Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Niekto kúpil CryptoPunk NFT za 532 miliónov dolárov. Jednalo sa však o premyslený podvod

Článok

Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Slávna NFT kolekcia CryptoPunk NFT, ktorá pozostáva z rôznych pixelovaných osôb nazývaných Punks, už mnohokrát otriasla svetom nehoráznymi multi miliónovými obchodmi. Ďalší obchod v hodnote 532 miliónov dolárov sa objavil len nedávno, no zjavne nešlo o prirodzený nákup ale dobre premyslený podvod.

NFT za 532 miliónov dolárov

Vzácna NFT zelenooká postavička s názvom CryptoPunk 9998 sa na trhu predala za viac ako 500 miliónov dolárov. Problémom však je, že peniaze, ktoré predajca dostal, sa kupujúcemu vrátili. Táto operácia vyvolala množstvo otázok v celom odvetví NFT. Vo štvrtok niekto použil adresu 0xef76 na prenos CryptoPunka 9998 do peňaženky 0x8e39. Hneď potom adresa 0x8e39 predala NFT na novú adresu, 0x9b5a, za 532 miliónov dolárov, ktoré si požičali od platformy Compound.

Samotná platba bola uskutočnená na smart kontrakt CryptoPunk a následne prevedená predajcovi, čo je súčasťou bežného procesu predaja a nákupu NFT. No hneď po uskutočnení obchodu poslala adresa predávajúceho približne 120 000 ETH späť kupujúcemu. Čerešničkou na záver bol prevod tohto NFT späť na pôvodnú adresu 0xef76, ktorá pôvodne držala CryptoPunk 9998. Hneď po spätnom získaní vlastného NFT sa táto adresa rozhodla napumpovať cenu digitálneho umenia na 1 miliardu dolárov.

Dobre premyslený podvod

V podstate nešlo o podvod v pravom slova zmysle. Nikto nikoho totiž neokradol. Podvod je to hlavne v tom, že bola umelo vypumpovaná cena tohto NFT, čo môže potencionálneho kupujúceho zmiasť a môže tak byť ochotný zaplatiť vyššiu sumu, než je reálna hodnota tohto NFT, pretože vidí že niekto zaplatil obrovskú sumu na jeho nákup.

Pointa tejto schémy bola jednoduchá – požičať si prostriedky, použiť ich na nákup vlastného NFT, previesť prostriedky späť a splatiť pôžičku a potom zvýšiť cenu svojho NFT, pretože obchod medzi dvoma peňaženkami je už zapísaný v histórii transakcií. Vývojár CryptoPunks na Twitteri uviedol, že teraz budú filtrovať tento druh transakcie, aby sa vyhli generovaniu falošných signálov. Pretože cena je prvá vec, ktorú investori uvidia, keď zvažujú nákup alebo predaj takéhoto digitálneho umenia. V tradičnej štruktúre regulovaného trhu by sa takýto prípad považoval za nezákonný z dôvodu „wash tradingu“ a vytvárania umelého dopytu po aktíve.

SÚŤAŽ | Zaujímajú vás trading boti a chcete si ich vyskúšať? Vyhrajte ročné predplatné na trading botov, podmienky sú jednoduché!

Prečítajte si zaujímavé novinky

Investor, ktorý predpovedal krízu v 2008 sa vyjadril ku kryptomene Shiba Inu

3 play-to-earn NFT hry, ktoré čoskoro štartujú a majú obrovský potenciál

Známy trader očakáva rast 6 altcoinov. Tvrdenie podporuje viacerými argumentami

Pasívny príjem kryptomien s bonusom až 110 dolárov

Pokiaľ hľadáte možnosti ako pasívne úročiť vaše kryptomeny, jednou z možností je lending, čo funguje na podobnom princípe ako banka. Najväčšou lending spoločnosťou je Celsius, ktorá pravidelne okrem ročných úrokov okolo 10% ponúka aj rôzne promo kódy, z ktorých viete získať odmeny – najčastejšie okolo 50 dolárov zadarmo.

Noví používatelia môžu teraz získať až 110 dolárov zadarmo. Celý postup ako používať túto platformu ako aj návod ako získať bonus nájdete v článku nižšie.

Celsius Wallet – Úročte svoje kryptomeny bez starosti až do 10% ročne (+BONUS 110 USD)

Zdroj: Bloomberg

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.