Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

[SÚHRN TÝŽĎNA]: 10+ najzaujímavejších správ zo sveta kryptomien

Článok

bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Máme za sebou mimoriadne zaujímavý týždeň, ktorého dôležitosť zvýraznil pondelkový halving Bitcoinu. Pozrite si náš tradičný nedeľňajší súhrn top správ.

Bitcoin

Ako sme naznačili už v úvode, pondelok bol pre Bitcoin významný deň, nakoľko v jeho podvečerných hodinách sa udial v poradí tretí halving, teda zníženie odmeny pre ťažiarov o polovicu. Kým doteraz dostávali za novo vyťažený blok 12.5 BTC, po novom to bude najbližšie zhruba štyri roky len 6.25 BTC. O možných scenároch, čo by mohlo po halvingu nasledovať, sme písali tu.

Spoločnosť Glassnode upozornila na zaujímavú štatistiku, podľa ktorej medzi druhým halvingom, ktorý sa udial v roku 2016 a najnovším, teda tým, ktorý sme sledovali v pondelok, výrazne stúpol počet adries s menším množstvom BTC. Tému sme rozobrali tu.

Známy trader Willy Woo prišiel s teóriou, podľa ktorej sa po halvingu stanú burzy najväčšími dennými predajcami Bitcoinu. Kým doteraz nimi boli ťažiari, ktorí po novom vyťažia len 900 BTC denne, burzy vraj na poplatkoch zarobia za deň viac než 1200 BTC. Podrobnosti sa dočítate v tomto článku.

V súvislosti s halvingom je potrebné poznamenať, že aj v dôsledku stúpli priemerné poplatky za bitcoinove transakcie, čo je pochopiteľne nežiadúci jav. Kým len nedávno stála priemerná transakcia niečo vyše 0,5 USD, 15. mája dosiahla až hodnotu 5 USD za transakciu. Viac zaujímavých pohalvingových čísiel sme zhrnuli v tomto článku.

Deň po halvingu odišlo z búrz viac ako 23 500 BTC, čo v tom čase predstavovalo okolo 200 miliónov dolárov. Naznačuje to, že vlastníci týchto Bitcoinov sa rozhodli opäť chrániť svoje BTC a tým, že ich stiahli z búrz možno skonštatovať, že aktuálne nemajú záujem o ich predaj, čo sa javí ako pozitívny signál.

Americká centrálna banka FED sa bude snažiť udržať ekonomiku nažive akýmsi kontrolovaným rastom inflácie. To by vraj mohlo byť pozitívne pre Bitcoin. Viac sa o tejto téme dočítate tu.

Pozitívna správa pre Bitcoin prichádza aj zo strany banky JP Morgan, ktorá sa rozhodla poskytovať svoje služby prvým dvom spoločnostiam zaoberajúcim sa kryptomenami. Najväčší americký bankový gigant pritom ešte nedávno označoval Bitcoin za podvod. Viac sa dozviete tu.

Dopady koronavírusu na svetové ekonomiky môžu viesť aj k záporným úrokovým sadzbám, ktoré by mohli banky aplikovať v prípade,  ak by sa snažili motivovať ľudí viac míňať svoje úspory. To by mohlo byť veľmi pozitívne pre Bitcoin, ktorý si žiadne poplatky za držanie neúčtuje. Naznačila to spoločnosť Stack Funds. Viac sa dočítate tu.

Hashrate Bitcoinu sa po halving podľa očakávaní začal prepadať. Posledné správy hovoria o zhruba 30% prepade celkovej výpočtovej sily vynaloženej na ťažbu nových blokov. Dočasný prepad však vraj nemusí byť pre sektor minerov zlý a môže v konečnom dôsledku pomôcť tomuto trhu. Aspoň tak to naznačujú vyjadrenia odborníkov v tomto článku.

Napriek prepadu hashrate vraj vykazuje Bitcoin viaceré pozitívne signály. Naznačil to vo svojom článku portal Cointelegraph. Podrobnosti sa dozviete tu.

Kým v sektore ťažby kryptomien stále prevládajú obavy o prežitie mnohých mining spoločnosti, ktoré môžu mať po halvingu finančné problémy a hrozí, že vypnú svoje zariadenia, americká spoločnosti Riot Blockchian plánuje takmer zdvojnásobiť svoj ťažobný výkon. Viac sme o tom písali tu.

Altcoiny

Hovorilo sa aj o druhej najznámejšej kryptomene Ethereum. V rámci Ethereal Virtual Summitu sa špekulovalo o tom, čo určuje jej cenu a Michael Novogratz naznačil niekoľko dôvodov,  podľa ktorých ETH nemá len špekulatívnu, ale aj reálnu hodnotu. Viac sa dozviete tu.

Daniel Perez z Imperial College v Londýne a Jiahua Xu s Benjaminom Livishitsom z UCL Blockchain sú autormi štúdie, ktorá konštatuje, že transakcie v sieťach EOS, XRP a Tezos, ktoré sa udiali v druhej polovici minulého roka, nemali takmer žiadnu reálnu hodnotu. Ak vás téma zaujala, viac sa dočítate tu.

Kým Bitcoin absolvoval svoj halving len v pondelok, už v apríli si ním prešli kryptomeny, ktoré vznikli po forku Bitcoinu – Bitcoin Cash a Bitcoin SV (Bitcoin SV vznikol po forku Bitcoin Cash). V prípade oboch halvingov nasledoval výrazný prepad hashrate, no v posledných dňoch sa všetko vracia do normálu.

Mali by ste vedieť

  • Aby kryptomeny uspeli, je dôležité o nich vzdelávať. Vyplýva to z novej štúdie spoločnosti Edelman.
  • Čínska centrálna banka apeluje na svojich zamestnancov, aby urýchlili proces adopcie blockchainu. Prioritami pre Čínu sú aj pokroky v umelej inteligencii či používaní big data

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne