Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

EÚ by mala zakázať ťažbu Bitcoinu a PoW kryptomien, tvrdí viceprezident ESMA

Článok

Európska únia
Pixabay.com

Európska únia by mala zakázať ťažbu energeticky náročných Proof-of-Work (PoW) kryptomien. Myslí si to riaditeľ švédskeho regulátora finančných služieb Finansinspektionen, ktorý sa v tomto zmysle vyjadril v nedávnom rozhovore pre Financial Times.

Erik Thedéen, ktorý zároveň zastáva pozíciu podpredsedu Európskeho úradu pre cenné papiere a trhy (ESMA), sa domnieva, že ťažba PoW kryptomien je energeticky neudržateľná a nehrá v prospech Parížskej dohody.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

,,Riešením je zákaz proof-of-work. Proof-of-stake má výrazne nižší energetický profil,” povedal v rozhovore, v ktorom zdôraznil, že neobhajuje kroky vedúce k všeobecnému zákazu kryptomien.

,,Potrebujeme diskutovať o prechode tohto odvetvia na efektívnejšiu technológiu. Finančný priemysel a mnoho veľkých inštitúcii je teraz aktívnych na trhoch s kryptomenami a majú svoje environmentálne, sociálne a riadiace zodpovednosti,“ dodal.

Erik Thedéen na zákaz ťažby kryptomien vyzval už v novembri 2021, kedy uviedol, že Švédsko potrebuje využívať svoje obnoviteľné zdroje energie inde, než v oblasti ťažby Bitcoinu či Ethereum. K tomu dopĺňa: ,,Švédsko potrebuje obnoviteľnú energiu, na ktorú sa zameriavajú ťažiari kryptomien, na klimatickú transformáciu našich základných sadzieb. Jej zvýšené využívanie ťažiarmi kryptomien ohrozuje našu schopnosť splniť Parížsku dohodu. Energeticky náročná ťažby kryptoaktív by preto mala byť zakázaná.”

Téma je opäť horúca

Téma spôsobu ťažby Bitcoinu sa stala mainstreamovou od úvodu  roka 2021. Rastúca cena BTC popri raste hashrate spôsobila, že politici, regulátori ale aj ekológovia začali upozorňovať, že Bitcoin výrazne prispieva emisiám C02, čím znečisťuje planétu. To však platí len v prípade, že pri jeho ťažbe je využívaná neekologická energia, napríklad z uhoľných baní. Ak ťažiari BTC využívajú energiu od vodných, solárnych alebo veterných elektrárni, ťažba sa stáva ekologickou a prírodu nepoškodzuje.

Pravdou však je, že švédsky viceprezident ESMA upozorňuje aj na iný problém – že ťažiari čerpajú zelenú energiu, ktorú by mohli spotrebovať iní švédski spotrebitelia, ktorí sú z jeho pohľadu podstatnejší.

,,Už dlho hovorím, že nemôžete plytvať zdrojmi trvalo udržateľným spôsobom – používanie obnoviteľných zdrojov na ťažbu kryptomien nie je riešením,povedal zakladateľ Digicomist Alex de Vries, ktorý sa tiež prikláňa k tomuto názoru.

Obhajcovia ťažby BTC naopak, že mineri BTC častokrát využívajú zelenú energiu od “zelených elektrárni”, ktorá by sa v danom čase inak vôbec nepredala. Môžu byť teda akýmisi spotrebiteľmi poslednej inštancie, ktorí pomáhajú daným elektrárňam v čase, kedy majú energie nadbytok. To môže pomôcť aj samotnej elektrárni, ktorá môže vďaka tomu financovať svoje ďalšie podnikanie – napr. rozširovať svoju infraštruktúru a to hrá v prospech energeticky udržateľnejšej budúcnosti.

Téma sa bude riešiť aj v USA

Tému ekologickej ťažby PoW kryptomien nerieši len EÚ. Už dnes 20. januára sa bude o tejto téme hovoriť aj v americkom kongrese. Ku slovu sa dostane napríklad aj súčasný CEO BitFury Brian Brooks, ktorý predtým pôsobil ako CEO Binance.US a tiež šéf amerického Úradu kontrolóra mien (OCC). Ďalšími rečníkmi budú profesor z Cornellovej technologickej univerzity Ari Juels alebo generálny riaditeľ Soluna Computing John Belizaire.

Medzitým spoločnosť Intel naznačila, že pracuje na vlastnom čipe pre ťažbu Bitcoinu a veľké plány v oblasti ťažby BTC má aj spoločnosť Block, ktorá ju chce opäť sprístupniť aj domácim ťažiarom.

Gigant Intel vyvíja nový čip pre ťažbu Bitcoinu, veľké plány má aj Block

Ďalšie zaujímavé články

Čaká kryptomenu Cardano (ADA) najlepší a zároveň aj najhorší deň?

Fidelity Digital Assets: Súčasný cyklus Bitcoinu sa zďaleka neskončil

Bank of America: Solana môže predbehnúť Ethereum a stať sa “VISA kryptomien“

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.