Kryptomeny majú svojich veľkých podporovateľov, ale aj odporcov. Dnes sa pozrieme na argumenty z tej negatívnej strany. Podľa viacerých analytikov sú totiž kryptomeny aktuálne až príliš nadhodnotené.
Zaslúžený rast
Je pravdou, že pri súčasnom bull rune sa väčšina kryptomien dostala na nové maximá. Smiešne predpovede influencerov síce nevyšli, ale v podstate zisk dosiahol každý, kto nakúpil kryptomeny začiatkom tohto roka. Tento rok urobil z viacerých ľudí novopečených krypto milionárov. Mnohé projekty si svoj rast skutočne zaslúžili. Napríklad pre Ethereum bol tento bull run plne zaslúžený, berúc do úvahy fundamenty a skutočnosť, že stále zostáva najinovatívnejším projektom v tomto priestore. Bitcoin si svoj rast takisto zaslúžil vzhľadom na jeho rastúcu pozíciu a mienku medzi svetovými bankami a spoločnosťami.

Nadhodnotené?
S akými najdivokejšími špekuláciami o cenách kryptomien ste sa stretli? Safemoon na 1 USD, či Shiba Inu na 0,1 USD. V skutočnosti je to z dlhodobého hľadiska realistické, no pojem „dlhodobý“ je skutočne komplikovaný. No keď váš obľúbený twitterový influencer povedal, že to bude čoskoro, tak je to predsa zaručená pravda.
Každá zo 100 najväčších kryptomien má celkovú kapitalizáciu cez 800 miliónov dolárov. Normálna predstava je, že hodnota je relatívny pojem a do hry vstupuje veľa faktorov, ale pohľad na tieto projekty, ktoré majú hodnoty stoviek miliónov, prináša veľa otázok. V podstate každý projekt v tomto priestore si vydáva svoj vlastný token. Tieto kryptomeny z prvej stovky viac-menej všetky riešia pár rovnakých problémov: Smart kontrakty, NFT, meme, zmenárne a platobné riešenia. Asi 80 % zo 100 najlepších projektov patrí do jednej z týchto kategórií
Bezpečnosť a stabilita, ktoré tieto projekty vykresľujú ako jednu zo svojich najväčších predností, v mnohých prípadoch chýbajú. Rôzne hacky a úniky sú tu v podsate na dennom poriadku a viac-menej nikto sa tým už ani nejak extra nezaťažuje. Prečo takéto projekty teda dosahujú hodnotu stoviek miliónov, prípadne miliardy dolárov? Odpoveď je jednoduchá – hype a špekulácia so snahou zarobiť.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Marketing založený na hype sa osvedčil pri veľkom množstve projektov v oblasti kryptomien. Dobre naplánované akcie skupiny ľudí môžu vyvolať nadšenie a prilákať potenciálnych investorov, aby investovali do projektu napriek tomu, že o projekte nemajú jasné informácie. Tieto projekty niekedy zapájajú prominentných influencerov a mainstreamových celebrít. Ak sa to urobí dobre, hype marketing by mohol prevážiť nad užitočnosťou a posunúť projekt na hmatateľnú cenovú úroveň bez ohľadu na úžitok, ktorý poskytuje. Tento rast napriek tomu, že je organický, je v skutočnosti postavený na neoverených presvedčeniach a nafúknutej (ne)užitočnosti.
Utility tokeny
Utility tokeny sú tiež diskutabilné, či sú vôbec potrebné pre funkčnosť systému. Projektové tímy sa týmto snažia vytvoriť len ďalší prípad použitia (a často jediný) pre svoje tokeny. V podstate ich technológia môže fungovať rovnako dobre aj bez vlastných tokenov, ktoré vytvorili. V skutočnosti je obchodovanie s týmito tokenmi na nestálom trhu tým najlákavejším prípadom použitia. Mnohé z týchto projektov s kapitalizáciou v stovkách miliónov nikdy nevyvinú funkčný produkt. Svoje základy postavili na falošných whitepaperoch, armáde špekulatívnych investorov a skupine influencerov s tisíckami sledovateľov.
Faktom je, že na trhu existuje len málo kvalitných a skutočne potrebných kryptomien. Drvivá väčšina všetkých kryptomien sú len kópie úspešných konceptov, pričom sa snažia ohúriť niečím lepším, no vo väčšine prípadov sa to napokon nepodarí a upadnú do zabudnutia.
Povesť kryptomien takisto kazia takzvané „meme“ kryptomeny, ktoré nemajú žiadne využitie a drvivá väčšina z nich je len pyramídová ponzi schéma s cieľom vystúpať čo najvyššie. Strmý rast je nasledovaný pádom až na dno. Hnacím motorom týchto tokenov je opäť spomínaný hype a chamtivosť. Tí, ktorí na to doplatia najčastejšie sú nováčikovia, ktorí nepoznajú všetky nástrahy oblasti kryptomien.

Množstvo kryptomien dnes dosahuje oveľa vyššie hodnoty než svetové spoločnosti, ktoré vytvárajú reálne hodnoty, zatiaľ čo jediným využitím týchto kryptomien je často len špekulácia a hype, ktorá ich poháňa vpred.
Prečítajte si zaujímavé novinky
Záujem o hry a metaverse stúpol o 1000%, Grayscale hovorí o obrovskom potenciáli
Zlato, Bitcoin alebo DeFi – Ako efektívne bojovať proti aktuálne vysokej inflácii?
Obrovský prepad trhu s kryptomenami, likvidácie pozícii dosiahli 2,5 miliardy dolárov
Toto je aktuálne 5 najobľúbenejších krypto hier – Ktoré hráte vy?
Rozmýšľate nad nákupom NFT? Najobľúbenejšie sú aktuálne metaverse pozemky!
Chcete obchodovať, ale netrúfate si? Vyskúšajte trading botov
Pokiaľ si netrúfate obchodovať ručne, prípadne na to nemáte čas, riešením môžu byť automatizovaní trading boti. Tí obchodujú za vás podľa vašich nastavení. Takíto roboti počas tohto roka zarobili každý mesiac desiatky percent. Viac informácií ako aj podrobný návod a štatistiku nájdete nižšie v článku.
Aktuálne máte možnosť získať predplatné na trading botov na 2 roky v 75% zľave!
Návod ako používať trading botov – Nastavenie, štatistika ziskov, tipy, recenzie a riziká
Zdroj: Cryptoscripts