Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Štúdia: 50% obchodov s Bitcoinom je fake. Ktoré burzy sú “najčistejšie?”

Článok

Fake Bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Wash trading, čiže činnosť, ktorá vedie k realizácii falošných obchodov, kedy investor súčasne predáva a nakupuje rovnaké finančné zdroje, aby umelo zvýšil aktivitu na trhu (volume), je dlhodobým problémom obchodovania s kryptomenami. Najnovšia štúdia Blockchain Transparency Institute (BTI) však naznačuje, že situácia sa mierne zlepšuje.

Situácia sa zlepšuje

BTI po polroku vydala nové vydanie svojej štúdie, v ktorej sa venuje “wash tradingu“ resp. objemu “fake volume”. Oproti predchádzajúcim výsledkom došlo na burzách s kryptomenami k pokroku, keďže podiel wash tradingu na celkovom volume klesol.

,,Od začiatku roka 2019 sa wash trading u 40 najväčších búrz zredukoval o 35,7% percent. Proces zdieľania našich údajov s mnohými z týchto búrz priniesol vylepšené mechanizmy na identifikáciu wash trading obchodov, čo viedlo k ich poklesu,” informovala spoločnosť.

Zdá sa, že burzy sídliace v USAJaponsku sú v tomto smere najdôveryhodnejšie. Najčistejšie údaje o obchodovaní reportujú podľa BTI Coinbase, Kraken, Poloniex a UpBit. Naopak burzy OKExBibox z Južnej Kórey majú podľa BTI najväčší podiel na tejto nekalej praktike. ,,Dôvodom môže byť niekoľko faktorov, z ktorých sú hlavnými právne a regulačné normy v týchto krajinách. Prísnejšie regulačné rámce však nie vždy vedú k najčístejším burzám,” upozorňuje BTI.

Graf: Burzy s najväčším podielom “fake volume”

Pohľad na jednotlivé kryptomeny

Zaujímavým zistením je, že na 40 sledovaných burzách sú objemy obchodovania s bitcoinom stále až z 50% falošované. Altcoiny sú na tom ešte horšie – Ethereum má 75% falošných obchodov, XRP 55% či Litecoin 74%. Väčšina falošných obchodov pochádza z búrz OKEx, Bibox a Houbi.

Až 80% fake volume má trading s Ethereum Classic, Monero a Dash. Naopak menej než 25% fake volume sa eviduje u Binance Coin, LEO a Maker Dao.

Vplyv na cenu bitcoinu

Spoločnosť Bitwise Asset Management, ktorá sa touto témou zaoberala v súvislosti so svojou žiadosťou o schválenie Bitcoin ETF, vidí v týchto záveroch aj pozitíva. Americkú komisiu pre cenné papiere a burzu (SEC) sa totiž snaží presvedčiť, že cenu bitcoinu neovplyvňujú neregulované burzy, ktoré falšujú svoje volume (vraj až 95% celkového volume trhu) a teda v skutočnosti nemajú zásadný vplyv na cenotvorbu bitcoinu. Naopak na regulovaných burzách sa odchýlka v obchodovanej cene bitcoinu neustále zmenšuje. Viac sme sa tejto téme venovali v tomto článku.

Bitwise argumentuje SEC: Bitcoin je regulovaný trh s veľkým rozmerom!

Zdroj: bti.live  

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne