Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Cointelegraph: Čo mohlo spôsobiť pád ceny bitocoinu?

Článok

Pád Bitcoinu
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Tohtotýžňový prepad ceny Bitcoinu o vyše 15%, respektíve 1 500 dolárov, prekvapil mnohých investorov. Cointelegraph vo svojom článku poukázal na hlavné dôvody, ktoré mohli byť katalyzátorom tohto prepadu.

Bakkt

Prvým faktorom, ktorý mohol prispieť k oslabeniu bitcoinu, môže byť vlažná reakcia inštitucionálnych investorov na spustenie dlhoočakávanej platformy Bakkt, na ktorej je možné obchodovať od pondelka Bitcoin Futures kontrakty viazané na reálny bitcoin. Hoci ide o prvý produkt tohto druhu povolený americkým regulátorom (CFTC), v prvý deň jeho spustenia sa zobchodovalo takýmto spôsobom len 71 bitcoinov. Pre porovnanie keď v decembri 2017 spustila tradičné Bitcoin futures kontrakty burza CME, volume predstavovalo 5 298 BTC. Analytici však upozorňujú, že v tej dobe išlo o vyvrcholenie bullmarketu a hodnotiť vplyv Bakktu na trh s kryptomenami je po prvých dňoch od jeho spustenia mimoriadne predčasné.

Trump

Ďalší dôvod môže byť makroekonomický a geopolitický, pričom v centre diania je americký prezident Donald Trump. Tomu hrozí impechemnt (odvolávanie z funkcie), pretože mal vytvárať tlak na Ukrajinu, aby vyšetrovala syna jeho najväčšieho rivala v blížiacich sa prezidentských voľbách Huntera Bidena. Kontroverzný americký prezident medzitým tlačí na FED, aby urobil výraznejšie kroky v súvislosti s kvantitatívnym uvoľňovaním. To všetko môže mať nepriamy vplyv nielen na tradičné finančné trhy, ale aj na bitcoin, ku ktorému sa stavia jeho administratíva čoraz nepriateľskejšie.

Technická analýza

Cointelegraph nevylučuje ani možnosť, že prepad ceny mal základy v samotnej technickej analýze. Už pred pádom ceny k 8 500 dolárom upozorňovala redakcia Cointelegraphu vo svojej rozsiahlej analýze, že cena sa môže prepadnúť až k supportu okolo úrovne 7 700 dolárov. V rámci medvedieho scenáru taktiež upozornili na nutnosť udržať sa nad cenou 7 150 dolárov na mesačnom grafe, čo bude kľúčové pre ďalšie obdobie. Ak by sa to nepodarilo, nevylučujú ani prepad k cene až 2 500 USD.

Manipulácia?

Hoci tuto možnosť Cointelegraph vo svojom článku nespomína, dnes sa objavila v médiách aj správa o štúdii Arcane Research, ktorá poukazuje na možnú manipuláciu ceny bitcoinu pred zúčtovaním Bitcoin futures kontraktov. Analýza zistila, že od januára 2018 do augusta 2019 platilo v 75% prípadov, že cena bitcoinu sa prepadla bezprostredne pred ich deadline.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne