Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Najaktívnejších vývojárov mala v roku 2021 kryptomena Cardano (dáta Santiment)

Článok

Cardano
Freepik.com

Analytická spoločnosť Santiment v spolupráci s platformou CryptoRank zverejnili report týkajúci sa prác developerov na rôznych blockchainoch v priebehu roka 2021. Na základe nich informovali, že najviac práce odviedli vývojári kryptomeny Cardano (ADA). Pri takýchto záveroch však treba byť veľmi opatrní.

Santiment a CryptoRank postavili svoj report na základe dát z GitHubu. Podľa nich developeri kryptomeny Cardano urobili v priebehu uplynulých 12 mesiacov viac než 140 000 “eventov” (rôznych zápisov do Github).

Vývojári Cardano tak veľmi tesne predbehli v tomto ukazovateli vývojárov kryptomien Kusama Polkadot, čo sú projekty si veľmi blízke (Kusama je canary network siete Polkadot – zjednodušene povedané ostrá testovacia sieť Polkadot pozn. red.).

Podľa týchto dát Cardano výrazne predbehlo v prácach aj vývojárov konkurenčného  Ethereum, ktorí skončili “až” na štvrtom mieste. Nasledovali Gnosis, Solana, Status, IOTA, Flow Cosmos, Elrond, Chainlink, DefiChain, Hedera a NEAR.

Čo sa dialo na Cardano?

Pokiaľ ide o “víťazné” Cardano, vysokú aktivitu vývojárov tohto blockchainu viackrát potvrdil aj zakladateľ tejto kryptomeny a CEO Input Output, teda hlavnej vývojárskej firmy stojacej za ňou, Charles Hoskinson. Ten len krátko pred Silvestrom prezradil, že v aktívnom vývoji je v súčasnosti takmer 130 projektov, pričom zhruba 20-30 z nich uzrie svetlo sveta do 90 dní.

Aktivita na blockchaine Cardano za uplynulých 12 mesiacov však nesúvisí len s budovaním Dapps priamo na tomto blockchaine. To je skôr novinkou, nakoľko smart kontrakty na Cardano boli uvedené do prevádzky len pred niekoľkými mesiacmi po hardforku s názvom Alonzo. Väčšina hlavných prác v prvých troch kvartáloch 2021 teda súvisela práve s prípravami éry Alonzo, ale napríklad aj s prácami na riešení Hydra (škálovanie ADA na druhej vrstve), ktorej dokončenie je veľkou prioritou pre rok 2022.

Cardano sa taktiež pýši vývojom pomerne unikátneho mechanizmu financovania nových kryptoprojektov, ktoré vzniknú na jeho pleciach. Nesie označenie ISPO (Initial Stake Pool Offering). Ide o akúsi alternatívu k ICO či IDO, u ktorej investori nemusia delegovať svoje tokeny priamo vývojárom DEX alebo platformám tretích strán, ale ostávajú na peňaženke delegáta. To znamená, že sa nezbavujú svojich privátnych kľúčov k minciam ADA. ISPO sa tak javí byť ako nový typ bezpečnejšej formy investície do kryptomenových startupov. Jeho potenciál a využitie zrejme naznačia už najbližšie mesiace.

Dáta treba brať s rezervou

Na záver upozorňujeme, že samotný počet zápisov do GitHubu až tak veľa nehovorí. V mnohých prípadoch môže ísť o malé a menej významné zápisy. Inak povedané laickým a zjednodušeným spôsobom občas môže mať jeden zápis “hodnotu” aj 50-iných zápisov. Definitívne teda tvrdiť, že vývojári Cardano, Kusama a Polakdot toho urobili v priebehu roka 2021  naozaj najviac, by mohlo príliš odvážne konštatovanie.

Na druhú stranu ale treba priznať, že Cardano a aj Polkadot (vrátane Kusama) naozaj disponujú množstvom vývojárov, čiže ich vysoká aktivita nie je ani prekvapením.

Ďalšie zaujímavé články

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Optimizmus ohľadom Bitcoinu sa nevytráca. Analytici predikujú $200 000, PlanB verí svojmu modelu

Ako sa bude dariť kryptomenám v roku 2022? Arcane Research zverejnila predikciu

Geniálne dieťa s IQ 162 chcelo pod stromček kryptomeny

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.