Halving, ktorý znížil odmenu pre ťažiarov Bitcoinu o polovicu, podľa očakávania ovplyvnil aj hashrate, teda celkovú výpočtovú silu vynaloženú na ťažbu tejto kryptomeny. Tento scenár sa očakával, nakoľko pre mnohých ťažiarov pri znížení odmien už nebolo rentabilné ťažiť Bitcoin za nových podmienok.
Pohalvingový prepad hashrate o 30%, ako to uvádza analytická spoločnosť Glassnode, teda nie je prekvapujúci. Portál Cointelegraph citujúci odborníkov z mining sektora dokonca vo svojom clanku naznačuje, že pre Bitcoin môže ísť o pozitívny jav.
Poukazujú totiž na to, že hoci môže byť cena za kilowatthodinu pre ťažiarov v rovnakej oblasti rovnaká, ich ťažobné zariadenia môžu mať odlišnú efektivitu. Novšie generácie ťažobných zariadení dokážu vygenerovať vyšší hashrate pri rovnakej elektrickej spotrebe. Dvaja ťažiari, ktorí ťažia BTC pri rovnakej cene elektriky, môžu mať teda odlišné celkové náklady za rovnaký vygenerovaný hashrate.
Ťažiari, ktorí teda používajú na ťažbu staršie zariadenia alebo majú príliš vysoké náklady na elektrinu, môžu byť po halvignu nútení minimálne dočasne zastaviť svoju ťažbu. To sa zákonite prejavuje na celkovom prepade hashrate.
Pozitívne pre trh to však môže byť v tom zmysle, že zostávajúci ťažiari, ktorí sú naďalej schopní pokračovať vo svojej ťažbe, vyťažia pri rovnakom množstve vygenerovaného hashrate ako doteraz viac bitcoinov. To znamená, že budú musieť predať menej bitcoinov na financovanie svojej ďalšej ťažby a viac z nich si ponechať (hodlovať).
,,Ten kto prežije, tomu sa bude dariť veľmi dobre. Nahromadí tonu bitcoinov a nebude ich musieť toľko predať, aby zaplatil účty za elektriku a nove zariadenia. Viac bitcoinov sa začne hromadiť u silných a veľmi skúsených ťažiarov, ktorí sú veľmi efektívni v tom, čo robia,” poukázal na pozitíva “vyčistenia trhu” Matt D’Souza z Blockware Solutions.
Christopher Bendiksen z CoinShare tvrdí, že približne 30% generovaného hashrate pred halvingom patrilo ťažiarom, ktorí používali minery staršej generácie. Práve tí sú podľa neho po halvingu najviac ohrození.
Spoločnosť RRmine očakáva, že mineri, ktorí sa dokážu prispôsobiť novým podmienkam, zaznamenajú výrazný nárast svojej ťažby a môžu dosiahnuť o 11% lepšie výsledky, než pred halvingom.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Alex Mashinsky z Celsius Network naznačil, že mineri, ktorí nebudú schopní pokračovať vo svojej činnosti, môžu spôsobiť dočasný prepad ceny bitcoinu, pretože pristúpia k predaju svojho bitcoinoveho inventára.
Sledovať hashrate v najbližšom období bude preto mimoriadne zaujímavé a môže mnoho povedať o “forme” Bitcoinu. Čím je hashrate vyšší, tým je Bitcoin bezpečnejší a odolnejší voči prípadnému “51% útoku”. Zároveň stúpajúci hashrate naznačuje vysokú dôveru ťažiarov v ďalší rast jeho ceny. Naopak trend výrazného a dlhodobého prepadu hashrate by mohol hrať do karát skeptikom, ktorí upozorňovali na riziká akejsi pohalvingovej “špirály smrti”.
Zdroj: cointelegraph.com