Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Zaujímavé čísla po halvingu Bitcoinu. Príjmy minerov sú viac závisle od poplatkov

Článok

Ťažba mining bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Halving Bitcoinu bol všeobecne považovaný za pozitívny fundament, nakoľko v predchádzajúcich dvoch prípadoch v rokoch 2012 a 2016 viedol k nárastu ceny najznámejšej kryptomeny. V súvislosti s halvingom však existujú aj určité obavy, ktoré súvisia s bezpečnosťou siete, ak ťažiari stratia po znížení odmeny na vyťaženie nového bloku záujem o pokračovanie vo svojej činnosti.

Halving 11. mája 2020 znížil odmenu pre ťažiarov z 12.5BTC na 6.25 BTC za jeden vyťažený blok. Vyťaženie bloku trvá priemerne 10 minút, no nie je to vždy pravidlom. Občas sa ho podarí vyťažiť skôr a niekedy to trvá výrazne dlhšie. Potvrdzujú to ja dáta z 10. mája, kedy mineri vyťažili 2188 BTC (teda viac než je denný priemer 1800 BTC) a následne 12. mája, teda po halvingu, kedy ich vyťažili len 852 BTC (novy priemer je 900 BTC na deň).

Deň po halvingu teda bolo možné skonštatovať, že do obehu pribudlo o 61% menej nových BTC, než deň pred halvingom. Halving zároveň popri tom prinútil niektorých ťažiarov vypnúť ťažbu, pretože pre nich už nie je za daných podmienok ťažba rentabilná. To sa odzrkadlilo najmä na prepade hashrate, teda celkovej výpočtovej sile vynaloženej na ťažbu bitcoinu. Je dobre upozorniť, že čím je hashrate vyšší, tým je sieť bezpečnejšia a naopak. Predpokladá sa, že ťažbu vypli respektíve dočasne pozastavili najmä ťažiari, ktorí sú závislí od starších generácii svojich mining zariadení.

Hoci mineri po halvingu zarobia menej BTC, minimálne dočasne kompenzujú časť svojich príjmov prudkým nárastom nákladov za bitcoinovu transakciu. Na konci apríla išlo o 0,62 USD za transakciu, kým 15. mája vzrástla až na 5,21 USD!

V súčasnosti podľa Cointelegraph predstavujú príjmy z transakčných poplatkov až 17% podiel na celkových príjmoch ťažiarov. Je to najvyšší podiel od januára 2018.

Aj keď sa predpokladá, že príjmy ťažiarov budú v budúcnosti čoraz viac závisle od poplatkov (nakoľko ďalšie halvingy, ktoré sa dejú raz za štyri roky, budú viac a viac znižovať odmenu za vyťaženie nového bloku), takéto vysoké poplatky za transakcie sú pre Bitcoin zlé, nakoľko sa tým stáva menej atraktívny pre realizáciu transakcii.

Veľa napovie najbližšia zmena obťažnosti ťažby bitcoinu (mining difficulty), ktorá sa udeje za približne 3 dni. Tá sa aktualizuje raz za dva týždne a zohľadňuje výšku hashrate za predchádzajúce obdobie. Je však možné, že obťažnosť sa najbližšie opäť zvýši, nakoľko pred halvingom bol hashrate výrazne vyššie. Veľa teda napovedia najbližšie dni.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne