Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Úspech Ripple (XRP) na súde so SEC. Dostane sa ku dokumentom o Ethereum

Článok

XRP
Pixabay.com

V súdnom spore medzi spoločnosťou Ripple stojacou za kryptomenou XRP a americkou komisiou pre cenné papiere a burzu (SEC) dosiahla firma Ripple zaujímavý úspech, ktorý jej môže pomôcť v ďalšom “boji”. Dostane sa totiž k dokumentom, ktoré súvisia s doposiaľ utajovanými diskusiami predstaviteľov SEC o kryptomene Ethereum (ETH).

Súd medzi Ripple a SEC trvá od decembra 2020. Americká komisia v tomto procese zažalovala firmu Ripple z dôvodu, že podľa jej názoru v minulosti vedome predávala neregistrované cenné papiere (tokeny XRP), čím porušila zákony o cenných papieroch.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Ripple však toto tvrdenie odmieta a preto na rozdiel od iných prípadov z minulosti (napr. v pripade kryptomeny EOS) sa spoločnosť rozhodla pre súdny proces namiesto mimosúdneho vyrovnania so SEC. Ten je ostro sledovaný celou kryptomenovou komunitou, pretože ak by žaloba SEC uspela a XRP by bolo označené za cenný papier, teoreticky by mohli nasledovať obdobné žaloby aj v prípade iných známych altcoinov.

Vyjadrenia Hinmana a to čo im predchádzalo

Medzi argumenty, v rámci ktorých sa Ripple bráni patrí aj to, že podľa názorov právnikov Ripple vznikla kryptomena XRP podobným spôsobom ako kryptomena Ethereum, ktorej ICO sa realizovalo v roku 2014. V prípade kryptomeny Ethereum však SEC v minulosti zaujala postoj, že o cenný papier nejde.

Dôležitý bol najmä prejav bývalého šéfa SEC Williama Hinmana, ktorý v roku 2018 predniesol správu, v ktorej povedal, že Ethereum nie je cenný papier, pretože je dostatočne decentralizované. Ripple z tohto dôvodu žiada súd, aby SEC poskytla Ripple dokumentáciu o rozhovoroch jej komisárov na túto tému. Chce totiž vedieť, čo predchádzalo týmto záverom. Inak povedané Ripple chce zistiť, ako SEC dospela k názoru že Ethereum nie je cenný papier.

SEC tieto dokumenty Ripple nechcela sprístupniť, pričom tvrdila, že ide o tzv. “privilegované dokumenty”, ktoré nemusí ukazovať druhej strane sporu. Lenže s týmto tvrdením na súde neuspela.

Sudkyňa Sarah Netburnová, hoc súhlasila so SEC, že určité dokumenty podliehajú “utajeniu”, v prípade rozhovorov týkajúcich sa Ethereum dospela k záveru, že toto privilégium sa neuplatňuje. ,,Hoci Hinman a SEC pripúšťajú, že zamestnanci agentúry (SEC) diskutovali o jeho prejave, zdá sa, že tento prejav bol iba okrajový vzhľadom na skutočnú politiku. V súlade s tým emaily týkajúce sa tohto prejavu alebo verzii návrhu nie sú ani predbežné ani poradné dokumenty agentúry, ktoré majú nárok na ochranu,“ uviedla sudkyňa.

Inak povedané zástupcovia Ripple sa teraz dostanú k rozhovorom SEC na tému Ethereum, čo im môže pomôcť nastaviť ďalšiu vhodnú stratégiu v rámci sporu. Dostanú sa napríklad aj k poznámkam expertky SEC na kryptomeny Valerie Szczepanik, či k rôznym záznamom z rokovaní SEC a emailovej komunikácii.

Ethereum taktiež cenným papierom?

Do akej miery môžu tieto dokumenty Ripple pomôcť je zatiaľ nejasné, keďže známy nie je ani ich obsah. Zaujímavé však je, že medzitým nový šéf SEC Gary Gensler mierne znepokojil fanúšikov Ethereum, keď naznačil, že aj táto kryptomena by mohla byť považovaná za cenný papier. Písali sme o tom v článku ,,Je Ethereum cenný papier? Šéf SEC Gary Gensler znepokojil fanúšikov ETH”.

Je Ethereum cenný papier? Šéf SEC Gary Gensler znepokojil fanúšikov ETH

Ďalšie zaujímavé články

Bank of America: Solana môže predbehnúť Ethereum a stať sa “VISA kryptomien“

Bitcoin padol o 10%. Mali na to vplyv tieto 2 dôležité fundamenty

Spustenie Sundaeswap na Cardano sa blíži. Môžu sa však objaviť problémy

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.