Ak držíte kryptomeny na burzách, zjednodušene povedané nie sú 100% vaše. Ich správa je totiž v rukách danej burzy či inej platformy a teda existuje možnosť, že transakcia, ktorú budete chcieť týmito kryptomenami realizovať bude zastavená a teoreticky môže byť zmrazený aj váš účet (nehovoriac o tom, že burzu je možné hacknúť).
Hoci scenár popísaný v prvých riadkoch tohto článku je v súčasnosti málo pravdepodobný, každý držiteľ kryptomien by si mal uvedomiť, že vlastnenie kryptomien na privátnych súkromných peňaženkách má veľké benefity v tom, že sú v tom prípade pod stopercentnou kontrolou ich vlastníka – teda ich samých. V prípade držby kryptomien na burzách to naopak zďaleka neplatí.
Kanada aktivovala Emergency Act. Týka sa aj kryptobúrz
Príkladom je súčasné dianie v Kanade, kde sa miestna vláda krajiny, ktorá bola dlhé roky príkladom úspešne fungujúcej demokracie, sa pre mnohých šokujúcim spôsob snaží zamedziť akémukoľvek financovaniu protestujúcich kamionistov proti nariadeniam súvisiacim s pandémiou koronavírusu. Vláda Premiéra Justina Trudeaua za týmto účelom aktivovala tzv. Mimoriadný zákon (Emergency Act), ktorý jej umožňuje bez predošlého súdneho príkazu zmrazovať finančné transakcie respektíve celé účty, ak sa preukáže, že boli zapojené do financovania činnosti protestujúcich Kanaďanov.
Aj z tohto dôvodu sa začal na financovanie protestujúcich využívať Bitcoin, no regulátori v Kanade si to relatívne rýchlo všimli a požiadali mnohé kryptomenové burzy, aby akékoľvek podozrivé transakcie hlásili a zároveň neumožnili ich realizáciu. Popri tom im poskytli zoznam zhruba 30 bitcoinových adries, ktoré sú spojené s financovaním protestujúcich, aby burzy vopred vedeli, kde dané kryptomeny poslať nemôžu.
Kanadská vláda tým do určitej miery obmedzila možnosti podporovania protestujúcich aj skrz kryptomeny. Samozrejme ale len za predpokladu, že sa budú posielať priamo z daných búrz.
Powell a Armstrong vyzdvihli dôležitosť self-custody peňaženiek
V reakcii na tieto kroky sa rozhodol šéf burzy Kraken Jesse Powell napriek skutočnosti, že tým v podstate hrá v neprospech vlastnej platformy, odporučiť zákazníkom Kraken, aby si kryptomeny, ktoré chcú použiť na “donate”, poslali najprv na vlastné peňaženky, pretože ak Kraken príde podobné nariadenie, ako začali posielať kanadskí regulátori, je povinný ho dodržať. V podobnom duchu sa následne vyjadril aj Brian Armsstrong, ktorý stojí na čele najväčšej americkej kryptoburzy Coinbase.
"captured" being the key word. Crowdfunding platforms now regulated under the Canadian Terrorist Financing Act. Do you see where this is going? Please do not fund causes directly from custodial wallets. I'm sure freeze orders are coming. Withdraw to non-custodial before sending. https://t.co/OBDFbrUpBy
— Jesse Powell (@jespow) February 15, 2022
Concerning to see stuff like this happening in any country, especially such an economically free place like Canada.
Self-custodial wallets are important! ->https://t.co/ppIvaIcWWh https://t.co/nJw2EhyJhd
— Brian Armstrong (@brian_armstrong) February 15, 2022
Ak Coinbase či Kraken príde nariadenie od regulátorov, musia dodržať zákon a danú transakciu či účet zmraziť a následne postupovať podľa pokynov nimi určených. Ak si však užívateľ pošle kryptomeny na vlastnú peňaženku, zmraziť takéto financie je omnoho náročnejšie, respektíve nemožné, ak nebude pri tom asistovať samotný vlastník týchto kryptomien.
Príkladom je snaha Najvyššieho súdu v kanadskom Ontário, ktorý nariadil Nunchuk, teda prevádzkovateľovi self-custodian peňaženky (bitcoinovej peňaženky, na ktorej drží privátne kľúče samotný vlastník kryptomien), aby zmrazila problémové účty a zverejnila informácie o aktivitách zapojených do kampane Freedom Convoy 2022.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Prevádzkovateľ zmieňovanej peňaženky však odpovedal: ,,Nezbierame žiadne identifikačné údaje používateľov okrem ich emailových adries. Takže nedržíme žiadne kľúče. Preto nemôžeme zmraziť aktíva našich používateľov. Nemôžeme zabrániť ich pohybu. Nemáme znalosti o existencii, povahe, hodnote a umiestnení aktív našich používateľov. Taký je dizajn peňaženky.“
Poznámka: kým Nunchuk má emailovú adresu používateľa, mnohé privátne peňaženky nepotrebujú ani tento identifikačný prvok.
Mimochodom vedeli ste, že kongresman Warren Davidson navrhol v americkej Snemovni reprezentantov zákon, ktorý by zaručoval právo investorom držať kryptomeny na vlastných peňaženkách? Písali sme o tom tu.
Posvietia si na Coinbase a Kraken?
Kristen Rose, manažérka pre verejné záležitosti Ontario Securities Commission (OSC), teda kanadskej komisie pre cenné papiere a burzu, priznala, že evidujú tweety Jesseho Powella a Briana Armstronga, teda šéfov dvoch popredných kryptomenových búrz, ktorí nabádajú užívateľov poslať si kryptomeny na vlastné peňaženky. ,,Sme si vedomí týchto informácii a zdieľali sme ich s RCMP a príslušnými federálnymi orgánmi,“ odkázala.
Ďalšie zaujímavé články
Ďalší bullrun Bitcoinu nebude skôr ako v roku 2024, tvrdí spoluzakladateľ Huobi
El Salvador kvôli Bitcoinu vraj ohrozuje finančnú stabilitu USA
Veľká výhra pre kryptomeny v USA: Problémový zákon má byť upravený!
SEPA platby sa vracajú na burzu Binance. Využite pri registrácii náš výhodný link
Zdroj: decrypt.co, finbold.com