Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin čaká dôležitý týždeň – trhy očakávajú zvýšenú volatilitu

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Bitcoin (BTC) sa aktuálne obchoduje za necelých 36 tisíc dolárov, čo je o 16 percent menej, než pred siedmimi dňami. Ešte horšie sú na tom altcoiny, ktoré zväčša oslabili o vyše 20 a viac percent. Súčasný pokles kryptotrhu sa deje v zjavnej korelácii s celkovou zlou náladou na akciových trhoch a tie môžu mať problémy aj budúci týždeň.

Na úvod je nutné zdôrazniť, že nekrváca len kryptotrh. Vyzerá to skôr tak, že len reaguje na zlú náladu na tradičnejších akciových trhoch. Vzhľadom na mladosť kryptotrhu, jeho relatívne nízku celkovú kapitalizáciu a typickú vyššiu volatilitu sú však kryptomeny schopné odpísať väčšie percentá, než bežné akcie.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Na úvod je preto nutné zhrnúť:

  • Ostro sledovaný technologický index NASDAQnajhorší úvod roka od roku 2008, teda roku, kedy vypukla posledná veľká finančná kríza. Od ATH je vzdialený už 15,5%.
  • Minulý týždeň stratil NASDAQ 7 percent – takto výrazne oslabil za jeden týždeň naposledy v marci 2020, kedy vypukla pandémia koronavírusu na západnej pologuli
  • S&P500 index päťsto najhodnotnejších verejne obchodovaných spoločnosti v USA na tom nie je o moc lepšie – od ATH je vzdialený už 8.7%, hoci ho dosiahol nedávno – 4. januára 2022

V tomto kontexte nie je prekvapujúce, že sa nedarí ani bitcoinu. Keď bola “krv v uliciach” v marci 2020, padal ešte omnoho výraznejšie. Bolo by absurdné tvrdiť, že nálada na veľkých trhoch BTC vôbec neovplyvňuje – najmä z krátkodobého hľadiska je totiž korelácia bitcoinu s veľkými indexmi zrejmá.

Špekulanti nemajú problém bitcoiny predávať

Je tomu tak z dôvodu, že určitá časť bitcoinových investorov patrí do kategórie špekulantov – dobrú náladu na trhoch využívajú na investície do kryptomien, ktoré majú pre nich veľký upside potenciál. Počas zlej nálady (ktorá je teraz) však nemajú žiadne ideologické motívy BTC ďalej držať. Keďže je o ňom verejne známe, že je volatilný, s predajom neváhajú, pretože je pre nich  príliš rizikový.

K týmto konštatovaniam je pochopiteľne nutné dodať, že títo špekulanti nie sú jedinými bitcoinovým investormi. Onchain dáta potvrdzujú, že Bitcoin má stále čoraz viac investorov, ktorí nad ním nelámu palicu. Hashrate je na historických maximách, odlivy bitcoinov z búrz stále pokračujú, počet malých retailových adries (s malými zostatkami) stále vytvára nové historické maximá a zároveň platí, že dlhodobí investori neprejavujú žiadne výraznejšie náznaky zbavovania sa BTC pri súčasných cenách.

Dôležitý budúci týždeň

Ako už bolo uvedené, Bitcoin reaguje na všeobecnú náladu na trhoch, ktorá je aktuálne zjavne negatívna. Trhy sa obávajú ďalších krokov FED, ktorý je tento rok pripravený ukončiť kvantitatívne uvoľňovanie (QE) a naopak začať s kvantitatívnym uťahovaním (QT) svojej 9 biliónovej súvahy. Popri tom ide tento rok niekoľkokrát zvyšovať úrokové sadzby a to všetko s cieľom spomaliť infláciu. Tá podľa FED už nie je len dočasná, ako to ešte nedávno rád tvrdil.

Uťahovanie kohútikov, ktoré sa môže podľa Alexa Krugera z nákupov FED za 120 miliárd dolárov mesačne zmeniť na zužovanie aj o 80 miliárd dolárov mesačne, čo konečnom dôsledku môže mesačne predstavovať rozdiel aj 200 miliárd USD (každý mesiac!), je reálne v hre.

FED a výsledky Microsoft a Apple

Obchodníci preto netrpezlivo čakajú na utorňajšie a stredajšie zasadnutie FED (25.-26.1), po ktorom bude mať jeho predseda Jerome Powell tradičnú tlačovú konferenciu, kde predstaví ďalšie plány americkej centrálnej banky. Ekonómovia podľa CNBC očakávajú, že Powell oznámi prvé zvyšovanie úrokových sadzieb o 0.25% už v marci.

Okrem zasadania FED budú v centre pozornosti aj reporty týkajúce sa výsledkov hospodárenia významných spoločnosti z DOW JONES 30– 3M, Intel, IBM American Express, ale predovšetkým Microsoft a Apple, ktoré predstavia svoje reporty za predošlý kvartál v utorok a vo štvrtok. Medzitým v stredu zverejní report Tesla, ktorá má na súvahe aj bitcoiny a teoreticky môže oznámiť, že nejaké predala, alebo nakúpila.

Dôležité reporty aj koncom týždňa

Zaujímavé budú aj posledné dva dni budúceho týždňa – vo štvrtok bude zverejnený report týkajúci sa amerického HDP za posledný kvartál a v piatok sa publikujú dáta týkajúce sa spotrebiteľskej aktivity a vývoja inflácie.

Povaha týchto správ môže značne ovplyvniť náladu na trhoch. Ak by FED po rokovaniach upokojil trhy, tie sa môžu odraziť a začať posilňovať. Rovnaký pozitívny efekt môže nastať aj v prípade dobrých hospodárskych výsledkov Apple či Microsoft. Avšak môže sa dostaviť aj negatívny efekt – tento týždeň akciové trhy napríklad vystrašili neočakávane zlé výsledky Netflixu, ktorý je za posledný týždeň v strate až 23%.

Ďalšie zaujímavé články

Sólo ťažiar Ethereum trafil jackpot – vyťažil Ethery za 540 000 dolárov!

Fidelity Digital Assets: Súčasný cyklus Bitcoinu sa zďaleka neskončil

Bank of America: Solana môže predbehnúť Ethereum a stať sa “VISA kryptomien“

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Zdroj: cnbc.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.