Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Je Ethereum cenný papier? Šéf SEC Gary Gensler znepokojil fanúšikov ETH

Článok

Ethereum
Pixabay.com

Medzi strašiaky altcoinov patrí téma ich potenciálneho označenia za cenné papiere z pohľadu Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC). Svoje by o tom vedeli rozprávať napríklad fanúšikovia kryptomeny XRP od firmy Ripple, či v minulosti napríklad priaznivci projektu EOS. Žiadne obavy však doposiaľ nepanovali v súvislosti s druhou najväčšou kryptomenou na trhu Ethereum (ETH), čo by sa však mohlo zmeniť.

Dôvodom miernych pochybnosti sú vyjadrenia šéfa SEC Garyho Genslera, ktorý sa v pondelok v relácii na CNBC vyhol jednoznačnej odpovedi na otázku, či považuje alebo nepovažuje kryptomenu Ethereum za cenný papier (security). Po dlhej dobe sa tak stalo, že sa spochybnil akýsi neoficiálny „komoditný” štatút tejto kryptomeny (SEC v minulosti viackrát naznačila, že Bitcoin a Ethereum vníma ako komodity pozn.red.).

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Gensler jednak na jasnú otázku priamo neodpovedal a zároveň dodal, že “ktokoľvek alebo čokoľvek získava peniaze od verejnosti, mohlo by potenciálne spĺňať túto definíciu” (definíciu cenných papierov). Nuž a do takejto formulácie Ethereum pravdepodobne spadá, hoci Gensler to priamo nepovedal.

,,Nezapájame sa do tohto typu verejných diskusií, kde sa hovorí o jednom projekte, jednej možnej okolnosti, alebo týmto spôsobom neposkytujeme právne rady,” povedal Gensler k Ethereum, ale následne doplnil: ,,Ak zbierate peniaze od verejnosti a verejnosť očakáva zisk založený na úsilí tohto propagátora, sponzora, skupiny, spadá to do zákona o cenných papieroch.

Cenný papier je obchodovateľné finančné aktívum, ktoré má peňažnú hodnotu – teda ide buď o akcie alebo dlhopisy, ktoré splňujú konkrétne právne definície (prejdú tzv. Howeyho testom). Portál DeCrypt dopĺňa, že podľa amerického práva definíciu cenného papiera spĺňa také aktívum, od ktorého sa dá očakávať zisk založený na úsilí daného podniku.

Súd s XRP a otázniky ohľadom Ethereum

SEC v minulosti viackrát potvrdila, že Bitcoin za cenný papier nepovažuje. Naopak v prípade kryptomeny XRP je zrejmé, že áno, nakoľko v decembri 2020 zažalovala firmu Ripple z predaja neregistrovaných cenných papierov (tokenov XRP pri ich vzniku). Súd medzi SEC a Ripple sa tiahne dodnes a je pozorne sledovaný celou kryptokomunitou. Ak by ho SEC vyhrala, teoreticky môže prísť s ďalšími podobnými žalobami voči tvorcom iných podobných kryptomien. Úspech firmy Ripple by naopak mohol pomôcť nielen XRP, ale aj  ostatným altcoinom, u ktorých sú pochybnosti v súvislosti s tým, či ide alebo nejde o cenné papiere.

Kým u Bitcoinu sa zatiaľ o téme cenných papierov ani len nešpekuluje, v neprospech Ethereum hrá spôsob predaja tokenov v čase jeho vzniku. Išlo totiž o verejné ICO, ktoré je dnes zo strany SEC podľa všetkého vnímane za neregistrovanú ponuku cenných papierov. Šéf firmy Ripple Brad Garlinghouse  pri obhajobe Ripple viackrát upozornil, že nerozumie, prečo je XRP označované za cenný papier, keď Ethereum takéto problémy nemá.

Poznámka: ICO, teda počiatočná ponuka mincí Ethereum (ETH), prebiehalo medzi júlom až augustom 2014. Išlo o verejnú online zbierku, v rámci ktorej si účastníci kupovali tokeny ETH výmenou za bitcoiny pomere 2000 ETH = 1 BTC. V tom čase bola cena Bitcoinu okolo 600 dolárov, čo znamenalo, že 1 ETH stál okolo $0.30.

Mení sa predošlý postoj?

Bývalý komisár SEC William Hinman v júni 2018 uviedol, že podľa SEC sa Ethereum od ICO v roku 2014 stalo dostatočne decentralizované na to, aby nemohlo byť považované za cenný papier. V prípade XRP to neplatilo a preto SEC napokon dospela k žalobe.

Vyjadrenia nového šéfa SEC Garyho Genslera však naznačujú, že minimálne on si necháva v prípade Ethereum “otvorené dvere”.  Zrejmé je minimálne to, že za cenné papiere považuje mnohé altcoiny, ktoré vznikli na Ethereum blockchaine ako ERC-20 tokeny a aktuálne zohrávajú dôležitú rolu v DeFi sektore. Gensler sa vôbec netají tým, že ich chce začať prísne regulovať.

Ďalšie zaujímavé články

Bitcoin padol o 10%. Mali na to vplyv tieto 2 dôležité fundamenty

Spustenie Sundaeswap na Cardano sa blíži. Môžu sa však objaviť problémy

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Ako sa bude dariť kryptomenám v roku 2022? Arcane Research zverejnila predikciu

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.