Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Štúdia: Podiel Bitcoinu na celosvetových emisiách CO2 je minimálny

Článok

ekologia
Zdroj: Pixabay.com

Spoločnosť Coinshares, ktorá pravidelne reportuje výsledky kryptomenových fondov, v úvode tohto týždňa zverejnila správu, ktorá sa týka podielu ťažby Bitcoinu na celkových emisiách C02 za kalendárny rok 2021.

Coinshares vo svojom reporte na túto tradične ostro sledovanú tému uviedla, že ťažba Bitcoinu vyprodukovala v roku 2021  emisie 42 megaton (Mt) oxidu uhličitého resp. C02. To podľa tejto spoločnosti prestavuje menej ako 0,08% celkových ročných svetových emisií v podobe 49 360 megaton.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Coinshares v štúdii uviedla, že k týmto číslam dospela pomocou rôznych odhadov týkajúcich sa efektívnosti bitcoinovej siete, jej spotreby energie a využitia hardvéru. Čísla týkajúce sa celosvetových emisií boli postavené na údajoch z odvetví, ktoré sa špecializujú na túto tému.

Správa Coinshares taktiež tvrdí, že celková spotreba energie bitcoinovej siete je na úrovni 89 terawatthodín (TWh), čo je omnoho menej, než odhaduje University od Cambridge.  Coinshares však zároveň upozorňuje, že samotná spotreba energie nie je údaj, na základe ktorého sa dá vyhodnotiť vplyv bitcoinovej siete na životné prostredie. Je totiž dôležité aj to, o akú energiu a z akých zdrojov ide.

Coinshares v reporte uvádza, že ťažiari BTC využívajú fosílne paliva u zhruba 60% svojej ťažby, čo je v porovnaní s inými odhadmi – napríklad od asociácie Bitcoin Mining Council, ktorá uvádza len zhruba 41,5%, pomerne pesimistické číslo. Napriek tomu je však negatívny vplyv ťažby BTC na prírodu podľa jej názoru zanedbateľný:

,,Vo veľkej schéme sú emisie spojené s Bitcoinom na zabezpečovanie jeho siete bezvýznamné. Pri 0,08% z globálnych emisií C02, ktoré má na svedomí Bitcoin, majú stovky miliónov ľudí na svete jedinú nádej na spravodlivú a prístupnú formu peňazí. Bitcoinová sieť poskytuje globálny systém, ktorý je voľne dostupný, odolný voči cenzúre a chránený proti znehodnoteniu a zároveň systém, v ktorom všetci dobrovoľne zdieľajú náklady na energiu ťažobnej siete.

Michael Saylor: Ťažba Bitcoin sa stáva energeticky udržateľnou

Ďalšie zaujímavé články

Trezor odstráni kontroverzný verifikačný protokol. Akceptoval kritiku kryptomenovej komunity

„Skrachovaní bitcoineri” sa “zamestnávajú” v McDonald’s. Slávny reťazec im odpovedal

SEPA platby sa vracajú na burzu Binance. Využite pri registrácii náš výhodný link

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.