Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

[SÚHRN TÝŽĎNA]: 10+ najzaujímavejších správ zo sveta kryptomien

Článok

Bitcoin mainstream
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

V priebehu týždňa vám prinášame prostredníctvom samostatných článkov a rýchleho denného prehľadu desiatky zaujímavých správ zo sveta kryptomien. Rozhodli sme sa, že raz do týždňa, teda v nedeľu, vám poskytneme súhrn toho najpodstatnejšieho.

Bitcoin

Horúcou témou tohto týždňa bol záhadný prepad hashrate pri ťažbe bitcoinu, ktorý 23. septembra klesol oproti predchádzajúcemu dňu o zhruba 40%. V nasledujúce dni sa však opäť vrátil na pôvodne hodnoty a koncom pracovného týždňa dokonca vytvoril nové rekordy. Hashrate vyjadruje odhadovanú výpočtovú silu, ktorá je využívaná pri ťažbe bitcoinu. Čím je hashrate vyšší, tým je sieť bezpečnejšia. Vyšší hashrate je zároveň signálom, že v potenciál rastu ceny bitcoinu verí viac ťažiarov. Viac sa dočítate tu.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Čo mohlo spôsobiť pád ceny bitocinu z vyše 10 tisíc dolárov na súčasných približne 8 000 USD? Portál Cointelegraph vybral niekoľko dôvodov, ktoré mohli mať na tento prepad najväčší vplyv.

Cointelegraph: Čo mohlo spôsobiť pád ceny bitocoinu?

Spoločnosť Bitwise Assets Management, ktorá čaká na definitívne stanovisko americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) ohľadom žiadosti o schválenie historicky prvého Bitcoin ETF, tvrdí, že trh s bitcoinom je omnoho regulovanejší, než sa nazdáva SEC a teda nie je dôvod domnievať sa, že cena bitcoinu je ľahko manipulovateľná. Téme sme sa venovali podrobnejšie tu.

Ďalšia žiadosť o schválenie Bitcoin ETF, tentokrát zo strany Wilshere Phoenix, sa verdiktu nedočkala. SEC totiž využila právo predĺžiť dobu potrebnú na posúdenie žiadosti o ďalšie týždne. V prípade žiadosti Bitwise Assets Management sa však musí rozhodnúť najneskôr v polovici októbra.

Významný míľnik dosiahol Lighning Network, protokol druhej vrstvy, ktorý je navrhnutý tak, aby poskytoval možnosť realizácie vysokorýchlostných bitcoinových transakcií. Počet Lightning Network (LN) uzlov, respektíve nodov, sa podľa štatistickej stránky 1ML, ktorá sa zaoberá touto problematikou, prvýkrát dostal nad magickú hranicu desiatich tisíc.

V pondelok bola spustená dlhoočakávaná platforma Bakkt, na ktorej sa spustili historický prvé Bitcoin Futures kontrakty viazané na reálne bitcoiny. Tento produkt však zatiaľ veľký záujem investorov nespôsobil, čo sa mohlo podľa niektorých analytikov podpísať aj na prepade ceny bitocinu. Iní sa domnievajú, že Bakkt bude mať na trh vplyv z dlhodobejšieho hľadiska súdiť jeho potenciál na základe úvodných pár dní je nesprávne.

Zaujímavú štúdiu zverejnila spoločnosť Blockchain Transparency Institute (BTI), ktorá informovala, že až  50% obchodov s bitcoinom je falošných, pretože mnohé burzy využívajú podvodnú taktiku známu aj ako “wash trading” (vytvárajú falošné objemy obchodovania – fake volume). V prípade iných menších kryptomien je percento ešte výrazne vyššie. V článku sa dozviete podrobnosti a napríklad aj to, ktoré burzy sú v tomto smere najdôveryhodnejšie.

Štúdia: 50% obchodov s Bitcoinom je fake. Ktoré burzy sú “najčistejšie?”         

Ohrozia kvantové počítače bezpečnosť bitcoinu? Špekulácia, podľa ktorej má Google zariadenie, ktoré možno považovať za počiatočný kvantový počítač, spustil ohľadom tejto témy zaujímavú diskusiu. ,,Nič to neznamená, pretože kvantový prielom spoločnosť Google je určený pre primitívny druh kvantovej práce s počítačom, ktorá nie je nikde blízko toho, aby mohla rozbiť kryptografiu. Stále nevieme, či je možné škálovať kvantové počítače. Je celkom možné, že pridanie qbitov bude predstavovať exponenciálne náklady,” uviedol v sérii tweetov na túto tému Peter Todd, rešpektovaný kryptograf a ex-bitcoin developer.

Altcoiny

Dátum spustenia čínskej národnej kryptomeny je stále neznámy.  ,,Čínsky výskum a vývoj digitálnej meny dosiahol pozitívny pokrok, ale krajina zatiaľ nemá harmonogram zavedenia digitálnej meny. Potrebujeme ju skúmať, testovať, hodnotiť a predísť tým rizikám,” uviedol guvernér čínskej národnej banky (PboC) Yi Gang.

Kryptomena Binance Coin, ktorá minulý rok zaznamenala výrazný nárast svojej hodnoty, je aktuálne na svojom 6-mesačnom minime. Kým k 22. júnu sa obchodovala za vyše 40 dolárov, aktuálne je jej cena len niečo vyše 15 USD. Binance Coinu zatiaľ nepomáhajú ani silné fundamenty burzy Binance, ktorá neustále prichádza s novými službami, či už ide o lending, staking, margin trading alebo spustenie americkej pobočky.

Možnosť stakingu kryptomeny Cardano (ADA), ktorá chystá dlhoočakávaný prechod na fázu Shelley, by mala byť dostupná v novembri, avšak zatiaľ len v rámci testnetu (Spustenie mainnetu sa očakáva až začiatkom budúceho roka). Stakingu na testnete by sa mali mať možnosť zúčastniť všetci držitelia ADA. Informoval o tom Facebook kanál Cardano CZ/SK.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg priznal, že prístup Facebooku pri zavedení kryptomeny Libra na trh sa odlišuje od postupu, ktorý by firma zvolila pred 5 rokmi. Téme Libra sme sa venovali viac tu.

Podľa prezidenta Európskej centrálnej banky Maria Draghiho nedokážu stablecoiny nahradiť súčasné peniaze. Uviedol to v rámci listu, ktorý ohľadom tejto témy adresoval poslankyni europarlamentu Eve Kailimovej.

Mali by ste vedieť

  • Burza Biannce spustila svoju americkú verziu Binance.US – ponúka na nej omnoho menej obchodných párov než na svojej hlavnej platforme, no zákazníkov z USA láka na zaujímavé bonusy. Viac sa dočítate tu.
  • V Nemecku bola otvorená plne regulovaná kryptoburza BSDEX, za ktorou stojí druhá najväčšia nemecká burza Boerse Stuttgart Group. Expandovať by mala postupne v rámci celej EÚ.
  • Bývalý predstaviteľ FEDu Simon Potter si myslí, že návrh Marka Carneyho z Bank of England pokúsiť sa vytvoriť kryptomenu kontrolovanú centrálnymi bankami, ktorá by nahradila dolár v pozícii rezervnej meny, je nezmysel
  • Venezuelská centrálna banka zvažuje držanie kryptomien Bitcoin a Ethereum. Údajne ich chce využiť na obchádzanie amerických sankcií

Odporúčame:

Pravidelný nákup bitcoinu – najlepší spôsob, ako byť v pluse

7 dôležitých rád a TIPOV pred investíciou do kryptomien

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.