Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Šéf FED J. Powell: Pravdepodobne zostaneme v ére nízkych úrokových sadzieb

Článok

Inflácia dolár
Zdroj: Pixabay.com

Šéf americkej centrálnej banky FED Jerome Powell vo včerajšom vystúpení pred výborom amerického Senátu pre bankovníctvo, bývanie a mestské záležitosti vyhlásil, že americká ekonomika je dostatočne zdravá na to, aby mohli v tomto roku začať presadzovať prísnejšiu menovú politiku.

Jerome Powell potvrdil očakávané kroky FED, o ktorých sa špekuluje už dlhšie – a teda to, že začnú v roku 2022 kvôli rastúcej inflácii zvyšovať úrokové sadzby a zužovať súvahu.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

,,Áno, tento rok sa posunieme… ak sa veci vyvinú podľa našich očakávaní, tak budeme normalizovať politiku, čo znamená, že v marci ukončíme nákupy aktív a následne v priebehu roka budeme zvyšovať sadzby. V určitom bode, možno neskôr v tomto roku, si budeme môcť dovoliť, aby sa súvaha začala znižovať. Ide len o cestu k normalizácii našej politiky.”

FED začal výrazne navyšovať bilanciu od marca 2020, kedy spustil bezprecedentné kvantitatívne uvoľňovanie (QE, resp. ľudovo povedané „tlačenie peňazí“) v reakcii na pandémiu koronavírusu a jej negatívny dopad na americkú ekonomiku. Nákupy štátnych dlhopisov a cenných papierov zaistených hypotékami v sume 120 miliárd dolárov mesačne však začali prispievať k rastu inflácii. Podľa novembrových čísel stúpla medziročne o 6,8%, čo je najhoršie číslo od roku 1982. FED jednoducho musel reagovať.

Neočakáva prudké zvyšovanie

Hoci sa sadzby budú zvyšovať, pravdepodobne nepôjde o žiadne veľké percentuálne skoky. Powell totiž v utorok pred zákonodarcami skonštatoval, že nízke úrokové sadzby sa nikam nechystajú a že “sme a pravdepodobne aj zostaneme v ére nízkych úrokových sadzieb.”

,,Ak uvidíme, že inflácia bude pretrvávať na vysokých úrovniach dlhšie, ako sa očakávalo, potom budeme musieť v priebehu času zvýšiť sadzby a urobíme to,” povedal Powell. ,,Použijeme naše nástroje , aby sme dostali infláciu späť,” dodal k otázke týkajúcej sa zvyšovania sadzieb, ktorú mu položil senátor Pat Toomey.

Náznak toho, že sadzby nebudú stúpať žiadnym prísnym tempom, bol dobrým signálom aj pre trhy. Tie napokon včera skončili v čiernych číslach, pričom posilnil aj Bitcoin.

Powell doplnil, že americká ekonomika  je v dobrom stave. Má uspokojivý obraz o vývoji zamestnanosti s úrovňou nezamestnanosti na 3,9% (decembrové čísla). Aj preto sa stáva prioritou FED boj s infláciou. Čerstvé čísla o jej vývoji budú známe už dnes.

Vplyv na kryptomeny

O tom ako téma zvyšovania úrokových sadzieb a postupne znižovanie súvahy v neskoršej časti roka (FED môže povoliť odčerpanie stanovenej úrovne výnosov, ale aktíva aj priamo predať) vplývať na kryptomeny sme podrobnejšie písali v našom článku “Téma inflácie ovplyvňuje aj cenu Bitcoinu. Čaká ho medvedí trh?

Ďalšie zaujímavé články

Bitcoin padol o 10%. Mali na to vplyv tieto 2 dôležité fundamenty

Spustenie Sundaeswap na Cardano sa blíži. Môžu sa však objaviť problémy

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Ako sa bude dariť kryptomenám v roku 2022? Arcane Research zverejnila predikciu

Zdroj: cnbc.com, coindesk.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.