Hoci sa zdá, že svet je dnes prosperujúcejší, než kedykoľvek predtým, z finančného pohľadu sa dá povedať, že ide o ilúziu. Všetci sme totiž na seba prevzali obrovské dlhy, aby sme boli schopní zaplatiť za veci, ktoré si nemôžeme dovoliť. Portál CryptoSlate upozorňuje, že globálny dlh dosiahol hodnotu takmer 250 biliónov dolárov – čo je viac než 200-percent svetového ročného HDP.
Japonsko má dlh predstavujúci dvojnásobok svojho ročného DPH, zatiaľ čo USA akumuluje štátny dlh v hodnote 25 biliónov dolárov. Je to trend, ktorý podľa kritikov nemôže trvať večne. Vraj raz príde moment, kedy si ľudia uvedomia, že ich peniaze sú bezcenné.
Podľa ekonóma Alexa Krugera, ktorý je známy podporovateľom Bitcoinu, sa analytici z centrálnych bánk domnievajú, že koordinovaná menová a fiškálna stratégia s núdzovým rozpočtom môže udržať infláciu na udržateľnej úrovni a zároveň podporiť hospodársky rast. Nové kroky FED-u, napríklad aj v súvislosti s publikáciou, ktorú zverejnila na svojej stránke jeho pobočka v Chicagu, tedanaznačujú, že centrálne banky počítajú so zvyšovaním no kontrolovaným rastom inflácie.
Podľa Krugera to môže byť prínosné pre Bitcoin, ktorý má obmedzenú ponuku a po pondelňajšom halvingu je jeho inflácia podobná inflácii zlata a je nižšia, než očakávaná bežná ročná inflácia fiatových mien.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Analytik Godlaman Sachs Raoul Pal však upozornil, že existuje v dohľadnej dobe aj veľká pravdepodobnosť deflácie v dôsledku prudkého poklesu dopytu po svetových výrobkoch, čo sa prejaví aj na klesajúcich cenách ropy či spomalení rastu cien. Celkový pohyb peňazí sa jednoducho spomalí.
Prípadná deflácia by podľa neho spôsobila najväčšiu platobnú neschopnosť na svete, počas ktorej by museli vlády a spoločnosti splácať veľké dlhy. Navyše v takom prípade by boli centrálne banky motivované vykonávať čoraz bláznivejšiu menovú politiku a pristúpiť napríklad k negatívnym úrokovým sadzbám. To by teoreticky taktiež mohlo motivovať k držaniu bitcoinu, ktorého držanie nie je spojené so žiadnymi nákladmi na rozdiel od negatívnej úrokovej miery v prípade fiatových peňazí.
Zdroj: cryptoslate.com