Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

V El Salvador na Deň nezávislosti eskalovali protesty proti Bitcoinu

Článok

Protest
Zdroj: Pixabay.com

Rozhodnutie prezidenta El Salvador Nayiba Bukeleho urobiť z Bitcoinu zákonné platidlo sa zďaleka nepáči každému. Počas stredajších osláv dňa nezávislosti eskalovali v tejto zemi protesty proti novému zákonu, ktorý vyžaduje od podnikateľských subjektov, aby umožňovali prijímať platby aj v kryptomene Bitcoin.

Portál DeCrypt informoval, že hoci sa v El Salvador proti „Zákonu o Bitcoine“, ktorý z neho od 7. septembra spravil ako vo vôbec prvej krajine na svete zákonné platidlo, protestovalo v predošlých týždňoch už viackrát, stredajšie protesty boli doposiaľ najväčšie. Zúčastniť sa ich malo niekoľko tisíc Salvádorčanov. Počas nepokojov mal byť v hlavnom meste San Salvador zapálený aj jeden z nových bitcoinových automatov a v uliciach sa objavovali nadpisy ako “Nechceme Bitcoin!” a “Nie diktatúre!”.

Protestujúcemu davu sa nepáči najmä skutočnosť, že podnikatelia majú prijímanie platieb Bitcoinom nanútené v tom zmysle, že musia zákazníkom umožniť takýto typ platby, ak o to budú mať záujem. Vláda na čele s prezidentom Nayibom Bukelem sa však obhajuje tým ,že tieto bitcoiny môžu prakticky okamžite cez online peňaženku previesť do amerických dolárov. Ceny za tovary a služby sa taktiež uvádzajú v dolároch a nie Bitcoinoch.

Samotná skutočnosť, že prijímanie Bitcoinu ako platidla nie je možnosťou, ale vynucuje sa, sa však nepáči nielen Salvádorčanom, ale aj časti bitcoinovej komunity. Do tejto kategórie možno radiť aj členov československej Paralelnej Polis, ktorí vyjadrili svoj nesúhlas k takejto forme adopcie Bitcoinu v ich otvorenom liste.

Kontroverzný prezident Bukele

Protesty proti Bitcoinu nie sú späté len s Bitcoinom samotným (ktorému väčšina Salvádorčanov ani poriadne nerozumie, čo naznačujú prieskumy), ale aj s protestmi proti samotnému prezidentovi Nayibovi Bukelemu.

Prečítajte si: Bitcoin sa v chudobnej zemi stane zákonným platidlom. Väčšina ľudí je skeptická 

Časť krajiny ho totiž vníma ako autoritatívneho prezidenta, ktorý si posilňuje svoju moc nedemokratickými krokmi. Známe sú jeho napojenia na politikov s korupčnou povesťou a jeho renomé neprospeli ani rozhodnutia obmedzujúce nezávislosť súdnictva. V radoch odporcov prezidenta tak môže bujnieť presvedčenie, že prijatie Bitcoinu je skôr hrou v prospech jemu spriaznených ľudí, než čestnou snahou skrz Bitcoin potiahnuť krajinu ekonomicky vpred.

Ako bolo zmienené už viackrát, experiment v El Salvador bude v nasledujúcich mesiacoch pozorne sledovaný celým svetom. Či sa stane Bitcoin v El Salvador obľúbenou “hračkou” kriminálnikov, alebo naopak zachráni Salvádorčanom stovky miliónov dolárov na remitenciach a pritiahne vytúžený zahraničný investičný kapitál, ukáže až čas. Bitcoinovej komunite zostáva dúfať, že odvážne rozhodnutie Bukeleho bude napokon vnímané ako pozitívny krok vpred nielen pre Bitcoin, ale aj pre túto 6-miliónovú chudobnú krajinu.

Pokiaľ ide o samotné protesty, spoza opony možno skonštatovať, že sú poháňané dvomi dôležitými skutočnosťami:

  • Salvádorčania Bitcoinu nerozumejú a preto ho prirodzene nechcú, hoci sa nezdá, že by im bol agresívne vnucovaný
  • Bukele nemá v časti spoločnosti dobrú povesť a je vnímaný ako korupčný autoritatívny politik

https://twitter.com/MundoEConflicto/status/1438215405307375616

Zdroj: decrypt.co, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.