Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Hashrate Bitcoinu je na ATH. Kedy ale hrozí “kapitulácia” ťažiarov?

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Hashrate Bitcoinu, teda celková výpočtová sila vynaložená na jeho ťažbu, je opäť na nových historických maximách a podľa onchain dát ťažiari BTC v súčasnosti zároveň uprednostňujú akumuláciu bitcoinov pred ich predajom. Za akých okolností by sa však dostali do riskantnej pozície?

Téme, na akej cene by sa mohla stať ťažba Bitcoinu neprofitabilná (tj. ťažiari by ťažili bitcoiny za vyššie náklady, než je ich príjem z ich predaja pozn.red.) sa venoval článok portálu Cointelegraph. Konštatuje sa v ňom, že pri súčasnej cene BTC približne 42 000 USD je pre ťažiarov ich činnosť stále výrazne zisková.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Toto konštatovanie je založená na tweete populárneho kanála @centurefounder, ktorý 14. januára uviedol, že súčasná cena BTC je stále o zhruba 20% vyššie, než je “nákladová cena Bitcoinu”. Inak povedané ak by cena Bitcoinu klesla aj o ďalších 20%, ťažiari by stále neboli v mínuse.

Dôležitá úroveň 34 000 USD?

Podľa generálneho riaditeľa správcu aktív Capriole Charlesa Edwardsa je produkčná cena BTC aktuálne na úrovni okolo 34 000 USD. Ak by teda klesla pod ňu, mohli by pre niektorých ťažiarov nastať horšie časy. ,,Bitcoin bol v najrizikovejšom období kapitulácie ťažiarov, keď stál v máji 30 tisíc dolárov. Súčasná nákladová cena je okolo 34 tisíc dolárov, teda o 20% nižšie, než je trhová cena.”

Edwards dodal, že najväčšie riziko kapitulácie ťažiarov BTC bolo v decembri 2018 a marci 2020, kedy klesla cena BTC pod jeho “výrobné náklady”.

Graf: Na grafe sú znázornené cenové oblasti, pri ktorých boli ťažiari BTC v teoretickom ohrození (ich odhadované náklady na ťažbu boli vyššie než aktuálna trhová cena):

Bitcoin je však schopný prispôsobiť sa aj takýmto rizikám. História ukázala, že keď boli pri danom hashrate “výrobné náklady” ťažiarov vyššie, než trhová cena BTC, Bitcoin to zvládol a zostal stále mimoriadne bezpečný. Zväčša však táto hranica (viď na grafe vyššie) fungovala aj ako akýsi support, od ktorého bol schopný Bitcoin odraziť sa.

Ak by cena BTC klesla pod 34 000 USD a niektorí ťažiari by museli vypnúť svoje stroje (tj. klesol by hashrate), problémy rieši úprava mining difficulty (obťažnosti ťažby), ktorá sa automaticky raz za zhruba 2-týždne upravuje podľa aktuálneho hashrate. Inak povedané ťažba Bitcoinu sa prispôsobí novým podmienkam.

Hashrate na ATH aj vďaka Dorseymu

Aktuálne z pohľadu ťažby BTC rozhodne neexistuje žiadny dôvod na paniku. Ťažiari totiž vytvárajú nové historické maximá hashrate, čo len potvrdzuje, že ich dôvera v ďalší rast ceny bitcoinu je obrovská.

Najnovšiemu výstrelu hashrate na úroveň okolo 215EH/s prispeli správy, že spoločnosť bitcoinového maximalistu a zakladateľa Twitteru Jacka Dorseyho, firma Block (predtým Square), buduje open-source mining systém. Inak povedané aj Block ako mimoriadne úspešná verejne obchodovaná spoločnosť sa ide aktívne zapojiť do ťažby BTC.

Veľkú dôveru ťažiarov Bitcoinu v budúci rast jeho ceny si všimla aj spoločnosť Fidelity Digital Assets, dcéra Fidelity Investments, ktorá spravuje 4,2 bilióna dolárov (viac než štvornásobok kapitalizácie BTC). Vo svojom novoročnom reporte k stavu trhu skonštatovala:

,Keďže ťažiari bitcoinu majú najväčšiu finančnú motiváciu na to, aby čo najlepšie odhadli prijatie a hodnotu Bitcoinu, súčasný bitcoinový cyklus sa ani zďaleka neskončil, pretože investície ťažiarov sú ‘na dlhú trať’’.

Ďalšie zaujímavé články

Fidelity Digital Assets: Súčasný cyklus Bitcoinu sa zďaleka neskončil

Bank of America: Solana môže predbehnúť Ethereum a stať sa “VISA kryptomien“

Spustenie Sundaeswap na Cardano sa blíži. Môžu sa však objaviť problémy

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Zdroje: cointelegraph.com, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.