Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

El Salvador a Bitcoin: Problémy na medzinárodnom trhu a odpočúvanie vlastných občanov?

Článok

El Salvador
Zdroj: Pexels.com

Iniciatíva El Salvador spojená s bitcoinami môže obmedziť prístup tejto krajiny na trh so zahraničnými dlhmi. Upozornila na to ratingová agentúra Moody’s.

Historický krok urobiť z Bitcoinu zákonné platidlo a zároveň kupovať ho do štátnej pokladne (hoci je veľmi diskutabilné, kto “salvadorske” bitcoiny naozaj vlastní pozn.red.) predstavuje pre El Salvador riziká spojené s jeho prístupom na zahraničné trhy.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Analytik Moody‘s Jaime Reusche v rozhovore pre Bloomberg povedal, že “gambling” El Salvador spojený s bitcoinom (aktuálne vlastní 1 391 BTC) výrazne zvyšuje jeho rizikovosť a teda znižuje jeho rating.

Reusche naznačil, že čím viac bude El Salvador investovať do Bitcoinu, tým sa bude jeho rating znižovať, pretože jeho schopnosť splácať dlhy bude viac závislá od vývoja ceny BTC, teda aktíva známeho svojou vysokou volatilitou.

https://twitter.com/wallstreetpro/status/1482621491363848192

Zároveň sa vyjadril aj k takzvaným bitcoinovým dlhopisom (Volcano Bonds) v hodnote 1 miliardy dolárov, ktoré chce El Salvador vydať, aby skrz ne financoval začiatok výstavby projektu Bitcoin City.  Tieto dlhopisy môžu podľa Reuscheho obmedziť jeho prístup na zahraničné trhy s dlhopismi.

Tieto tvrdenia však nie sú pre El Salvador nijako prekvapujúce a je nepravdepodobné, že by na základe nich krajina vedená prezidentom Nayibom Bukelem začala meniť svoju bitcoinovú stratégiu. Napríklad Medzinárodný menový fond (MMF) v novembri varoval El Salvador pred používaním Bitcoinu ako zákonného platidla a Svetová banka odmietla jeho žiadosť pomôcť mu pri implementácii zákona o Bitcoine.

Kontroverzný prezident Bukele

Kým pre mnohých bitcoinerov môžu byť kroky El Salvador spojené s Bitcoinom sympatické, v neprospech celej veci hrá povesť kontroverzného prezidenta Nayiba Bukeleho. Ten sám seba ironicky označil za “najlepšieho diktátora na svete”, no smutné je, že hoci El Salvador má demokraciu, Bukele robí kroky, ktoré naozaj nahrávajú tvrdeniam, že je v skutočnosti diktátor.

Magazín The Guardian pred pár dňami upozornil, že desiatky novinárov a obhajcov ľudských práv v El Salvador bolo tajne sledovaných skrz spyware zvaný ako Pegas, ktorý v minulosti použilo už niekoľko vlád voči rôznym disidentom, reportérom, diplomatom či internetovým bezpečnostným analytikom.

Citizens Lab z University z Toronta informovala o svojich najnovších zisteniach podľa ktorých spyware Pegas z dielne izraelskej firmy NSO Group bol od začiatku roka 2020 intenzívne využívaný práve v tejto stredoamerickej krajine.

Sledovaných malo byť 35 novinárov a aktivistov občianskej spoločnosti, ktorý vyšetrovali podozrenia o komunikácii Nayiba Buekeho s pouličnými gangami El Salvador s cieľom obmedziť násilie v uliciach a zabezpečiť pre Bukeleho výraznejšiu volebnú podporu.

Hovorkyňa prezidenta Bukeleho tieto obvinenia podľa predpokladov odmietla a tvrdí, že žiadny špionážny softvér v krajine použitý nikdy nebol. Mimochodom NFO Group bola zaradená aj na čiernu listinu USA, pretože táto spywareová spoločnosť mala konať “v rozpore so zahraničnou politikou a záujmami národnej bezpečnosti USA.”

Prezident Bukele sa nevyznamenal ani vo februári 2020, kedy sa dostal na titulné strany medzinárodných novín po tom ako do salvádorského Kongresu nahnal armádu a poslancom povedal, aby schválili pôžičku na nové bezpečnostné vybavenie. Poslanci sledujúc ozbrojených mužov pôžičku schválili. Bukele ich predtým mal varovať, že ak tak nespravia, o sedem dní sa vráti armáda do Kongresu opäť.

Pokiaľ ide o vyšetrovanie Citizens Labs z University of Toronto, John Scott-Railton, jej vedúci výskumník a hlavný autor celej správy o špionáži v El Salvador dodal: ,,Videl som veľa prípadov použitia Pegasu, ale to čo bolo obzvlášť znepokojujúce bolo jeho porovnávanie s fyzickými hrozbami a násilným jazykom voči médiám v Salvadore. Toto je niečo, čo by vás v diktatúre možno neprekvapilo, ale aspoň čo viem, tak na papieri je El Salvador demokraciou.”

Ďalšie zaujímavé články

Čaká kryptomenu Cardano (ADA) najlepší a zároveň aj najhorší deň?

Hashrate Bitcoinu je na ATH. Kedy ale hrozí “kapitulácia” ťažiarov?

Bank of America: Solana môže predbehnúť Ethereum a stať sa “VISA kryptomien“

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Zdroj: theguardian.com, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.