Podľa indexu spotrebiteľských cien je medziročná inflácia v USA na úrovni 7,5%, čo je najhoršie číslo od roku 1982, teda za posledných 40 rokov. Niektorí americkí senátori však napriek tomu vidia riziko pre finančnú stabilitu Spojených štátov niekde úplne inde. Konkrétne v šesť miliónovom EL Salvador.
Vyplýva zo iniciatívy, ktorú predstavili koncom pracovného týždňa traja americkí zákonodarcovia požadujúci od Ministerstva financií USA “vypracovanie plánu na zmiernenie potenciálnych rizík vyplývajúcich pre finančný systém Spojených štátov kvôli Zákonu o Bitcoine v El Salvador“. Ide o zákon, vďaka ktorému sa od 7. septembra 2021 stal Bitcoin v tejto stredoamerickej krajine ako vo vôbec prvej na svete zákonným platidlom.
Another author @SenBillCassidy says, “El Salvador recognizing Bitcoin as official currency opens the door for money laundering cartels and undermines U.S. interests,”
Ridiculous claims. The US dollar is used more for illicit activity than ANY financial instrument. pic.twitter.com/sIHdTC0Khs
— Dennis Porter (@Dennis_Porter_) February 16, 2022
Návrh zákona s názvom Accountability for Cryptocurrency in El Salvador (ACES) Act podpísali Jim Risch zo štátu Idaho, Bob Menendez z Denveru, člen a predseda senátneho výboru pre zahraničné vzťahy Bill Cassidy z Louisiany.
,,Prijatie Bitcoinu v El Salvador ako zákonného platidla vyvoláva značné obavy o ekonomickú stabilitu a finančnú integritu obchodného partnera USA v strednej Amerike. Táto nová politika má potenciál oslabiť americkú politiku sankcii, čím sa posilní postavenie zlovoľných aktérov ako Čína a organizovaných zločineckých organizácii,” varoval senátor Risch, ktorý následne doplnil: ,,Naša dvojstranná legislatíva sa usiluje o väčšiu jasnosť v politike El Salvador a vyžaduje, aby administratíva zmiernila potenciálne riziko pre finančný systém v USA.”
Kontroverzný prezident El Salvador Nayib Bukele reagoval na túto snahu cez Twitter spôsobom, pri ktorom senátorov označil za “boomerov” a následne im odkázal: ,,Nie sme vašou kolónou, vašou záhradou alebo predzáhradkou. Držte sa mimo našich vnútorných záležitosti. Nesnažte sa ovládať niečo, čo nemôžete kontrolovať.”
OK boomers…
You have 0 jurisdiction on a sovereign and independent nation.
We are not your colony, your back yard or your front yard.
Stay out of our internal affairs.
Don’t try to control something you can’t control 😉
https://t.co/pkejw6dtYn— Nayib Bukele (@nayibbukele) February 16, 2022
Zmieňovaní senátori z USA nie sú jediní, ktorým sa Zákon o Bitcoine v El Salvador nepáči. Svoj nesúhlas s ním dala najavo aj Svetová banka, Medzinárodný menový fond a kriticky ho vnímajú aj viaceré ratingové agentúry, či najväčšia komerčná banka JP Morgan.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Ďalšie zaujímavé články
Veľká výhra pre kryptomeny v USA: Problémový zákon má byť upravený!
Férová cena Bitcoinu je $38 000, no pôjde aj na $150 000, tvrdí najväčšia banka na svete
Táto „celebritná“ dvojica hackla kryptomenovú burzu Bitfinex! Hrozí jej 20-ročné väzenie
SEPA platby sa vracajú na burzu Binance. Využite pri registrácii náš výhodný link
Zdroj: decrypt.co