Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Medzinárodný menový fond odporúča El Salvador vzdať sa Bitcoinu

Článok

El Salvador
Pixabay.com

Medzinárodný menový  fond (MMF) opakovane vyzval stredoamerickú krajinu El Salvador, ktorá ako práva na svete urobila z Bitcoinu zákonné platidlo, aby upustila od tohto kroku pod hrozbou finančnej nestability, odčlenenia sa od finančnej integrity a oslabenia ochrany spotrebiteľa.

Členovia výkonnej rady Medzinárodného menového fondu tento týždeň opakovanie naliehali na zákonodarcov v El Salvador, aby zmenili zákon, ktorý sa dostal do platnosti 7. septembra 2021, a prestali považovať Bitcoin za zákonné platidlo.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

MMF síce uznal, že digitálne platby majú potenciál zvýšiť finančnú inklúziu v tejto krajine, no používanie Bitcoinu so sebou podľa ich názoru nesie veľké riziká. Riaditelia výkonnej rady preto odporučili, aby “zúžili rozsah zákona o Bitcoine odstránením jeho štatútu ako zákonného platidla.”

El Salvador popri tom taktiež upozornili, že sa ak sa naozaj vydajú cestou vydania tzv. bitcoinových dlhopisov (Volcano Bonds), ktorými chcú financovať vybudovanie projektu Bitcoin City, budú s tým spojené ďalšie potenciálne riziká.

Najnovšie odporúčania MMF smerom k EL Salvador prišli po ukončení ich konzultácii podľa článku IV. Predchádzať im mala samotná návšteva tímu ekonómov v tejto krajine, ktorých cieľom malo byť zhodnotenie hospodárskeho a finančného vývoja a prediskutovanie hospodárskej a finančnej politiky krajiny s predstaviteľmi vlády a centrálnej banky.

MMF už po uplatnení zákona o Bitcoine upozornila, že domáce ceny sa v jeho dôsledku môžu stať veľmi nestabilné a používanie Bitcoinu môže byť v rozpore so zákonnými týkajúcimi sa boja proti praniu špinavých peňazí a financovania terorizmu.

El Salvador od 7. septembra postupne nakúpil 1801 BTC, čo je v aktuálnom čase niečo vyše 65 miónov dolárov. Najnovší nákup za 15 miliónov USD prišiel v čase, kedy sa BTC obchodoval prvýkrát od júla 2021 za cenu pod 37 000 USD.

El Salvador varovala aj agentura Moody’s

S názorom MMF zrejme súhlasí aj ratingová agentúra Moody’s. Jej analytik Jamie Reusche nedávno na CNBC uviedol, že používanie Bitcoinu pridáva do rizikového portfólia krajiny, ktoré majú problém s likviditou. Reusche naznačil, že čím viac bude El Salvador investovať do Bitcoinu, tým sa bude jeho rating znižovať, pretože jeho schopnosť splácať dlhy bude viac závislá od vývoja ceny BTC, teda aktíva známeho svojou vysokou volatilitou.

Analytik Moody’s sa zároveň vyjadril aj k takzvaným bitcoinovým dlhopisom (Volcano Bonds). Tieto dlhopisy môžu podľa neho obmedziť prístup stredoamerickej krajiny na zahraničné trhy s dlhopismi.

El Salvador nedávno navštívil aj známy slovensky YouTuber PPeter, ktorý sa na vlastné oči chcel pozrieť, či sa dá v tejto 6-miliónovej krajine naozaj platiť všade Bitcoinom. Viac sa dočítate v tomto článku.

VIDEO: Slovenský YouTuber PPPíter navštívil El Salvador. Vyskúšal si v ňom platby Bitcoinom

Ďalšie zaujímavé články

Bitcoin čaká dôležitý týždeň – trhy očakávajú zvýšenú volatilitu

Sólo ťažiar Ethereum trafil jackpot – vyťažil Ethery za 540 000 dolárov!

Fidelity Digital Assets: Súčasný cyklus Bitcoinu sa zďaleka neskončil

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.