Najočakávanejšia udalosť tohto roka v podobe historicky tretieho halvingu Bitcoinu je za nami. V pondelok 11. mája o [21:23]h nášho stredoeurópskeho času sa znížila odmena pre ťažiarov BTC o polovicu z doterajších 12.5BTC na 6.25 BTC.
Delenie tejto odmeny sa deje približne raz za štyri roky po 210 000 vyťažených blokoch. Priemerne sa jeden vyťaží za 10 minút. Nasledujúce štyri roky budú teda dostavať ťažiari za každý nový blok len niečo vyše 6 BTC. Za deň sa teda dostane do obehu len 900 nových BTC na rozdiel od doterajších 1800 BTC. Podľa analytika Willyho Wooa to znamená, že ťažiari bitcoinu už nebudú najväčšími dennými predajcami bitcoinov. Tvrdí totiž, že burzy na poplatkoch zarobia denne vyše 1200 BTC a teda oni budú v nasledujúcich rokoch vytvárať na cenu Bitcoinu najväčší predajný tlak.
Teóriu Willyho Wooa zatiaľ nemožno potvrdiť ani vyvrátiť, no iste je, že inflácia Bitcoinu výrazne klesla, vďaka čomu sa stane vzácnejším. Tento efekt pri predchádzajúcich halvingoch v rokoch 2012 a 2016 prispieval v dlhodobej som horizonte k významnému rastu najznámejšej kryptomeny.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
V čase prvého halvingu bola cena BTC len 12 dolárov, v roku 2016 už 650 dolárov, nuž a včera večer pri treťom 8500 USD.
Cenu Bitcoinu pochopiteľne neovplyvňuje len halving, ale predovšetkým celková adopcia tejto kryptomeny a dôvera spoločnosti v to, že sa Bitcoin stane stane skutočným úložiskom hodnoty, respektíve nebodaj hlavnou menou internetu. V aktuálnej dobe čelí najväčšej výzve od svojho vzniku, pretože až do tohto roku nečelil dopadom finančnej krízy.
Kým na jeden strane sa očakáva, že predpokladaná inflácia v dôsledku tlačenia nových biliónov zo strán centrálnych bank, ktoré sa snažia zachrániť ekonomiku, bude mať na cenu Bitcoinu pozitívny efekt, na druhu stranu treba upozorniť, že Bitcoin v tomto roku zatiaľ silne koreluje s akciami. Keď rastú, rastie aj on a keď v marci zaznamenali historicky prepad, výrazne padol aj Bitcoin.
Pokiaľ ide o najbližšie týždne, je reálne, že klesne hashrate, teda celková výpočtová sila vynaložená na ťažbu bitcoinu. Je možné, že niektorí ťažiari nebudú pri nižšej dodávke nových bitcoinov schopní pokračovať pri súčasných podmienkach vo svojej činnosti, pretože si to jednoducho nebudú môcť dovoliť. Pravdepodobne však pôjde len o kratšie obdobie, po ktorom sa situácia upokojí a prispôsobí novému normálu. Zatiaľ z trhu neprichádzajú signály, ktoré by naznačovali, že mineri krachujú a lámu nad Bitcoinom palicu. Okrem toho halving nie je žiadnym prekvapením. Firmy špecializujúce sa na ťažbu Bitcoinu s ním rátali dopredu.
Z krátkodobého hľadiska treba byť pripravený na azda všetko. Cez prudký prepad ceny, až po nečakaný výstrel. Bitcoin už mnohokrát prekvapil a nečudovali by sme sa, keby tak spravil opäť. Keď sa k tomu pridá kríza, stúpajúca nezamestnanosť, rastúca inflácia a nové miliardy dolárov vytlačené FEDom, môže to byť v nasledujúcich mesiacoch veľmi zaujímavé.
Mimochodom bitcoinov je v obehu už viac ako 18,3 milióna z 21 miliónov, ktoré kedy budú existovať, z čoho sú podľa všetkého tri až štyri nenávratne “stratené”. Tie zvyšne sa budú ťažiť až do roku 2140. Už dnes je inflácia bitcoinu na približne rovnakej úrovni, ako predpokladaná inflácia zlata.