1 000 BTC, čo je pri súčasnej cene aspoň 62 miliónov dolárov. Takýchto adries bolo najviac vo februári 2021 – 2488. Dnes je ich 2145, čo je zhruba rovnaký počet ako v marci 2020, kedy sa cena BTC prudko prepadla po vypuknutí pandémie koronavírusu, no následne začala rásť k historickým maximám.

Menšie veľryby

Poslednou sledovanou kategóriou veľrýb sú tie, ktoré majú aspoň 100 BTC – teda majú v BTC k dnešnému dátumu aspoň 6,2 milióna dolárov. Takýchto adries je okolo 16 tisíc a zaujímavé na nich je najmä to, že za posledných 5 týždňov sa ich počet výrazne zvýšil (pozri graf nižšie).

Niektorí analytici to pripisujú možnosti, že na pozadí pravdepodobne dochádza k novým veľkým inštitucionálnym investíciám do BTC. Na druhú stranu je však nutné upozorniť, že ich počet je zhruba o 200ks nižší, než bol vo februári tohto roku. Najviac veľrýb tejto kategórie ubudlo počas májového prepadu ceny po zákaze ťažby kryptomien v Číne.

A čo malí hráči?

Pokiaľ ide o retail, tak pozitívnou skutočnosťou je jasný dlhoročný trend rastu počtu adries na ktorých je aspoň 0.01 BTC (620 USD a viac) alebo aspoň 0.1 BTC (6200 USD a viac). To naznačuje, že retail, teda bežní ľudia, si postupne ukrajujú z celého bitcoinového koláča čoraz väčší kus, čo prispieva k férovejšej distribúcii BTC naprieč celým svetom.

Záver

Rastúci počet bitcoinových veľrýb je zväčša spojený s fázou akumulácie, kým ich klesajúci počet naznačuje, že postupne dochádza k distribúcii bitcoinov v neskoršej fáze býčích cyklov. Z dlhodobého hľadiska je však dobré, ak sa bitcoiny postupne rozdelia medzi čoraz viac hráčov, aby veľryby nemali nad trhom až takú výraznú kontrolu. Inak povedané viac menších veľrýb v trhu (čo sa deje teraz), teda tých, ktoré majú 100 a viac BTC, je pre  Bitcoin zrejme lepšie, než viac veľrýb so 1000 alebo 10 000 BTC.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.