Spoluzakladateľ poprednej kryptomenovej burzy Huobi Du Jun v rozhovore pre CNBC povedal, že ďalší býčí cyklus Bitcoinu nemusí prísť skôr než v roku 2024 alebo až 2025. Odôvodňuje to tradičnými bitcoinovými cyklami, ktoré sú spájané s efektom halvingu.
Halving je proces, pri ktorom sa odmena pre ťažiarov bitcoinu za jeden vyťažený blok (cca 10 minút) automaticky raz za približne štyri roky (vždy po vyťažení 210 000 blokov) zníži presne o polovicu. Kým v prvých 4 rokoch existencie BTC sa teda ťažilo 50 BTC každých 10 minút, ďalšie štyri roky to už bolo len 25 BTC a napríklad v súčasnosti medzi májom 2020 až marcom 2024 to je len 6.25 BTC. Od marca 2024 to bude následne už len 3.125 BTC.
Keď sa tieto automatizované úpravy odmien pre ťažiarov porovnajú s vývojom ceny Bitcoinu, mnohí v nich vidia súvislosti a naznačujú, že halvingové cykly sú zároveň spúšťačmi fázy bullrunu – teda obdobia, kedy má cena BTC najväčšiu tendenciu rásť. Du Jun z Huobi si myslí, že tomu bude aj tentoraz.
,,Ak tento kruh bude pokračovať, teraz sme v rannom štádiu medvedieho trhu,“ skonštatoval Du. ,,Je naozaj ťažké presne predpovedať, čo bude, pretože existuje veľa ďalších faktorov, ktoré môžu ovplyvniť aj trh ako sú geopolitické problémy vrátane vojny alebo nedávneho Covidu,“ skonštatoval, aby následne pomerne presvedčivo vyhlásil: ,,Po tomto cykle nebudeme môcť do konca roka 2024 až začiatku roka 2025 privítať ďalší býčí trh s bitocinami.“
Odlišný cyklus než tie predošlé?
Kým Du Jun sa teda domnieva, že bitcoinové cykly spojené s halvigami sa budú ďalej opakovať, treba upozorniť, že súčasný bullrun je oproti tým predošlým výrazne odlišný. Predošlé cykly totiž vyvrcholili prudkým rastom ceny BTC v a následným oslabením až o 80 resp. 90 percent v porovnaní s historickým maxi mímom.
Súčasný cyklus naopak zatiaľ predviedol dva topy (máj 2021 cena 64 tisíc USD a november 2021 cena 69 000 USD) a zároveň úplne odlišné správanie investorov podľa onchain dát. Na rozdiel od predošlých cyklov totiž dlhodobí investori svoje bitcoiny v súčasnosti vôbec nepredávajú a peňaženky, na ktorých sú bitcoiny dlhšie než jeden rok, držia viac než 60% všetkých svojich bitcoinov.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
V predošlých cykloch zároveň platilo, že bitcoiny sa vo veľkom posielali na burzy, kým v súčasnosti sledujeme pokračujúci trend ich odlivu z búrz. To môže naznačovať, že aktuálna trhová situácia je výrazne odlišná v porovnaní s predošlými cyklami a nedá sa preto úplne spoliehať na to, čo platilo v minulosti.
Ďalšie zaujímavé články
El Salvador kvôli Bitcoinu vraj ohrozuje finančnú stabilitu USA
Veľká výhra pre kryptomeny v USA: Problémový zákon má byť upravený!
Férová cena Bitcoinu je $38 000, no pôjde aj na $150 000, tvrdí najväčšia banka na svete
SEPA platby sa vracajú na burzu Binance. Využite pri registrácii náš výhodný link
Zdroj: cnbc.com