Kým väčšina mainstreamových médií sa po 7. septembri 2021, kedy sa v El Salvador stal Bitcoin (BTC) ako vo vôbec prvej krajine na svete zákonným platidlom venovala tomu, ako táto stredoamerická krajina nevýhodne kúpila svojich prvých 550 BTC (kvôli poklesu ceny v daný deň), portál CNBC upozornil, že z dlhodobého hľadiska môže byť salvádorský experiment s Bitcoinom pre miestnych obyvateľov veľmi výhodný vďaka ušetrením peniazom z remitencii.
Téme využitia Bitcoinu v prípade remitencii sme sa na našich stránkach venovali už vo viacerých článkoch. Podrobnejšie ju teraz rozobrala formou videoreportáže a článku populárna investičná televízia CNBC, ktorý upozornila, že ročne skrz remitencie mieri do El Salvador viac než 6 miliárd dolárov.
Remitencie prijíma 70% obyvateľov El Salvador
Remitencie sú peniaze, ktoré mieria do danej krajiny zo zahraničia. Väčšinou ich posielajú ľudia pracujúci v rozvinutejších ekonomikách domov, aby finančne pomohli svojim rodinám v rozvojových krajinách. V El Salvador tvoria remitencie podľa najnovších odhadov z roku 2020 až 23% HDP, čiže na ekonomiku tejto krajiny majú obrovský vplyv. Prijíma ich viac než 70% obyvateľov.
Problém u remitencii je v tom, že poslať peniaze do El Salvador napríklad z USA je veľmi nevýhodné. Sprostredkovateľské firmy ako sú Western Union si totiž za to pýtajú nemalé percenta. Okrem toho čím menšia čiastka sa pošle, tým poplatky “zhltnú“ viac peňazí.
Konkrétne príklady pre CNBC uviedol Jamie Garcia, rodák z El Salvador, ktorý pracuje v kanadskej provincii Saskatchewan. Do Kanady sa presťahoval s rodinou už keď mal 11 rokov. Z vlasti ich vyhnali nepokoje spojené s bombovými útokmi rebelov. Časť rodiny však v El Salvador zostala a preto ju naďalej finančne podporujú a navštevujú.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
https://twitter.com/CNBC/status/1435936759515435015
Extrémne vysoké poplatky
Jamie Garcia uviedol, že ak by dnes chcel poslať sesternici do El Salvador 10 dolárov, tak sprostredkovateľ si z toho vezme 3,24 USD, čiže takmer 33%. Pri väčších transakciách je to o čosi lepšie. Pri poslaní peňazí cez aplikáciu Western Union by si zo 100 dolárov strhli “len” 12,5%. Pochopiteľne málokto posiela veľmi nízke sumy, no poplatky za transakcie sa aj pri väčších prevodoch stále pohybujú od 5 do 10 percent. ,,A samozrejme, trvá to nejaké tri dni, kým tie peniaze do El Salvador prídu,” doplnil.
CNBC preto odhaduje, že zo 6 miliárd dolárov, ktoré ročne mieria skrz remitencie do El Salvador si príde Western Union ako sprostredkovateľ až na 400 miliónov dolárov. Sú to peniaze, ktoré by pri lepšom riešení mohli končiť v miestnej ekonomike. Teda v rukách ľudí, ktorým vlastne patria. CNBC následne konštatuje, že Bitcoin môže tento problém vyriešiť a Salvádorčanom 400 miliónov dolárov potenciálne ušetriť.
Problém s nebezpečným výberom
Garcia v rozhovore pre CNBC upozornil, že pre Salvadorčanov častokrát nie je problém len to, že značná časť ich peňazí sa “vyparí“ na poplatkoch. Riziko tkvie aj v tom, že väčšina – odhadom až 70% obyvateľov nemá bankový účet. Peniaze si teda chodia vybrať na fyzické pobočky Western Union. Tam však na nich číhajú gangy, ktoré dobre vedia, prečo tam ľudia chodia. Mnohí obyvatelia prichádzajúci si po peniaze tak ustavične čelia riziku, že budú prepadnutí a peniaze im ukradnú.
Odporúčame tiež: McDonald’s a Starbucks akceptovali v El Salvador prvé platby Bitcoinom
Bitcoin môže byť riešením problému
Prezident El Salvador Nayib Bukele je fanúšikom Bitocinu a verí, že z dlhodobého hľadiska môže krajine pomôcť v mnohých ohľadoch. Remitencie sú ale téma, ktorá môže presvedčiť o význame Bitcoinu miestnych obyvateľov jednoznačne najrýchlejšie.
Bukeleho cieľom je, aby Bitcoin pomohol k zníženiu poplatkov za remitencie blízko nule. Stačí na to použiť Bitcoin a vládnu kryptoňenaženku Chivo, respektíve jeden z bitcoinových automatov, ktoré sa v týchto dňoch inštalujú naprieč celou krajinou. Okrem 200 takýchto automatov vznikne taktiež 50 zmenárni s obsluhou.
Kryptopeňaženka Chivo a tieto automaty umožňujú zmenu dolárov za bitcoiny (a naspäť) za nulové poplatky. Miestnym obyvateľom tak stačí požiadať svojich blízkych v zahraničí, aby im namiesto dolárov poslali bitcoiny, ktoré si môžu doma okamžite vymeniť naspäť za americké doláre. Tie si následne vyberú (ak budú chcieť) aj ako hotovosť v spomínaných automatoch, alebo nimi môžu platiť skrz peňaženku Chivo online formou (podobne ako platobnou kartou).
Celý proces môže prebehnúť extrémne rýchlo (namiesto Western Union, ktorý doručuje peniaze aj 3 dni). Člen rodiny, ktorý pracuje napríklad v New Yorku, môže svoje doláre zameniť za bitcoiny, poslať ich pomocou Lightning Network transakcie svojmu blízkemu v El Salvador a ten ich okamžite zamení za dolár. Ide o záležitosť, ktorá sa dá pri šikovnosti oboch strán zvládnuť za niekoľko minút a za poplatky na úrovni amerických centov. Zo 100 dolárov tak môže prísť “domov” takmer celých 100 dolárov namiesto 87,50 USD.
Prečítajte si tiež: Hoskinson pogratuloval Bitcoinu v El Salvador. Snowden tvrdí, že je to len začiatok
Príležitosť no aj riziká vládnej peňaženky
Garcia, ktorý pred niekoľkými mesiacmi o Bitcoine ešte ani len netušil, si uvedomuje, že jeho krajania neprejdú na novy spôsob posielania peňazí okamžite. Je totiž logické, že majú obavy z novej technológie, ktorej zatiaľ nemajú dôvod dôverovať. Poplatky za remitencie sú však také vysoké, že postupne si ich čoraz viac cestu k Bitcoinu nájde.
Na druhú stranu je férové priznať, že rizikom pre Salvádorčanov môže byť používanie centralizovanej peňaženky Chivo. Sám Garcia v rozhovore pre CNBC priznal, že ide o nový softvér a je teda otázne, či je dostatočne bezpečný. ,,Čo ak ju hacknú?” spýtal sa.
On sám drží svoje bitcoiny na hardvérovej kryptopeňaženke Trezor, ktorá predstavuje najvyšší level zabezpečenia kryptomien. Mnohí Salvádorčania si azda časom tiež uvedomia, že lepší spôsob držania bitcoinov, najmä ak ide o väčšiu hodnotu, ide cez privátne peňaženky, ku ktorým majú vlastné privátne kľúče. Tie im totiž zaručia, že o dane bitcoiny neprídu bez ohľadu na to, aká bude politická situácia v krajine alebo aká je úroveň bezpečnosti centralizovanej peňaženky Chivo.
,,Myslím si, že finančná bitcoinová hygiena je niečo, čomu väčšina ľudí nerozumie, pokiaľ ide o custodial peňaženky, akou je Chivo. Nie je to ani o tom, že by nedôverovali vláde. Skôr sú nedôverčiví voči platformám ako Mt. Gox, centralizovaným entitám, ktoré držia peniaze a v minulosti boli hacknuté,” skonštatoval.
K tejto téme sa vyjadril aj Alex Gladstein, šéf asociácie Human Rights Foundation, ktorý je známy aj ako bitcoinový speaker či novinár. Gladstein vyzdvihol obrovský potenciál Bitcoinu u remitencií, no zároveň tiež upozornil na riziká spojené s používaním centralizovanej peňaženky Chivo. V prípade takýchto peňaženiek totiž kedykoľvek hrozí riziko, že finančná hodnota na nej bude zmrazená. Ak teda budú chcieť mať miestni obyvatelia svoje financie naozaj pod 100% kontrolou, potrebujú prejsť na privátne peňaženky. To však nie je nič, čo by bolo v tejto krajine zakázané. Stačí, aby sa k týmto informáciám dostali a vedeli ich správne použiť.
Zdroj: www.cnbc.com