Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

El Salvador postaví “bitcoinové školy”. Použije na to zisk z investície do Bitcoinu

Článok

škola
Zdroj: Pexels.com

Stredoamerický El Salvador, ktorý v úvode septembra spravil z Bitcoinu ako vôbec prvá krajina na svete zákonné platidlo, ide použiť časť ziskov zo svojej investície do BTC na výstavbu 20 “bitcoinových škôl.”

El Salvador k dnešnému dňu vlastní 1120 BTC, ktoré majú pri súčasnej cene BTC 63 000 USD hodnotu približne 70,5 milióna dolárov. Nakupoval ich postupne v rámci piatich veľkých investícii, po ktorých spriemerovaní predstavovala priemerná nákupná cena za 1 BTC 53 062 USD. Celkovo do Bitcoinu El Salvador investoval 59,49 milióna dolárov, čo znamená, že v čase písania tohto článku je v pluse približne 11 miliónov dolárov.

Prezident El Salvador Nayib Bukele už pred niekoľkými týždňami naznačil, že časť zo ziskov z tejto investície použije na výstavbu modernej nemocnice pre zvieratá. Keďže sa však medzitým nerealizovaný zisk z investície do Bitcoinu navýšil, ďalšie milióny pôjdu do budovania až 20 škôl.

Tieto školy by mali byť súčasťou širšieho plánu výstavby 400 škôl v rámci kampane “Moja nová škola”. V októbri 2020, ešte predtým, než začal El Salvador koketovať s Bitcoinom, získal na ich výstavbu finančnú pomoc od Centrálnej americkej banky pre ekonomickú integráciu (CABEI) vo výške 200 miliónov dolárov.

Zmieňovaných 20 škôl, ktoré budú financované zo ziskov z investície do Bitcoinu, by mali budúcich študentov vzdelávať o kryptomenách na čele s Bitcoinom, čím chce krajina podporiť rýchlejšiu adopciu digitálnych aktív, v ktorých vidí veľkú príležitosť najmä v súvislosti s remitenciami.

El Salvador svoje bitcoiny nepredáva

El Salvador nebude zmieňované projekty financovať priamo z peňazí, ktoré získa predajom Bitcoinov. Bitcoiny totiž plánuje naďalej držať, čiže stále platí, že stále vlastní 1120 BTC. Peniaze budú čerpané z trustu, ktorý sa vytvoril 7. septembra, kedy sa stal Bitcoin v krajine zákonným platidlom. Tento trust sa navyšuje popri tom, ako rastie cena Bitcoinu.

,,Ako urobíme profit, keď 1 Bitcoin je stále 1 Bitcoin? Máme trust účtovaný v amerických dolároch, avšak je financovaný aj dolármi aj bitcoinami. Keď sa časť BTC prehodnotí v porovnaní s účtovnou menou (dolármi), sme schopní stiahnuť nejaké USD a trust ponechať s rovnakým súčtom,” vysvetlil nedávno prezident Nayib Bukele. Inak povedané ak cena Bitcoinu výraznejšie stúpne, El Salvador môže čerpať ďalšie doláre z tohto trustu na financovanie ďalších projektov.

Ďalšie zaujímavé články

Ethereum má za sebou prvý deflačný týždeň v histórii – udrží to?

Trh s kryptomenami sa zbláznil. Minca pomenovaná po Elonovi Muskovi spravila 3780%

„Uptober“ dopadol pre Bitcoin vynikajúco. Ďalšia zastávka 98 000 USD?

Zabudnite na Tik Tok či Instagram. “Najhorúcejšia“ aplikácia súvisí s kryptomenami

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne