Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Gigant Intel vyvíja nový čip pre ťažbu Bitcoinu, veľké plány má aj Block

Článok

čip
Zdroj: Pixabay.com

Že Bitcoin “neumiera”, ale naopak zaujíma sa oň čoraz viac veľkých spoločnosti, potvrdzuje aj správa, podľa ktorej technologický gigant Intel chce vstúpiť do podnikania v oblasti jeho ťažby. Vyplýva to z informácii spojených s blížiacou sa Medzinárodnou konferenciou o pevných obvodoch (ISCC).

Na zmieňovanej konferencii podľa informácii magazínu Tom’s Hardware spoločnosť Intel predstaví svoj nový čip s názvom “Bonanza Mine”, ktorý má byť špecializovaný na ťažbu BTC. V jeho popise znie, že pôjde o “extra-nízkonapäťový energeticky účinný ASIC pre ťažbu Bitcoinu.”

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

K téme ťažby kryptomien sa okrem toho v decembri vyjadril aj senior-viceprezident Intelu Raja Koudri, ktorý počas diskusie o herných GPU povedal: ,,Myslím, že blockchain je transakčná záležitosť, ktorá beží omnoho efektívnejšie než vypaľovanie hardvérových cyklov. Je to niečo, na čom pracujeme.”

Podľa tvrdení magazínu Tom’s Hardware však zatiaľ nie je zrejme, či Intel ponúkne tento čip verejnosti, alebo zatiaľ zostane len súčasťou pokračujúceho výskumného projektu.

Intel sa o kryptomeny zaujíma

Intel naznačil náklonnosť ku kryptomenám aj v októbri 2021, kedy uviedol, že v jeho pripravované grafické karty nebudú mať žiadne obmedzenia pre ťažbu kryptomien. Reagoval tak na chýry, podľa ktorých chce takéto obmedzenia urobiť konkurenčná NVIDIA,  aby sa jej karty stali menej atraktívne pre ťažiarov kryptomeny Ethereum (ETH).

Intel má dokonca aj nepriamu akvizíciu do sveta kryptomien, hoc len malú v podobe držania akcií americkej krypto-zmenárne Coinbase v hodnote približne 800 000 dolárov.

Čoskoro viac detailov?

Pokiaľ ide o zmieňovaný čip “Bonanza Mine”, nie je zatiaľ zrejmé, aký zásadný vplyv by mohol mať na spotrebu energie spojenú s ťažbou BTC. Hovorca Intelu však portálu DeCrypt prisľúbil, že Intel v dohľadnej dobe zverejní viac podrobností. Zároveň dodal, že Intel “realizoval návrhárske práce okolo ASIC optimalizovaných pre SHA 256 už niekoľko rokov počnúc prácami v rámci Intel Labs,” čo naznačuje, že ide o dlhodobú stratégiu.

Do minig sektoru vstupuje aj „Dorseyho“ firma Block

Kým Intel možno čoskoro príde na trh s novým výkonným čipom pre ťažbu Bitcoinu, svoje vlastné iniciatívy v sektore ťažby BTC oznámila v úvode roka 2022 aj spoločnosť Block, ktorá nedávno prešla rebrandingom z názvu Square.

Firma Block vedená CEO Jackom Dorseym (bitcoinový maximalista a zakladateľ Twitteru) potvrdila, že intenzívne pracujú na open-source mining hardvéri pre ťažbu BTC, ktorý by mohol sprístupniť ťažbu Bitcoinu opäť aj menším ťažiarom a teda nebol by určený len pre veľké ťažobné firmy.

,,Cieľom je, aby ťažba Bitcoinu – proces vytvárania nových BTC riešením stále zložitejších výpočtových problémov bola distribuovanejšia a efektívnejšia vo všetkých smeroch. Od nákupu, cez nastavenie, údržbu až po ťažbu,” uviedol Thomas Templeton, generálny manažér firmy Block pre hardvérové záležitosti.

,,Ťažba bude byť viac distribuovaná. Čím bude decentralizovanejšia, tým odolnejší bude aj Bitcoin,” dodal k týmto plánom samotný Jack Dorsey, kedy zároveň opísal súčasnú situáciu: ,,(Súčasná) ťažba nie je dostupná pre každého. Ťažba bitcoinov by mala byť taká jednoduchá, ako je zapojenie zariadenia do zdroja energie. Dnes nie je dostatok stimulov pre jednotlivcov, aby prekonali prekážky spojené s ťažbou BTC vo vlastnej réžii.”

Templeton k tomu dodal, že Block sa pokúsi vyriešiť spoľahlivosť a používateľskú skúsenosť s ťažbou Bitcoinu. ,,Spoločné problémy, ktoré su spojené so súčasnými systémami, sa týkajú tepla a rozptylu prachu. Takmer každý deň sa stávajú ťažobné zariadenia nefunkčnými, čo vyžaduje časovo náročný reštart. My chceme vybudovať niečo, čo bude fungovať jednoducho. (Súčasné zariadenia) sú taktiež veľmi hlučné, čo ich robí príliš hlasnými pre domáce použitie.”

Pokiaľ ide o technológiu stojacu za týmto hardvérom, Dorsey nedávno uviedol, že systém by mal byť založený na technológii “vlastnom kremíku”.

Ďalšie zaujímavé články

Čaká kryptomenu Cardano (ADA) najlepší a zároveň aj najhorší deň?

Fidelity Digital Assets: Súčasný cyklus Bitcoinu sa zďaleka neskončil

Bank of America: Solana môže predbehnúť Ethereum a stať sa “VISA kryptomien“

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Zdroj: decrypt.co, cnbc.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.